Ne ijedjünk meg a nárcisztikus embertől! Tanuljuk meg kezelni
- Dátum: 2024.05.30., 06:47
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- egoista, elbizonytalanít, higgadt, konfliktuskerülés, konfrontálódik, legfegyverez, manipulál, nárcisztikus, önimádó, reagál, szakember, személyes kapcsolat, személyiségtípus, uralkodik, viselkedés
A nárcisztikus emberek viselkedését nem szabad eltűrni. Nem megijedni kell tőlük, hanem kezelni – ezzel lehet lefegyverezni őket. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni a vele való kapcsolatot? Erről írunk ma.
Gyakran gondoljuk a nárcisztikus embertípust önimádónak, egoistának, azonban ez a személyiségtípus ennél sokkal összetettebb tulajdonságokkal bír.
A nárcisztikus gyakran gondolja úgy, hogy ő kivételes és mások felett áll, ezért meg kell védeni magunkat velük szemben. Ha az élet egy ilyen személlyel hoz össze bennünket, akkor a következőkkel legyünk tisztában!
Fegyverezzük le a nárcisztikust a következő módszerekkel:
Legyünk határozottak és álljunk a sarkunkra!
Nem szabad hagyni, hogy uralkodjon felettünk és / vagy manipuláljon minket.
Maradjunk határozottak, lényegretörőek és zárjuk rövidre a velük való kommunikációt.
Ki kell állnunk magunkért! Az önvédelem és a határok megőrzése kulcsfontosságú a nárcisztikussal szemben. Nem sérülhet miatta az önbecsülésünk.
Legyünk mindig minden körülmények között higgadtak! Beszéljünk vele higgadtan. Ne engedjük, hogy elsodorjanak az érzelmeink és belemenjünk a játékba. A nárcisztikus ember el akar bizonytalanítani, ne engedjük!
Ne várjuk, hogy megváltozzon!
Mert nem fog. A nárcisztikus ember személyisége nehezen vagy egyáltalán nem változik, hiszen annak gyökere sok esetben a gyermekkori eseményekhez kötött. Ha változni akar, akkor az szakember segítségével sikerülhet.
Kerüljük velük a konfliktust!
Nem érdemes vitába szállni a nárcisztikus emberekkel, jobb, ha elkerüljük a felesleges konfliktusokat. Meggyőzni úgysem lehet őket. Fontos, hogy ne vegyük személyes sértésnek a viselkedéseiket.
Ne reagáljunk!
A „reakciómentes övezet” is megoldás lehet, hiszen, ha nem reagálunk a provokációjukra, akkor nem megyünk bele a velük való vitába, érdektelenséget mutatunk, ami felidegesíti, majd kibillenti a magabiztosságból. Vértezzük fel magukat türelemmel vele szemben.
Ha ilyen családtag vagy kollega van a környezetedben, kérj tanácsot szakembertől!
Ha a személyes kapcsolatunk már káros az ilyen emberrel és nem tudjuk elkerülni a vele való konfrontálódást, akkor érdemes szakmai segítséget kérni, főleg, ha a nárcisztikus személyiségű ember a tásunk, családtagunk és esetleg bántalmazóvá válik.
Egy terapeuta vagy pszichológus segíthet abban, hogy hogyan kezeljünk egy nárcisztikus személyt.
S végül néhány „joker” - mondat, amivel egy nárcisztikus nem fog tudni mit kezdeni.
Ez nekem így nem jó, nem szeretnék erről vitát nyitni.
Megértelek, de én máshogy látom ezt.
Én nem így gondolom és nem ilyennek látom magam.
Én egész másképp emlékszem erre.
Csak akkor fogok erről beszélgetni veled, ha hajlandó vagy meghallgatni engem is.
Nem kell megértsd, csak fogadd el!
Nem vagyok hajlandó veled beszélgetni.
A nárcizmus egy létező pszichológiai kórkép, aminek a pontos megnevezése nárcisztikus személyiségzavar és körülbelül minden 20. embert érint. Egy ilyen társsal vagy kollégával nem mindig könnyű együtt élni vagy dolgozni, ezért érdemes megszívlelni a szakértők tanácsait.
Honnan tudom, hogy társfüggő vagyok?

A társfüggőség nem sokban tér el az alkoholizmustól, a szerencsejáték-függőségtől vagy bármilyen függőségtől. Egy mentális probléma, csak ebben az esetben nem egy tárgytól, egy szokástól, hanem egy másik személytől függünk.
Az érzelmi érvelés: amikor a szívünk vezeti a gondolkodásunkat

Az érzelmi érvelés (emotional reasoning) egy olyan kognitív torzítás, amelyben az emberek az érzéseikre alapozzák a valóság megítélését. Ezt tekintik a tények hiteles tükrének, függetlenül attól, hogy azok valóban megfelelnek-e a tényeknek. Ez azt jelenti, hogy ha valaki rosszul érzi magát, akkor feltételezheti, hogy valami valóban rossz is van a helyzetben, még akkor is, ha erre nincs objektív bizonyíték.
A pozitív és a negatív szorongás

A mai napig előfordul, hogy olyan dolgokon szorongok, amelyek már rég aktualitásukat vesztették. Bármennyire is kartávolságban vannak tőlünk a stresszkezelő stratégiákat hirdető oldalak, könyvek, tréningek, sőt már workshopok is, valahogy csak nem sikerül tartósan uralni ezt az érzést. Ugyanis teljesen kordában tartani nem is lehet. Azonban gondolunk rá abból a szempontból is, hogy mit vesz el tőlünk a bizonytalanság?
Mantrák, hogy kevesebbet szorongj

Valószínűleg minden ember életében vannak olyan helyzetek, amikor eluralkodik rajtuk az idegeskedés és ezt nehéz kezelni. Ebben segíthet pár mantra, ami gondolati úton erősíthet.
A szerelem jelei testbeszédben

A testbeszéd valóban kulcsszerepet játszik a kommunikációban, különösen a szerelemben. Ahogy a cikk is kiemeli, a testbeszéd gyakran árulkodóbb, mint a szavak, és segíthet megérteni a másik fél érzelmeit és szándékait.