Menü

Hogyan lehetünk hatékonyak csapatban?

A hatékony csapatmunka előnyeit, jelentőségét, szabályait kutatva arra voltam kíváncsi, hogyan működik a csapatmunka, melyek a szabályai, hogyan lehet hatékonyabbá tenni a munkavállalók közötti együttműködést? Erre kerestem meg a válaszokat!

A csapatmunkán azt értjük, hogy egy feladaton, vagy feladategyüttesen több személy dolgozik. A kollégák összehangolják szakértelmüket egy közös cél elérése érdekében. A csapatmunka az egyének közötti kommunikációra, koordinációra, szervezésre és együttműködésre épül. Emellett - sajnos - gyakran feszültséggel is jár, konfliktushelyzetet is teremt.

Egy valamirevaló munkahely ma már tisztában van azzal, hogy mennyire fontosak a csapatépítő tréningek és közösségerősítő programok.

Ha éppen új csapatot építünk fel, akkor idő kell ahhoz, amíg a csapattagok közötti összhang kialakul. Pár hét, vagy hónap elteltével azonban látszani fog az, hogy a csapatmunka során annak a pozitív hozadéka, hogy csökkenti a munkahelyi stresszt.

A közösen végzett munka hatására ugyanis a csapat tagjai “elosztják” egymás között a feladatokat, ezzel pedig a felelősséget, s tudják, hogy ki milyen feladatért felelős és milyen teljesítményt és eredményeket kell elérni ahhoz, hogy a közös projektjük sikeres legyen.

Miért jó nekem csapatban dolgozni?

Mert kialakul egy bizalom. Ennek kiépítése pedig nagyon fontos; nem csak azért, mert számíthatnak egymásra a kollégák, hanem azért is, mert tudják, hogy a másik által végzett munka jó minőségű.

A felmerülő problémák megbeszélése is gyorsabb, nyíltabb megoldást kínál, ha együtt beszéljük meg a problémákat és keressük meg a megoldásokat.

A csapat akkor működik jól, ha mindenki tudja, hogy mi a cél, és hogy kinek mi a feladata.

Nemcsak munkahelyen létezik csapatmunka, egy csapatverseny vagy egy bármilyen más jellegű közösségépítő program is hasonló.

Amikor az Ultrabalaton nevű ultraverseny 211km-ét tettük meg egy kisebb futós csapattal, akkor bizony egy idő után látszott, hogy ki az, aki nem tud alkalmazkodni, aki nem képes csapatban gondolkozni, aki nem tudja félretenni az egot, aki a 20. óra után már nem volt képes a csapatot segíteni.

Mi teheti tönkre a csapatszellemet és a csapatmunkát?

Kommunikációs problémák! A rossz kommunikáció mindig félreértéseket okoz, a félreértések pedig konfliktushelyzetekhez vezetnek.

Pletykák! Ha a csapattagok nem bíznak egymásban, akkor nehéz lesz a hatékony csapatmunka.

Manapság már nemcsak egy hangzatos sor az önéletrajzunkban, ha képességeink közt meg tudjuk nevezni a kiemelkedő csoportmunkát, hanem valóban gyakorlati haszna is van. A legtöbb munkahelyen ugyanis nagyon is fontos, hogy másokkal együttműködve produktívak tudjunk lenni.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!