Mi mindenre jó a körömvirág?
- Dátum: 2024.08.25., 20:33
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- belsőleg, borogatás, egészség, esszencia, gyógynövény, gyulladt bőr, kenőcs, körömvirág, középkor, krém, külsőleg, szappan, Tea, természet
A körömvirág az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk. A középkorban gyógyító csodanövénynek tartották, amely télen-nyáron, kívül-belül szolgálja egészségünket.
Akinek pattanásos, gyulladt a bőre, annak egyenesen csodát kínál a 100% természetes körömvirágszappan. A körömvirág áldásos hatásait szinte senkinek sem kell bemutatni, de legelőnyösebb tulajdonsága mégiscsak az, hogy képes regenerálni a bőr savvédő rétegét.
Kaptam barátnőmtől egy körömvirágos hidegen sajtolt szappant és utánanéztem, mi mindenre jó ez a hatóanyag. A körömvirág krém vagy szappan ideális a bőr nyári ápolására, különösen bőrpír és napégés esetén, ezenkívül az egyik leghatékonyabb bőrtisztító szappan.
A körömvirág gyógyhatásai belsőleg alkalmazva
A körömvirágot már a középkorban alkalmazták bélzavarok és májbajok esetén. Élénkítő és görcsoldó hatású, alkalmazzák asztmánál, köhögésnél, álmatlanságnál, szívdobogásnál és szorongásos állapotnál. Gyulladásgátló, antibakteriális, fertőtlenítő hatású.
Virágának forrázata megkönnyíti az emésztést, gyomorfekélyre, májgyulladásra, vértisztításra kiváló. Lázcsillapító, látásjavító is, mivel tisztítja a szemfenék ereit. Fogíny ápolására szájvízként is használják. Menstruációt elősegítő hatása azért van, mert enyhe mértékben stimulálja az ösztrogénhormon termelését. Fájdalmas menstruáció és az azt kísérő idegesség esetén is használható.
Körömvirágteát a virágából készíthetünk, forrázattal. Gyomorfekély, nyombélfekély, fertőzéses májgyulladás esetén napi 3 csésze tát igyunk belőle. Vértisztításra, májműködés javítására 1-3 csészével 3 héten keresztül.
Menstruáció szabályozására a ciklus második felétől naponta egy csészével fogyasszanak.
Külsőleg milyen panaszokra ajánlott használni?
Visszérgyulladásra, rosszul gyógyuló sebek, bőrelváltozások gyógyítására alkalmazzák. Hegesítő tulajdonsága érvényesül zúzódásoknál, fagydaganatnál, ekcémáknál és keléseknél. Sikerrel alkalmazzák bőrgyulladások és nyálkahártyapanaszok gyógyításánál.
Használják bőrrepedések, kisebb sebek, rovarcsípések és napsugárzás okozta bőrgyulladás esetén is.
Körömvirágkenőcs készíthető házilag is. Ekkor 250 gramm tiszta sertészsírt hevítsünk és szórjunk bele egy púpozott maroknyi körömvirágot (levelet, virágot és szárat), hagyjuk egyszer felhabzani, keverjük erősen össze, és vegyük le a serpenyőt a tűzhelyről. Lefedve hagyjuk az egészet éjszaka kihűlni. Másnap még egyszer melegítsük fel enyhén a serpenyőt, tartalmát egy tiszta vászonkendőn passzírozzuk át, a virágot, levelet és szárat préseljük ki, és az így nyert kenőcsöt töltsük zárható üvegekbe. Visszértágulatra, szívasztmára, fülzúgásra, alvászavarokra, körömágygyulladásra, műtéti hegre, műtéti sebre, sebfájásokra, roncsolódásra ajánlott.
A természet kínálta kincsek között olykor találunk olyan növényeket, melyek sokoldalú gyógyhatással bírnak és számtalan módon felhasználhatóak. A körömvirág pont egy ilyen értékes növényünk.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.