Mire jó a fényterápia? Mik az előnyei, és hátrányai?
- Dátum: 2024.08.26., 19:28
- Szabó Máté
- képek:pexels.com
- egészséges, fény, hatás, kék, terápia, zöld
Pontosan hogyan működik a fényterápia? Milyen betegségeknél alkalmazható? Mit érdemes tudnunk erről a módszerről? A fényterápia egy olyan természetes gyógymód, ami sokféle betegségben segítség lehet, akár kiegészítő terápiaként a gyógyszeres kezelés mellett, akár magában. Az orvosok már a 20. század elején napos erkélyekre helyezték azoknak a betegeknek az ágyait, akiket angolkórral vagy pikkelysömörrel kezeltek, viszont a módszer a későbbiekben visszaszorult, majd egyre inkább újból divatba jön.
De pontosan hogyan is működik?
Röviden az emberi sejtek – akár a növények a fotoszintézis során – kémiai reakcióba lépnek a fénnyel. Amikor a részecskék elérik a bőrünket, a sejtek belsejében található fényérzékeny molekulák elnyelik azokat, és válaszreakciót váltanak ki. Ez a válasz a fény hullámhosszától vagy színétől, illetve a felhasználás helyétől függően változik. Például amikor hosszabb hullámhosszú vagy látható vörös fény éri a bőrt, az arra készteti a mitokondriumokat (a sejt erőforrásait), hogy hatékonyabban termeljenek energiát és fokozzák a gyógyító gyulladáscsökkentők vagy a betegségek elleni antioxidánsok termelését.
Ha például a fény a szemünkbe jut, az stimulálja a retinától az agyba vezető idegeket. Ez befolyásolja az olyan neurotranszmitterek termelését, mint a szerotonin és a dopamin, amelyek hatással vannak a hangulatra. A rövidebb hullámhosszú vagy látható kék villanások serkentő hatásúak. Ha a szemünkbe jut, gátolja az alvást segítő melatonintermelést. Az elmúlt évtizedben az alacsonyabb költségű lézerek és LED-ek alkalmazásának gyakoribbá válása révén, amik pontos hullámhosszt biztosítanak és minimális bőrkárosító UV-sugarakat bocsátanak ki, a gyakorlat kezd visszatérni. A fényterápia során szabályozhatjuk a fény erősségét, polarizátorral a minőségét és egyéb paramétereit is.
Fényterápia a bőrre és a hangulatra
A leggyakoribb és legelfogadottabb orvosi felhasználás a bőrgyógyászat területén fordul elő. A kék fényt rutinszerűen használják az orvosok rendelőikben az aknék kezelésére, mivel az felveszi a harcot a baktériumok ellen, míg a vörös színt ráncok kezelésére alkalmazzák. A piros serkentő, aktivizáló tulajdonságával szemben a kék és a zöld nyugtat, hiszen a természet és a tisztaság érzete kapcsolódik hozzájuk. Az olcsó otthoni eszközök rendszerint biztonságosak, ha a betegek követik az utasításokat arra vonatkozóan, hogy viseljenek védőszemüveget, és hogy a kezelést követően szükség esetén maradjanak távol a napfénytől. De valószínűleg nem működnek annyira jól, mint a professzionális kezelések, különösen, hogy azokat legtöbbször krémekkel kombinálják.
A mentális egészség fokozására fehér vagy kék asztali fényforrásokat használhatunk, elsősorban a szezonális hangulatzavar kezelésére, ami a depresszió egy formája, jellemzően akkor jelentkezik, amikor a nappalok rövidülnek és kevesebb az erős természetes fény. Az elmélet az, hogy a napi éberség elősegítése érdekében mesterséges világítást használva a kezelés képes visszaállítani a helyzetéből kibillentett biológiai órát, helyreállítva a megszokott alvásritmust és jobb kedvre derítve az embert. Ez a módszer a nem szezonális depresszióban szenvedő személyek számára is előnyös lehet, valószínűleg azáltal, hogy fokozódik a jó érzést kiváltó neurotranszmitterek termelése, amikor valaki a fénybe pillant.
Milyen hatásai lehetnek a különböző színeknek?
A kék fény a szembe jutva gátolja az alvásért felelős melatonin termelődését, aminek így serkentő hatása van. Ez éppen az esti órákban, alvás előtt nem jön jól. Ezért sem ajánlatos közvetlenül lefekvés előtt a telefont, a laptopot, vagy bármilyen más kijelzőt nézni, mert felpörgeti az agyat. A kék fény ezen kívül a baktériumok ellen is hatásos, valamint az aknék eltüntetésében, gyógyításában is jó szolgálatot tehet. A vörös gyulladáscsökkentő hatású, fokozott energiatermelésre serkenti a sejteket.
Pozitívan befolyásolja a vörösvértestek oxigénmegkötő-képességét, a regeneráció folyamatát. Ha a kedélyállapot kontextusában nézzük a különböző színeket, akkor elmondható, hogy a zöld az egyik leginkább nyugtató szín, nem véletlenül pihen az agy, ha a természetben tartózkodunk, és szinte csak zöldet látunk. Még ha nem is jutunk ki mindig az erdőbe, a zöld színnel pihenhetünk. Ugyanez elmondható a kékről is, ami a szabad levegőt, a vizet juttatja eszünkbe. A színeknek még akkor is van hatásuk ha a használati tárgyainkról, vagy a fal színéről van szó. Hát még akkor, ha ezen színek fényként jelennek meg.
Hogyan hat az egészségre?
A fény a bőrbe jutva stimulálja a sejteket, úgy is mondhatjuk, hogy stresszeli őket, aminek következtében aktivizálódik a gyulladáscsökkentő funkció, enyhülnek a bőrkiütések például ekcéma esetén. Ha a fényt a szemünk érzékeli, akkor az agyunkba vezető idegek kapnak ingert, ezáltal a dopamin és a szerotonin szintje megnő a szervezetünkben, ezek pedig a hangulatra vannak hatással. Gondoljunk csak bele, hogy egy esős, borongós napon se a kedvünk, se az aktivitásunk nem olyan, mint a napsütéses napokon. Ennek is megvan a maga kémiai magyarázata. Például az UV sugarakat is lehet hasznosítani, mégpedig a baktériumok elpusztítására.
A polarizált fényterápia egy specifikus ág, ahol (ahogy a neve is mutatja) polarizált fényt használnak. Ahhoz, hogy ennek jelentőségét átláthassuk, kicsit időzzünk el a polarizáció jelenségénél. Ezt a technikát használják a csillagászatban, a fényképészetben, a geológiában, az anyagvizsgáló mérésekben, valamint a lassan minden eszközön megjelenő kijelzőknél is. Hallhatunk még a polarizált napszemüvegekről is, amiknek elsősorban az a funkciója, hogy erős napsütésben is biztosítsák az éles látást és a színérzékelést. Ezenkívül megakadályozzák, hogy erős napsütésben a tükröződések miatt hunyorognunk kelljen.
A természetes fény esetében annak hullámai bármilyen irányban szóródhatnak. A polarizáció ezt a szóródást tereli mederbe. Az egyik legegyszerűbb módszer az, amikor fémszálak állnak a világosság útjában, és például a fémszálakkal párhuzamos hullámokat visszaveri a polarizátor, a többit pedig átengedi. Ezek az üvegszálak lehetnek üveggel körbezárva. A fény egyébként egy úgynevezett transzverzális hullám, ami azt jelenti, hogy a haladási irányára merőlegesen kelt rezgéseket a terjedési közegében. A különböző, otthon is használható lámpák ilyen polarizált világítást bocsátanak ki magukból. A bőrbe akár 5 cm mélyen is képesek bejuttatni a fényt, ami így a mélyebben lévő szövetekre is hatással lehet. Emellett a polarizált készülékek új sejtek, szövetek kialakulását is stimulálják.
Jövőbeli lehetőségek
Amikor a fényterápia súlyos betegség kezelésére történő alkalmazásáról van szó, akkor sokan kételkednek, kevés az emberekkel végzett kutatás, és az eredmények vegyesek. A módszer nem feltétlenül jó sebhelyek, sérülések gyógyítására, de segíthet különböző ízületi gyulladások, fejfájás, migrén gyógyításában, és megelőzésében. Például idősebb betegek esetén az infravörös fény javítja a memóriát, és segít a demencia megelőzésében. Röviden ez egy gyorsan fejlődő területe az egészségügynek, amely egyre inkább divatba jön, és még rengeteg lehetőség áll előtte.
Tegyünk a mellrák ellen!
A mellrák kialakulása részben a véletlenen és az öröklődő géneken múlik, legalább ekkora jelentőségük van azonban az életmód és a környezeti tényezők hatásainak is. A mellrák megelőzésének számos módja lehet. Tegyünk meg mindent!
Hallottál már a funkcionális diszpepsziáról?
Evés után túltelítettnek érzed magad? Puffadsz, netán görcsöl, feszít a gyomrod? Lehet, hogy FD-ben szenvedsz, érdemes kivizsgálni!
Miért hullik ősszel jobban a hajunk?
Ősszel a levelekkel együtt a haj is jobban hullik, így természetes, ha a megszokottnál erősebb a hajhullás. Évszakváltáskor ez nem meglepő, hiszen ahogy testünk minden sejtje megújul, ez a hajunkra is igaz.
Drasztikusan megnőtt a rövidlátó gyerekek száma
Sajnos folytathatnám is tovább a címet úgy, hogy a kilátások pedig még rosszabbak. Kutatók több, mint 200 tanulmányt néztek át, amelyek 5,5 millió gyerekre vonatkoztak, és 50 országban készültek. Az összegzésből kiderült, hogy jelentősen nőtt a rövidlátó gyerekek száma.
Bajt jelez a lisztérzékenység miatti hirtelen hízás
Habár a cöliákia (lisztérzékenység) szerteágazó tüneteket produkálhat, az érintett gyerekek rendszerint soványak, végtagjaik vékonyak, emellett a rossz felszívódás miatt feltűnően előredomborodó "pókhas" jellemző rájuk.