Feladatok a sulikezdésig
- Dátum: 2024.08.13., 20:56
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- betábláz, feladat, figyelem, iskolakezdés, ismétlés, kapacitás, kötelező olvasmány, különóra, mókuskerék, nyári szünet, orvosi vizsgálatok, szakkör, szeptember, tanévkezdés, tanszerlista
Nem szeretnék „ünneprontó” lenni, de már elkezdhetjük visszaszámolni a napokat a szeptemberi iskolakezdésig. A szülők tudják jól, hogy rájuk addig még temérdek feladat vár, s nemcsak a tanszerlista miatt. Feladatok, amiket még tanévkezdés előtt intézzünk el.
Pár hét van szeptemberig, ideje van a tanszerlistán szereplő dolgok beszerzésének és néhány iskolakezdés előtti elintézendő feladatnak.
A hosszú nyári szünet vége felé augusztusban már a szülők gondolata a tanévkezdés körül forog. Szeptembertől ismét korábban szól az ébresztő, megint jön a mókuskerék, a suli, a szakkörök, az edzések és különórák, addig pedig még számos elintéznivalónk akad.
A tanszerlista sem rövid, (szerintem évről évre egyre hosszabb) a füzeteket, íróeszközöket mindenki igyekszik augusztus elején – közepén beszerezni. Én az orvosi vizsgálatokat, a nagyfiam allergiavizsgálatát, a középsőmnek a fogászatot és a négyévesemmel való védőnői látogatást is igyekszem még a szeptemberi „idegroham” elé helyezni és nyáron megoldani.
A fent említett dolgokon kívül ideje kiszemelni és beszerezni a multivitaminokat, immunerősítő étrendkiegészítőket, a tanulást megtámogató omega-3 vitamint és a vaspótlásról sem árt gondoskodni. Ha sportolnak a gyerekek jól jön a magnézium, az ovisoknak pedig a közösségbe való visszakerülés előtt nem árt egy kis immunerősítés, erről érdemes megkérdezni a gyerekorvosunkat.
Ismétlés, gyakorlás?
Szükséges, ha nem is sokat, de egy fél órát rászánni a tananyag átnézésére, pár mondatot írni a kisiskolásokkal, átnézni néhány matekpéldát.
Az olvasás gyakorlása sem árt, illetve, ha még elmaradtunk a nyári kötelezővel, villámgyorsan annak is neki lehet fogni.
Amennyiben nem túl lelkes a gyermek, természetesen olvashattunk közösen is vele: egy bekezdést ő, egy bekezdést mi.
Szinte mindig kérdeznek az iskolában a nyári szünidőről, lehet írni élménynaplót a nyári programokról, a nyaralás pillanatairól, a nagyszülőknél való nyaralásról.
Különórák? Ideje betervezni őket!
Ma már sok gyerek jár valamilyen fejlesztő foglalkozásra, edzésre, logopédushoz, TSMT tornára vagy más különféle foglalkozásokra. Érdemes már augusztusban jelezni az oktatónál, hogy szeretnénk ősztől beiratni hozzá a gyermeket, s összehangolni az órarendjével.
Az iskolapszichológus szerint fontos az arányok megtartása.
A gyermekek reggel 8-tól délután 16 óráig az iskolában tartózkodnak, így a különórákra csak az ezt követő időszakban kerülhet sor. Vegyük figyelembe, hogy a kisgyermekek figyelmi kapacitásának vannak korlátai, tehát nagyon fontos, hogy a szülő saját gyermeke egyéni teljesítőképességével tisztában legyen. Fontos, hogy ne legyen betáblázva a gyerek minden délutánja, jusson idő a szabad játékra is!
Végezetül pedig még annyit, hogy ha maradt még pár nap szabadságunk a hosszú nyári szünet végén, akkor érdemes két-három napot kivenni az iskolakezdés táján, hiszen még kipipálandó teendő a benti cipő, a tornacipő beszerzése és kétségem nincs afelől, hogy mindegyik gyermekem kinőtte a tavaly év végit.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.