Menü

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.

A nevetés, mint válasz

A rendszeres nevetéssel nemcsak a boldogságunkhoz járulunk hozzá, hanem az elménkkel, sőt a testünkkel is jót teszünk. Ezen érzés előnye, hogy önmaga által is előidézhető, és a vicces helyzetek, a közös kacarászások még évekkel az eset után is megmaradnak az emlékeinkben, és az általuk okozott kellemes érzések előhívhatók, újra átélhetők. Tehát sokszor előfordul, hogy azon nevetünk, ahogy egy másik ember viselkedik. Ezt a reakciót úgy szoktuk értelmezni, mint választ, amit az emberek a vicces helyzetekre adnak. Nevetünk, ha valaki poént mond, nevetünk egy mémen, vagy ha abszurd helyzetbe kerülünk, ami sokszor zavartságot eredményez. Úgymond ez egy ösztönös reakció, persze el lehet fojtani, vissza lehet tartani, de valamilyen formában mindig előjön, és hozzájárul a mindennapi életvitelünkhöz.

A vicc körülményei

Nevetéskor a vicc tárgyának körülményeit is meg kell értenünk, hiszen ezáltal tudunk pozitív érzelmeket megélni. Az érzés képes hozzájárulni a szerotonin szintjének emelkedéséhez az idegsejtjeinkben. Ez azt eredményezi, hogy csökken a stressz-szintünk, ami nemcsak mentálisan, hanem fizikailag is a javunkra válik. A stresszel összefüggésbe hozható betegségek kialakulásának esélye ugyanis ennek hatására csökken a szervezetünkben, vagyis kisebb eséllyel lesznek emésztőrendszeri, szív- és érrendszeri, vagy immunrendszeri megbetegedéseink. Ha jó a humorérzékünk és képesek vagyunk megnevettetni másokat, vagy ha értjük a humort és szívesen éljük meg ezen helyzeteket másokkal együtt, az a vidámságon túl azt is jelenti, hogy magas a szociális intelligenciánk.

Bizonyos helyzetekben csak akkor tudunk nevetni, ha képesek vagyunk felismerni a helyzet abszurditását. Ahhoz, hogy szórakozni tudjunk, bizonyos kognitív képességeinknek magas szinten kell állniuk. Például el kell tudnunk vonatkoztatni a történésektől, más perspektívába kell helyeznünk az eseményeket, és bele kell képzelnünk magunkat mások helyzetébe, hiszen ezáltal tudjuk megélni az adott humoros helyzetet. Mindez segít abban, hogy meglássuk egy-egy helyzet abszurditását. Ahhoz, hogy megértsünk egy viccet, vagy egy vicces jelenetet, képesnek kell lennünk arra, hogy a dolgok könnyed oldalát is meglássuk.

Kapcsolataink is nevetésben erősödnek

Ritka, persze nem lehetetlen, hogy otthon egyedül hangos hahotázásba fogjunk. Persze nevethetünk egy vicces Youtube videón vagy felkacaghatunk, ha valami vicces történik otthon. Viszont ezen érzések összekapcsolnak minket másokkal, és az a különleges képessége is megvan, hogy növeli a kapcsolatok intimitásának érzését. Vagyis akivel egyszer együtt nevetünk, azt közelebb érezzük magunkhoz.

Ez már az életünk legelején is így van, hiszen kisbabaként nevetéssel fejezzük ki, hogy jól érezzük magunkat, ami mosolyt vált ki az elsődleges gondozónkból is. Ez erősíti a kötődést kettőnk között, ezzel pedig hozzájárul ahhoz, hogy nagyobb eséllyel legyünk boldogok az életben. Felnőve a nevetést arra használjuk, hogy egyértelművé tegyük a másik számára, hogy ugyanúgy értékeljük a helyzetet, ahogyan ő teszi. Vagyis, ha ugyanazon a dolgon tudunk szórakozni, az azt jelenti, hogy hasonlóan látjuk a világot. A humor eszközét ezért gyakran használják nyilvános beszédek során, hiszen azt, akivel együtt nevetünk, pszichológiailag közelebb fogjuk érezni magunkhoz.

Szociológiai jelentőség

A nevetéssel egy rakás fontos szociális készséget is gyakorolhatunk, olyanokat, amelyek sokak számára egyáltalán nem természetesek. Mivel az együttes nevetés a közös értékeket jelenti számunkra, ezért, ha valamin elröhögjük magunkat, azzal felvállaljuk a saját érzéseinket. Ez lehetővé teszi, hogy közelebb kerüljünk egymáshoz, ugyanakkor kockázatot is jelent, hiszen, ha a másik nem nevet velünk együtt, akkor az elutasítottság érzését is átélhetjük. Azzal, ha elnevetjük magunkat, az erősebb kapcsolódás reményében vállaljuk a kockázatot, hiszen ilyenkor érezhetjük azt, hogy nem fogadnak el bennünket, vagy nem osztoznak az érzéseinken. A humor úgymond egy közös kapcsolódási pont, viszont sokszor irányulhat egy-egy ember ellen is.

Mit tehetünk, hogy többet nevessünk?

A nevetést ugyanúgy tudatosítani lehet, ahogyan mondjuk a kedvességet. Lefekvés előtt gondoljuk végig, hogy milyen pozitív hatások értek bennünket az adott napon, amelyeknek örülhetünk. Valamint a nevetés valahol a dühítő helyzetek megélésére is jó, hiszen minden helyzetben találhatunk valamiféle abszurditást. Ha a legnagyobb félelmeinkben találunk valamiféle groteszk humort, akkor a nevetés által fizikailag és mentálisan is jobban érezhetjük magunkat. Valamint ezen helyzetek sokszor érződhetnek valamiféle negatív tényezőnek is a mindennapokban, de összességében az életünk szerves részét képezik.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.