Létezik-e tudatos álmodás?
- Dátum: 2024.08.03., 21:29
- Szabó Máté
- pexels.com
- alvás, pihenés, REM, terápia, tudatosság
Minden ember álmodik, méghozzá az emberek többsége éjjel teszi ezt, ezért igen nagy jelentősége van az alvásnak az életünkben. Életünk során körülbelül 25 évet töltünk pihenéssel, amelynek jelentős részét álmok teszik ki, vagyis a két terület összekapcsolódik. Tudatosítani a képzeletbeli vágyak fontosságát és a tudatos álmodás segítségével megérteni, hogy mi zajlik bennünk fontos területe az életünknek, de mégis nehéz elérni.
Miért álmodunk?
Jogosan hangzik el a kérdés, hogy miért álmodunk. Méghozzá ilyen sokat. Miért kap ekkora szerepet az életünkben? Mi a célja? Mi a funkciója? Néhány indok, a teljesség igénye nélkül:
Segíti a napközben megszerzett információ feldolgozását, raktározását és szelektálását.
Pszichoterápiás hatású, segít feldolgozni a jelentősebb életeseményeket, azáltal, hogy az álmodó biztonságos környezetben szembesülhet újra az átélt események érzelmeivel és körülményeivel.
Fejleszti a hosszútávú memóriát, ilyenkor raktározódnak el az emlékeink.
Az alvásunk folyamatához is hozzájárul.
A konklúzió tehát, hogy szükségünk van az álmokra, de nagyon érdekes, hogy a mai napig nem született egybehangzó vélemény arra az egyszerű kérdésre vonatkozóan, hogy mégis „miért álmodunk?”.
Az álmok sajátosságai
Az álmok általában vizuális formában jelennek meg, érzelmekkel és gondolatokkal összekapcsolva. Megjelennek bennük a fizikális érzékelések is, mint a hallás, a szaglás, a tapintás, az ízlelés, és a (hő)érzékelés. Egészen elképesztő az emberi elme, hiszen ennek következtében az álomvilágot ugyanolyan részletességgel érzékelheted, mint a valóságot. Néhány érdekesség az álmokról:
Egy éjszaka folyamán átlagosan 4-5 van.
90%-át elfelejtjük, miután felkeltünk.
Hosszúságuk 5-60 perc között van.
Az állatok is álmodnak.
Vannak olyan álmok, amik kultúrától függetlenül, világszerte jelen vannak. Pl.: repülés, zuhanás, bénultság, nem tudunk kiabálni, nem tudunk futni.
Általában egyes szám első személyben történik, ritkán nézzük magunkat kívülről.
Az agyunk logikus gondolkodásért felelős része álom közben nem aktív, ezért meg sem kérdőjelezzük a furcsa és logikátlan eseményeket.
Mi az a tudatos álmodás?
Történt már veled olyan, hogy álmodtál valamit, és közben rájöttél, hogy ez nem a valóság? Ezt nevezzük tudatos álmodásnak. Amikor felismered, hogy éppen álmodsz, tisztába kerülsz a tudatállapotoddal, és képes vagy befolyásolni (jártasságtól függően) az álom bármely elemét. Ez pedig a lehetőségek végtelen tárházát nyitja meg előtted. Képes vagy irányítani az álmod, hozzáférsz a tudatalattidhoz és egy végtelen belső utazás veszi kezdetét számodra. Nem utolsó sorban pedig hasznosítani tudod, az életed folyamán nagyjából 25 év alvással töltött időt.
Sokak számára ez az első élmény gyakran ijesztő, hiszen hirtelen ott találják magukat egy világban, ami hasonlóan komplex, valósághű, és mindenre kiterjedő, mint a való világunk, és ilyenkor sokszor az első reakció az, hogy fel akarnak ébredni, mert nem tudják mihez kezdjenek magukkal, vagy, hogy hogyan fognak felébredni. Viszont ha felkészülten érkezel egy tudatos álomba, tudod, hogy mire számíthatsz, akkor szinte leírhatatlan az az élmény, amikor ráébredsz, hogy minden, ami körülvesz téged, az csak egy fikció, csak a fejedben létezik. Ott találod magad egy univerzumban, ami legalább annyira részletes, összetett és valósághű, mint a világ, amit ébren tapasztalsz, és megtehetsz benne amit csak szeretnél.
Miért jó ez a képesség?
A rendszeres tudatos álmodás növeli a kreativitást, az önbizalmat és csökkenti a stresszt. Emellett pedig megismerheted a teljes belső világodat, a tudatalattidat, önmagadat, a lehető legextrémebb dolgokat próbálhatod ki, és élheted át. A tudatos álmodás egy végtelen belső utazást rejt magában. Abból kifolyólag, hogy bármit megtehetsz közben, számos funkciója és alkalmazása is lehet, például terápiás célokra is használják. Hozzáférsz a tudatalattid tartalmaihoz. Múltbéli traumák emlékképeinek felidézésével segítheted a feldolgozásukat, beszélgethetsz a saját tudatoddal, önmagaddal, ami az önismeret legmagasabb szintjeire juttathat el. Gyakorolhatsz képességeket, mint például a nyilvános beszéd, a sport, a kreatív alkotás. A felhasználás módjai gyakorlatilag végtelenek.
Nézzük akkor milyen lépések szükségesek a tudatos álmodás eléréséhez!
A Tudatos Álmodás Lépései:
1. lépés: Alvási rendszer kialakítása
A folyamat egyik alapköve, hogy egy rendszer szerint alszunk. Tehát minden nap körülbelül ugyanakkor fekszünk le aludni és ugyanakkor kelünk fel reggel. Ez a tudatos álmodástól független élettani hatások mellett azért fontos, mert így beáll egy ritmusa az alvásunk megjelenésének. Ennek köszönhetően tudni fogjuk, hogy melyik szakaszban (pontosan hány órakor) járunk. Az alvásunk 90-110 perces ciklusokból épül fel. Az álmok a REM (Rapid Eye Movement) szakaszban jelennek meg. Éjszakánként átlagosan 4-6 alkalommal lépünk be a REM fázisba. A fázis időtartama 5-60 perc között van. Ez az időtartam ciklusonként egyre hosszabb, ami azt jelenti, hogy a hajnali órákban vannak a leghosszabb álmaink és általában ezekre is emlékszünk a legjobban. Ha sikerült kialakítanunk egy bevált rendszert, akkor elkezdhetünk foglalkozni a következő lépéssel.
2. lépés: Álomnapló
Mivel alap esetben álmaink 90%-át elfelejtjük, ezért az emlékezésre való képességünk fejlesztése az első lépések között kell, hogy legyen, hiszen emlékezni is szeretnénk a tudatos álmainkra. Az emlékezés fejlesztésére magasan a legjobb módszer az álomnapló vezetése. Minden egyes nap ébredés után írjuk le, hogy mik történtek. Akkor is ha egyáltalán semmire nem emlékszünk, vagy akkor is ha csak egy egy-két szavas emlék foszlányt tudunk aznap leírni. Azáltal, hogy ezt minden nap csináljuk, arra kondicionáljuk az agyunkat, hogy figyeljen az álmainkra, mert fontosak a számunkra. Idővel el fogunk jutni arra a szintre, hogy egész oldalakat tudunk majd megtölteni onnan, hogy nem nagyon emlékszünk semmire. A kulcs a konzisztencia és a kitartás.
3. lépés: Technikák elsajátítása
A legalapvetőbb és mindenki számára elengedhetetlen technika a valóság tesztelés. Ez annyit jelent, hogy napjában 20-30-szor véletlenszerű időpontokban megkérdezed magadtól, hogy most éppen álmodsz-e. Ezt megteheted úgy, hogy befogod az orrod és megnézed, hogy tudsz-e levegőt venni, vagy megszámolod hány ujjad van a kezeden, vagy egyszerűen csak megállsz és megvizsgálod a környezeted, hogy hol vagy, hogyan kerültél ide. Fontos megjegyezni, hogy mindenki máshogy működik, mindenkinek más technika válik be.
Gyakori technika az alvásmegszakítás is, amikor úgy próbáljuk előidézni a tudatos álmodást, hogy óránként megszakítjuk éjszaka az alvásunkat, ezáltal előidézve az álmokat. Nem nehéz kitalálni, hogy egy idő után ez mennyire fárasztó módszer tud lenni, és a siker itt sem garantált.
A tudatos álmodás veszélyei
Az első és legfontosabb dolog, amit tudni kell, hogy létezik egy jelenség, amit úgy hívnak, hogy alvási paralízis. Ez azt jelenti, hogy az agyad leblokkolja, „lebénítja” a tested, mielőtt belépsz egy álomba. Erre azért van szükség, hogy a tested ne csinálja meg azokat a dolgokat, amiket álmodban csinálsz. Tehát lényegében, hogy ne kezdj el csapkodni, kapálózni. Ezen a folyamaton minden éjjel keresztül megyünk, csak általában tudattalanul.
Tudatos álmodók esetében gyakran előfordul, hogy túl gyorsan ébred fel az agyuk egy ábrándból, vagy ébrednek bele a REM fázisba. Ilyenkor az történik, hogy az agyad már felébredt, de a tested még nem, tehát normál tudatállapotban arra ébredsz, hogy nem tudsz mozogni, se beszélni, de még nagy levegőt venni sem. Ekkor az agy megpróbál magyarázatot találni arra, hogy miért vagy lebénulva, és ennek a következménye gyakran valami félelmetes hallucináció. Ezzel próbálja az agy gyorsan cselekvésre ébreszteni a testet és felébreszteni a bénultságból. Ráadásul az alvási paralízis akkor is lehet ijesztő élmény, ha tudatosan vagyunk jelen benne, és ráadásul akkor sem könnyebb kezelni.
Összességében a tudatos álmodás egy eszköz, hogy többé, teljesebbé váljunk emberként, így véleményem szerint, aki megtanulja és rendszeresen magas szinten űzi, az hasznára fordítja az életében. A folyamatot viszont előidézni egyáltalán nem könnyű, sőt sokszor megterhelő tud lenni, így sok ember már a legelején feladja a folyamatot, holott egy komplett világot ismerhetnénk meg ezáltal.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.