Antibiotikum és az alkohol párban fogyasztása
- Dátum: 2024.05.26., 19:17
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- alkohol, antibiotikum, betegség, egészség, életmód, energia, félelem, máj, regeneráció, szervezet
Az alkoholfogyasztás sokak életének fontos része, ennek ellenére a mai napig vannak olyan tények az italozással kapcsolatban, amelyekkel nem vagyunk teljesen tisztában.
Először is nem a másnaposság, hanem az alkoholfogyasztás. Másrészt egészen pontosan arról van szó, hogy a bevitt alkohol felborítja a só-víz egyensúlyt. Ilyenkor a szervezetben lévő víz mennyisége alapvetően nem változik, viszont a folyadék nagy része a sejtek közötti területekre áramlik - ez az oka például a reggeli fejfájásnak .
Minden egyes üveg bornak megvan a maga lejárati ideje, egyiket sem lehet örökké eltartani. Minden fajtának megvan a maga ideális életkora, egyes asztali borokat például érdemes a palackozást követő egy éven belül elfogyasztani. Ugyanakkor léteznek olyan fajták is, amelyeket 15 éves koruk előtt nem érdemes meginni, mert nem lesz jó az ízük.
Nem szabad keverni?
A másnaposság mértéke sokkal inkább függ attól, hogy mennyit ittunk, mint attól, hogy milyet. Annyi igazság van a dologban, hogy aki többfélét iszik egy este, szinte mindig nagyobb mennyiséget is fogyaszt, mint aki megmarad egyfajtánál.
Nem lehet antibiotikumra inni?
Nem mindenfajta antibiotikumra igaz. Érdemes ezzel kapcsolatban mindig elolvasni a gyógyszer dobozában található leírást. Sok olyan van ugyanis, amely mellé nyugodtan megihatunk egy pohárka bort anélkül, hogy bármilyen mellékhatásra számítanunk kellene.
Tudósok szerint az antibiotikum hatásosságát általában nem csökkenti pár korty alkohol, a mellékhatásait viszont felerősítheti: lehet, hogy fájni fog a gyomrod, hasmenésed lesz, vagy álmos leszel. Ez pedig nem túl jó ötlet, ha amúgy is megvisel a betegség. Ráadásul az alkohol lassítja a szervezeted képességét a regenerációra, vagyis azt, ahogyan visszanyeri az energiaszintjét a fertőzés után.
És ez még nem minden: az alkohol és az antibiotikum együttes fogyasztása megviseli a májadat, amelynek a fő feladata a szervezet méregtelenítése. Egyes antibiotikumok önmagukban is komoly igénybevételt jelentenek a májra nézve, alkohollal együtt fogyasztva pedig még veszélyesebb a helyzet.
Vajon van olyan antibiotikum, amelyre mindez nem igaz? Valójában nem minden antibiotikum egyforma, van, amelyekre veszélyesebb dolog inni, és van, amelyekre kevésbé veszélyes dolog. Ám a tény tény marad: ezért szedsz antibiotikumot, mert beteg vagy. Ne fogyassz semmi olyat, ami lassítja a gyógyulást – az alkohol pedig tipikusan ilyesmi.
Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Az instant levesek kultúrája és hatásai

Az instant levesek világszerte népszerűek a gyorsaságuk, olcsóságuk és egyszerűségük miatt – sokan mégis túl gyakran nyúlnak utánuk. Bár elsőre ártalmatlannak tűnnek, hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethetnek. A kultikus státuszuk mögött sokszor tápanyaghiány, sótúladagolás és egyoldalú táplálkozás húzódik meg.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.
Tapas – a spanyolok egyik étkezési szokása

Ahány ország, annyi étkezési forma, annyiféle fűszerezés, vagy szokás. A spanyolok többek között a tapasra esküsznek, és milyen jól teszik.