Menü

BPA, a káros műanyag – ezért figyelj rá

Az élelmiszerek, italok csomagolása során a legkézenfekvőbbek jelenleg a műanyag dobozok és üvegek. Nem csak rengeteg nehezen vagy egyáltalán nem lebomló szemetet termelünk vele, de ha BPA-t tartalmaznak, az egészségünkre komoly káros hatással lehet.

Szerencsére egyre több terméken feltüntetik a bizonyos kis jelzést, miszerint BPA-mentes, de sokan azon kívül, hogy tudják, ez jó nekünk, mégsem tudják, hogy mi is az a BPA. Eredeti neve a biszfenol-A, ezt rövidítik BPA-ként. Egy olyan szerves anyagról van szó, ami arra szolgál, hogy a műanyag termékek keményebbek, ellenállóbbak és áttetszőbbek legyenek. Érdekessége a dolognak, hogy azok, akik az 1950-es években születtek, már találkozhattak BPA-t tartalmazó edényekkel, tárgyakkal, sőt, még a mai napig használják egyes termékek gyártása során.

Meglepő lenne, ha azt mondanám, hogy most is vannak olyan kontaktlencsék vagy fogtömések, amik összetevői közt ott szerepel el a név? Pedig igen, számos kutatás és cikk foglalkozott már a témával, ami alátámaszthatja ezt. A legtöbb BPA-t tartalmazó áruk a konzervek, a női higiéniai termékek, szemüveg lencsék, a fogászati tömések, a palackozott vizek palackjai és a háztartási elektronikai berendezések.

A BPA azért került egyes körökben tiltólistára, mert olyan hatása van az emberi szervezetre, mintha plusz ösztrogént ennénk. Az ösztrogén egy tüszőhormon, mely a legfontosabb női nemi hormonunk. Termelődik a petefészekben, a méhlepényben, de a herékben is. Azért fontos, mert nem csak a másodlagos nemi jellegek fejlődéséért felelős, hanem hiányában például csontritkulás alakulhat ki. Amikor ez a hormonháztartási részleg felborul, akkor kialakulhat meddőség, rákos megbetegedések, vagy akár pajzsmirigy gondok is. A kutatások szerint a napi 10 mcg/kg bevitele is káros lehet.

Mondani sem kell, hogy kisgyermekkorban mennyire nagyon fontos erre odafigyelni, hiszen jelentős fejlődési rendellenességek alakulhatnak ki. A 14 éve alatti gyermekek agyi fejlődésében is számottevő károkat okozhat, mivel az ő szervezetük még nem tudja eltávolítani az ártalmas vegyületeket. Szerencsére a gyermekeknek szánt poharak, tálak, kanalak gyártásánál már külön figyelmet fordítanak a BPA mentességre, így őket ennek a veszélye már nem fenyegeti, de mindig körültekintően kell vásárlásnál a kosárba pakolni ezeket a cikkeket. Ugyanígy figyelni kell a palackozott vizekre, üdítőkre is, hiszen a palack tartósságát is ezen anyaggal erősíthetik.

A BPA egy ártalmas anyag, ami komoly gondokat okozhat szerveztünk számára, ezért próbáljunk friss élelmiszert vásárolni, keressük a csomagolásmentes üzleteket, kerüljük a palackozott, műanyag dobozba csomagolt árukat, vagy keressük a címkén a BPA-mentes feliratokat.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.