Menü

A homoktövis fogyasztásának lehetőségei

A homoktövis névvel sokfelé találkozhatunk, nem csak gyógynövényként emlegetve, hanem ételek és italok alapanyagaként, de nézzük, hogy a belőle készült dolgokat mire használhatjuk.

A homoktövis egy főként Ázsiában honos növény, de bizonyos fajtái Magyarországon is megtalálhatóak. Bokros növényről beszélünk, mely általában 3-5 méter magasra nő, de lehet, hogy ezt túlszárnyalja és eléri a 10 métert is. Maga a növény szereti a homokos, sziklás talajt, tövises cserje, ezüstös levelei vannak és élénk narancssárga bogyókban láthatjuk termését. A bogyókban található a velő és a mag is, a levelek mellett ezek is mind felhasználhatóak.

Ez a szuper növény tele van C-vitaminnal, tízszer többe van benne, mint egy citromban. Emellett megtalálható benne B12-vitamin, réz, kálium, magnézium, kalcium, E-vitamin, A-vitamin, rengeteg antioxidáns és karotinoid, amiből kétszer annyit tartalmaz, mint egy répa.

A homoktövis velőt lehet fogyasztani limonádéba, joghurtba, turmixokba, teába keverve, de jó ötlet a húsok mellé szószként is tálalni. Főként azoknak ajánlott, akik szeretnék immunrendszerüket megerősíteni, erőnlétüket fokozni vagy éppen májukat megtisztítani. Ősszel segítségünkre lehet a megfázásos betegségek elkerülésében. Napi adagja két-három evőkanálnyi lehet. A magolajat érdemes salátákra dresszingként kipróbálni, de főzésre, sütésre nem alkalmas, nem szabad hevíteni.

A benne található omega-6 és omega-7 zsírsavaknak köszönhetően lassítja a bőr öregedését, gyulladásgátló hatása van, regenerálja a sérült hámszövetet, érdemes az ilyen jellegű problémákkal küzdőknek külsőleg a bőrre alkalmazni. Fontos, hogy sose dörzsöljük, csak óvatosan masszírozzuk a bőrbe. A gyümölcshúsból készült olajkiváló, bár érdemes tekintettel lenni arra, hogy erős sárgás színe beszínezheti bőrünket. Belsőleg fogínygyulladásra, emésztőrendszeri problémákra, allergiára, sőt a sugárterápia okozta kellemetlen mellékhatások enyhítésére is alkalmas. Levelét forrázva teaként igyuk, főleg a reggeli és délelőtti órákban érdemes, mivel vitalizáló hatása este már nem biztos, hogy kedvünkre tesz.

Kismamák és szoptatós anyukák, illetve 12 év alatti gyerkőcök részére a homoktövis fogyasztása nem ajánlott.

A homoktövis egy szuper növény, mely rengeteg számunkra hasznos vitamint és antioxidánst tartalmaz, különféle részeit pedig sokféleképpen fogyaszthatjuk, így egészségünk őrévé válhat.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.