A homoktövis fogyasztásának lehetőségei
- Dátum: 2024.03.22., 09:13
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- antioxidáns, bogyó, C-vitamin, cserje, homoktövis, karotinoid, magolaj, tea, velő
A homoktövis névvel sokfelé találkozhatunk, nem csak gyógynövényként emlegetve, hanem ételek és italok alapanyagaként, de nézzük, hogy a belőle készült dolgokat mire használhatjuk.
A homoktövis egy főként Ázsiában honos növény, de bizonyos fajtái Magyarországon is megtalálhatóak. Bokros növényről beszélünk, mely általában 3-5 méter magasra nő, de lehet, hogy ezt túlszárnyalja és eléri a 10 métert is. Maga a növény szereti a homokos, sziklás talajt, tövises cserje, ezüstös levelei vannak és élénk narancssárga bogyókban láthatjuk termését. A bogyókban található a velő és a mag is, a levelek mellett ezek is mind felhasználhatóak.
Ez a szuper növény tele van C-vitaminnal, tízszer többe van benne, mint egy citromban. Emellett megtalálható benne B12-vitamin, réz, kálium, magnézium, kalcium, E-vitamin, A-vitamin, rengeteg antioxidáns és karotinoid, amiből kétszer annyit tartalmaz, mint egy répa.
A homoktövis velőt lehet fogyasztani limonádéba, joghurtba, turmixokba, teába keverve, de jó ötlet a húsok mellé szószként is tálalni. Főként azoknak ajánlott, akik szeretnék immunrendszerüket megerősíteni, erőnlétüket fokozni vagy éppen májukat megtisztítani. Ősszel segítségünkre lehet a megfázásos betegségek elkerülésében. Napi adagja két-három evőkanálnyi lehet. A magolajat érdemes salátákra dresszingként kipróbálni, de főzésre, sütésre nem alkalmas, nem szabad hevíteni.
A benne található omega-6 és omega-7 zsírsavaknak köszönhetően lassítja a bőr öregedését, gyulladásgátló hatása van, regenerálja a sérült hámszövetet, érdemes az ilyen jellegű problémákkal küzdőknek külsőleg a bőrre alkalmazni. Fontos, hogy sose dörzsöljük, csak óvatosan masszírozzuk a bőrbe. A gyümölcshúsból készült olajkiváló, bár érdemes tekintettel lenni arra, hogy erős sárgás színe beszínezheti bőrünket. Belsőleg fogínygyulladásra, emésztőrendszeri problémákra, allergiára, sőt a sugárterápia okozta kellemetlen mellékhatások enyhítésére is alkalmas. Levelét forrázva teaként igyuk, főleg a reggeli és délelőtti órákban érdemes, mivel vitalizáló hatása este már nem biztos, hogy kedvünkre tesz.
Kismamák és szoptatós anyukák, illetve 12 év alatti gyerkőcök részére a homoktövis fogyasztása nem ajánlott.
A homoktövis egy szuper növény, mely rengeteg számunkra hasznos vitamint és antioxidánst tartalmaz, különféle részeit pedig sokféleképpen fogyaszthatjuk, így egészségünk őrévé válhat.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.
Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.
Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.