Menü

Életmentő tanácsok! De szó szerint

Szó szerint életmentő tanácsokat hoztam a kánikula beköszöntével, kérem szívleljék meg ezeket a sorokat és legyünk felelős szülők, felelősségteljes autósok és gazdik!

A nyári hőhullám beköszöntött, az évszak egyik legmelegebb időszakát éljük és ez még néhány hétig így is marad, ezért az autózás és az autóban szállított gyermekek, élő állatok tekintetében fordítsanak figyelmet a tanácsaink elolvasására.

Hiába érezzük azt induláskor, hogy optimálisak az útviszonyok, a meleg következtében fellépő fáradtság, a magas páratartalom és nyári időszak miatti bágyadtság koncentrációvesztéshez, balesethez vezethet. Néhány aprósággal jelentősen csökkenthetjük a koncentrációsproblémák kockázatát.

A rendőrök a következőket javasolják az autósoknak, motorosoknak a nyári időszakra a balesetek megelőzése végett:

- Kipihenten keljünk útra! A kánikula eredendően álmosít. A nagy melegben javasolt óránként megállni és néhány percet pihenni, átmozgatni végtagjainkat, inni-enni pár falatot. Így úrrá lehetünk a monoton vezetés álmosító hatásán és megújul a koncentrációnk.

- Indulás előtt átvizsgáljuk az autót. Csak megfelelő műszaki állapotú járművel induljunk útnak. Ellenőrizzük alaposan a járművet, pláne, ha gyermeket is szállítunk.

- A forróságban mindig legyen nálunk innivaló, lehetőleg víz, mert a cukros üdítők nem oltják a szomjat, a víz azonban megfelelő választás, legyen mindig egy-két üveg víz az autóban, állandó jelleggel! Más évszakban sem árt, de nyáron különösen fontos!

- Ha van klíma az autóban, akkor használjuk, de megfelelően beállítva, ami azt jelenti, hogy a kinti és benti hőmérséklet különbsége maximum 8 fok legyen. Ha túl hidegre állítjuk, akkor a kánikulai melegből egy szál trikóban vagy pólóban beültetett családtagok, utasok megfázhatnak.

- Mindig és minden körülmények között kössük be a biztonsági övet, kérjük, sőt kötelezzük erre utasainkat, ügyeljünk a gyermekeink biztonságára, vigyázzunk magunkra és egymásra!

- Nemcsak a nagy melegről kell beszélnünk, hanem a szinte semmiből jövő zivatarokról is. Ekkor rövid idő alatt hatalmas mennyiségű csapadék kerül az úttestre, ami nagy vízátfolyásokat okozhat. Ezeken az átfolyásokon megúszik az autó, ami balesethez vezethet. Ilyenkor ajánlott csökkenteni a sebességet és növelni a követési távolságot.

- Senkit ne hagyjunk a forró utastérbe zárva, mert a napon pillanatok alatt akár 60 Celsius-fokra is nőhet a belső hőmérséklet, ami embernek és állatnak is végzetes lehet. Semmi sem lehet indok arra, hogy bárkit akár pár percre az autóban hagyjunk. Még járó motorral, működő klímával se hagyjunk senkit az autóban, mert bármi történhet, és ha leáll a motor, akkor kész a tragédia.

Mit tegyünk, ha magára hagyott gyermeket vagy állatot látunk egy bezárt autóban?

Próbáljuk felvenni a kapcsolatot az autó tulajdonosával!

Bevásárlóközpontban értesítsük az ügyfélszolgálatot!

Hívjunk parkolóőrt, biztonsági őrt, állatvédelmi őrséget vagy a 112-es segélyhívó számot!

Végső esetben, tanú jelenlétében törjük be az autó egyik oldalsó ablakát, de ügyeljünk arra, hogy az autóban csak minimális kárt okozzunk!

Ha sikerült kiszabadítani a gyermeket, vagy élő állatot, akkor próbáljuk lehűteni vízzel, nedves ruhával, állapotától függően pedig hívjunk orvost!

Mi a helyzet a motoron?

A motoron ülve fontos a megfelelő védőruha használat, mert őket csak ez védi egy esetleges balesetben. Hiába van 40 °C, mindenképpen öltözzenek be, bármekkora távra mennek is. Ha csak a közelbe ugrik át a motoros, ez akkor is érvényes. Rendkívül veszélyes ilyenkor egy strandpapucsban, rövidnadrágban nyeregbe pattanni, mert rövid távon is történhetnek balesetek.

S végül, de nem utolsó sorban:

Nyáron kiemelten figyeljünk a gyerekekre!

Számukra a nyár a vakáció időszaka, ők is felszabadultabban viselkednek nyáron. A játszótereknél legyenek különösen körültekintők a sofőrök, és akkor is legyenek elővigyázatosak, amikor kerékpározó, rollerező gyermeket látnak.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!