Menü

Feladatok a sulikezdésig

Nem szeretnék „ünneprontó” lenni, de már elkezdhetjük visszaszámolni a napokat a szeptemberi iskolakezdésig. A szülők tudják jól, hogy rájuk addig még temérdek feladat vár, s nemcsak a tanszerlista miatt. Feladatok, amiket még tanévkezdés előtt intézzünk el.

Pár hét van szeptemberig, ideje van a tanszerlistán szereplő dolgok beszerzésének és néhány iskolakezdés előtti elintézendő feladatnak.

A hosszú nyári szünet vége felé augusztusban már a szülők gondolata a tanévkezdés körül forog. Szeptembertől ismét korábban szól az ébresztő, megint jön a mókuskerék, a suli, a szakkörök, az edzések és különórák, addig pedig még számos elintéznivalónk akad.

A tanszerlista sem rövid, (szerintem évről évre egyre hosszabb) a füzeteket, íróeszközöket mindenki igyekszik augusztus elején – közepén beszerezni. Én az orvosi vizsgálatokat, a nagyfiam allergiavizsgálatát, a középsőmnek a fogászatot és a négyévesemmel való védőnői látogatást is igyekszem még a szeptemberi „idegroham” elé helyezni és nyáron megoldani.

A fent említett dolgokon kívül ideje kiszemelni és beszerezni a multivitaminokat, immunerősítő étrendkiegészítőket, a tanulást megtámogató omega-3 vitamint és a vaspótlásról sem árt gondoskodni. Ha sportolnak a gyerekek jól jön a magnézium, az ovisoknak pedig a közösségbe való visszakerülés előtt nem árt egy kis immunerősítés, erről érdemes megkérdezni a gyerekorvosunkat.

Ismétlés, gyakorlás?

Szükséges, ha nem is sokat, de egy fél órát rászánni a tananyag átnézésére, pár mondatot írni a kisiskolásokkal, átnézni néhány matekpéldát.

Az olvasás gyakorlása sem árt, illetve, ha még elmaradtunk a nyári kötelezővel, villámgyorsan annak is neki lehet fogni.

Amennyiben nem túl lelkes a gyermek, természetesen olvashattunk közösen is vele: egy bekezdést ő, egy bekezdést mi.

Szinte mindig kérdeznek az iskolában a nyári szünidőről, lehet írni élménynaplót a nyári programokról, a nyaralás pillanatairól, a nagyszülőknél való nyaralásról.

Különórák? Ideje betervezni őket!

Ma már sok gyerek jár valamilyen fejlesztő foglalkozásra, edzésre, logopédushoz, TSMT tornára vagy más különféle foglalkozásokra. Érdemes már augusztusban jelezni az oktatónál, hogy szeretnénk ősztől beiratni hozzá a gyermeket, s összehangolni az órarendjével.

Az iskolapszichológus szerint fontos az arányok megtartása.

A gyermekek reggel 8-tól délután 16 óráig az iskolában tartózkodnak, így a különórákra csak az ezt követő időszakban kerülhet sor. Vegyük figyelembe, hogy a kisgyermekek figyelmi kapacitásának vannak korlátai, tehát nagyon fontos, hogy a szülő saját gyermeke egyéni teljesítőképességével tisztában legyen. Fontos, hogy ne legyen betáblázva a gyerek minden délutánja, jusson idő a szabad játékra is!

Végezetül pedig még annyit, hogy ha maradt még pár nap szabadságunk a hosszú nyári szünet végén, akkor érdemes két-három napot kivenni az iskolakezdés táján, hiszen még kipipálandó teendő a benti cipő, a tornacipő beszerzése és kétségem nincs afelől, hogy mindegyik gyermekem kinőtte a tavaly év végit.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?