Menü

Mi egy coach feladata?

Sok helyen találkozhatunk coach-okkal, ez a szakma egyre szükségesebbé és népszerűbbé válik, de talán teljesen egyértelmű mindenkinek, hogy mit is csinál egy coach, mi a feladata. Nézzük ki ő és mit csinál?

Mi a coaching?

A coaching kifejezéssel kezdeném, mely az ügyféllel való partneri együttműködést jelenti. Olyan gondolatébresztő és kreatív folyamat, amely abban segíti az ügyfelet, hogy a legtöbbet hozza ki önmagából, akár személyes, akár szakmai szempontból. A coaching nem terápia, nem is tanácsadás és nem is mentoring. Különbözik egy tréningtől vagy továbbképzéstől.

A coaching inkább egy irányított beszélgetés egy szakemberrel, melynek során egy coach segít konkrét céljaink megvalósításában.

A coach pedig tulajdonképpen az olyan személy, aki egy bizonyos célt segít nekünk elérni, segíti a fejlődésünket, erősítve bizonyos képességeinket. Célja, hogy az ügyfél találja meg és valósítsa meg ami számára a legjobb.

A coaching a 90-es évek óta létezik Magyarországon, és multi cégeknél jelent meg először. Manapság a coachok két leggyakoribb szakterülete a life és a business, mely két külön szakma.

Mivel foglalkozik egy life coach és mivel egy business coach?

A life coach szakterülete a személyes problémák megoldása, a business coach pedig a munkahelyi teljesítmény fejlesztésével foglalkozik. A life coaching speciális ágai például a párkapcsolati vagy az egészség, életmód coach.

Van, aki nem tudja elkülöníteni a coach-ot a kineziológustól és a pszichológustól, pedig ezek nagyon különböző hivatások. A coach nem pszichológus, ő egy konkrét cél megvalósításában nyújt segítséget, a pszichológus mentális problémák hosszútávú gyógyításával, kezelésével foglalkozik, a kineziológia pedig az izomtesztelésre épül, melynek alapja az, hogy bármilyen stressz, negatív gondolat változást idéz elő a testben, így az izmokban, izomtónusban is, és ez az, amit a kineziológus az izomteszteléssel érzékel.

Kinek van szüksége coachra? Mi történik egy konzultáción, ha coachhoz fordulunk?

Az ügyfél elsőként meghatározza, hogy milyen célt szeretne elérni, a szakember pedig felméri a helyzetet és kidolgozza a megvalósítás folyamatát. Általában 5-6 alkalom szükséges a fejlődéshez, a formája pedig szabadon választható: lehet személyes vagy online.

Mit jelent a sport coaching? Kinek és miért lehet szüksége sport coachra?

Szakemberek szerint a sportolóknak, edzőknek, szülőknek egyaránt.

A sportolóknak azért, mert nekik együtt kell élniük a sikerekkel, kudarcokkal. Előfordul, hogy a pozitív és negatív a tapasztalatokat nem tudják megfelelően feldolgozni, bizonytalanabbá válnak, tele lesznek kételyekkel, hogy elég jók-e, aggódnak, hogy hogy megfelelnek-e az edzőiknek, a szüleiknek, képesek lesznek-e elérni a saját céljaikat.

A sportolóknak tehát egyértelműen szükségük van segítségre, egy hozzáértő szakemberre. A Sport coach támogathatja a szülőket, edzőket is, hiszen a sport extra kihívás, plusz feladat a családnak és a szülőknek is.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.