Menü

Antibiotikum és az alkohol párban fogyasztása

Az alkoholfogyasztás sokak életének fontos része, ennek ellenére a mai napig vannak olyan tények az italozással kapcsolatban, amelyekkel nem vagyunk teljesen tisztában.

Először is nem a másnaposság, hanem az alkoholfogyasztás. Másrészt egészen pontosan arról van szó, hogy a bevitt alkohol felborítja a só-víz egyensúlyt. Ilyenkor a szervezetben lévő víz mennyisége alapvetően nem változik, viszont a folyadék nagy része a sejtek közötti területekre áramlik - ez az oka például a reggeli fejfájásnak .

Minden egyes üveg bornak megvan a maga lejárati ideje, egyiket sem lehet örökké eltartani. Minden fajtának megvan a maga ideális életkora, egyes asztali borokat például érdemes a palackozást követő egy éven belül elfogyasztani. Ugyanakkor léteznek olyan fajták is, amelyeket 15 éves koruk előtt nem érdemes meginni, mert nem lesz jó az ízük.

Nem szabad keverni?

A másnaposság mértéke sokkal inkább függ attól, hogy mennyit ittunk, mint attól, hogy milyet. Annyi igazság van a dologban, hogy aki többfélét iszik egy este, szinte mindig nagyobb mennyiséget is fogyaszt, mint aki megmarad egyfajtánál.

Nem lehet antibiotikumra inni?

Nem mindenfajta antibiotikumra igaz. Érdemes ezzel kapcsolatban mindig elolvasni a gyógyszer dobozában található leírást. Sok olyan van ugyanis, amely mellé nyugodtan megihatunk egy pohárka bort anélkül, hogy bármilyen mellékhatásra számítanunk kellene.

Tudósok szerint az antibiotikum hatásosságát általában nem csökkenti pár korty alkohol, a mellékhatásait viszont felerősítheti: lehet, hogy fájni fog a gyomrod, hasmenésed lesz, vagy álmos leszel. Ez pedig nem túl jó ötlet, ha amúgy is megvisel a betegség. Ráadásul az alkohol lassítja a szervezeted képességét a regenerációra, vagyis azt, ahogyan visszanyeri az energiaszintjét a fertőzés után.

És ez még nem minden: az alkohol és az antibiotikum együttes fogyasztása megviseli a májadat, amelynek a fő feladata a szervezet méregtelenítése. Egyes antibiotikumok önmagukban is komoly igénybevételt jelentenek a májra nézve, alkohollal együtt fogyasztva pedig még veszélyesebb a helyzet.

Vajon van olyan antibiotikum, amelyre mindez nem igaz? Valójában nem minden antibiotikum egyforma, van, amelyekre veszélyesebb dolog inni, és van, amelyekre kevésbé veszélyes dolog. Ám a tény tény marad: ezért szedsz antibiotikumot, mert beteg vagy. Ne fogyassz semmi olyat, ami lassítja a gyógyulást – az alkohol pedig tipikusan ilyesmi.

Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.