Menü

Mik azok az earthship házak?

Mi a jó isten az az earthship projekt, és mit kell róluk tudni? Nem vagy egyedül, ha fogalmad sincs, hogy pontosan mire kell gondolni a kifejezés hallatán. Egy nagyon furcsa, egyáltalán nem elterjedt stílus, amit nem sokan mernének bevállalni, mégis megéri ismerni, hiszen inspirációnak tökéletes, és ez adja a fenntartható gazdálkodás alapját. De akkor mit is jelent ez az építészeti stílus?

Elsőre azt gondolnánk, hogy az earthship házak valami furcsa figuráknak készült középkori viskók. A valóság viszont ennek a szöges ellentéte, hiszen viszonylag modern találmány, ami a huszadik és huszonegyedik század fordulóján jött létre. Ennek az egyedi stílusnak Michael Reynolds a gazdája, aki az újrafelhasználás és a fenntarthatóság jegyében alkotta meg az earthship házakat. Ő volt az, aki már legalább 40 évvel ezelőtt kezdett el dolgozni azon, hogy hogyan lehetne a modern kor végtermékeit, a lassan lebomló hulladékokat felhasználni egy természetközelibb élethez. A név szó szerint “föld hajót” jelent, többségük formájában valóban egy hajóra hasonlít, viszont a lényegük az önellátáson, és az önfenntartó gazdálkodáson alapszik.

Milyen előnyeik vannak?

Egyre többen térnek vissza az önellátó életmódhoz, ebbe pedig tökéletesen beleillenek az earthship házak. Legnagyobb előnyük, hogy szigetelésüknek köszönhetően nagyon hatékonyan tartják meg a hőt. Ezen épületek kifejezetten energiahatékonyak, hiszen kivétel nélkül megújuló energiaforrásokat használnak az áram előállításához. A különleges dizájnjuk rengeteg ablakot foglal magába, ezért akár bent is nevelhetünk konyhakerti növényeket. A tetőszerkezet szintén eltér a megszokott megoldásoktól: egy profi esőgyűjtő rendszer van beleépítve, ami egy tározóba gyűjti az összes esővizet. Ezt aztán felhasználhatjuk például a konyhakertben öntözéshez.

A nem mindennapi épületek már a kezdetektől a fenntarthatóság jegyében épültek, mivel a felhasznált építőanyagok mindegyike újrahasznosított. Viszont maga a végső kinézet, stílus sokféle módon különbözik. Az eartship házakba sokan azért is szeretnek bele, mert csoda szép fényesek belülről. Ez nem csak a növények nevelgetésében nagy segítség, de a hangulatunkra is nagyon pozitívan hat. Ráadásul egy-egy ház úgy néz ki, mintha egy meséből vették volna át őket.

A szemétből építeni!

A környezettudatos gondolkodás nem csak abban merül ki, hogy óvjuk és védjük a természetet, szelektíven gyűjtjük a szemetet, átgondoltan vásárolunk és a hazai termelőket támogatjuk vásárlásainkkal, hanem abban is, hogy az elmúlt évek mérhetetlen ipari és gazdasági fejlődése következtében keletkezett hulladékhegyeket sem kívánjuk tovább növelni. Jelen esetben ez azt jelenti, hogy a szemetet, és a környezetünkben lévő hulladékot újrahasznosítjuk. Az earthship technológia (jelentése: földhajó - "airship" léghajó mintájára) minderre nyújt megoldást, és bár sokan kétkedve fogadják, – akár épülettechnológiai, akár mentális okokra visszavezetve – hogyan is lehet hulladékból házat építeni, ám a nagy világban már igen sok példa van arra, hogy mindez valóságos és létező technika. Lényegében véve ezen házak önállóak, és önellátóak is egyszerre.

Az earthship házak esetén a falak legfőbb alapanyaga nem más, mint a használt gumiabroncs, vagy konzervdobozok, és az ezt körülvevő kötőanyag. Egy fenntartható épület ökológiai lábnyoma minimálisra tehető, mivel mondhatni szemétből épül. Ezzel szoros összefüggésben és éppen emiatt nagyon kevés az energiaigénye. Működése során hasznosítja a napenergiát, a vízhasználat tekintetében is alternatív megoldás kerül kialakításra, mellyel kezelni, visszaforgatni, és tisztítani lehet a szennyvizet. Az earthship technológia kiváló alternatíva arra, hogy hogyan lehet a természet és környezetünk rombolása nélkül házat építeni.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.