Menü

Hogyan lehetünk hatékonyak csapatban?

A hatékony csapatmunka előnyeit, jelentőségét, szabályait kutatva arra voltam kíváncsi, hogyan működik a csapatmunka, melyek a szabályai, hogyan lehet hatékonyabbá tenni a munkavállalók közötti együttműködést? Erre kerestem meg a válaszokat!

A csapatmunkán azt értjük, hogy egy feladaton, vagy feladategyüttesen több személy dolgozik. A kollégák összehangolják szakértelmüket egy közös cél elérése érdekében. A csapatmunka az egyének közötti kommunikációra, koordinációra, szervezésre és együttműködésre épül. Emellett - sajnos - gyakran feszültséggel is jár, konfliktushelyzetet is teremt.

Egy valamirevaló munkahely ma már tisztában van azzal, hogy mennyire fontosak a csapatépítő tréningek és közösségerősítő programok.

Ha éppen új csapatot építünk fel, akkor idő kell ahhoz, amíg a csapattagok közötti összhang kialakul. Pár hét, vagy hónap elteltével azonban látszani fog az, hogy a csapatmunka során annak a pozitív hozadéka, hogy csökkenti a munkahelyi stresszt.

A közösen végzett munka hatására ugyanis a csapat tagjai “elosztják” egymás között a feladatokat, ezzel pedig a felelősséget, s tudják, hogy ki milyen feladatért felelős és milyen teljesítményt és eredményeket kell elérni ahhoz, hogy a közös projektjük sikeres legyen.

Miért jó nekem csapatban dolgozni?

Mert kialakul egy bizalom. Ennek kiépítése pedig nagyon fontos; nem csak azért, mert számíthatnak egymásra a kollégák, hanem azért is, mert tudják, hogy a másik által végzett munka jó minőségű.

A felmerülő problémák megbeszélése is gyorsabb, nyíltabb megoldást kínál, ha együtt beszéljük meg a problémákat és keressük meg a megoldásokat.

A csapat akkor működik jól, ha mindenki tudja, hogy mi a cél, és hogy kinek mi a feladata.

Nemcsak munkahelyen létezik csapatmunka, egy csapatverseny vagy egy bármilyen más jellegű közösségépítő program is hasonló.

Amikor az Ultrabalaton nevű ultraverseny 211km-ét tettük meg egy kisebb futós csapattal, akkor bizony egy idő után látszott, hogy ki az, aki nem tud alkalmazkodni, aki nem képes csapatban gondolkozni, aki nem tudja félretenni az egot, aki a 20. óra után már nem volt képes a csapatot segíteni.

Mi teheti tönkre a csapatszellemet és a csapatmunkát?

Kommunikációs problémák! A rossz kommunikáció mindig félreértéseket okoz, a félreértések pedig konfliktushelyzetekhez vezetnek.

Pletykák! Ha a csapattagok nem bíznak egymásban, akkor nehéz lesz a hatékony csapatmunka.

Manapság már nemcsak egy hangzatos sor az önéletrajzunkban, ha képességeink közt meg tudjuk nevezni a kiemelkedő csoportmunkát, hanem valóban gyakorlati haszna is van. A legtöbb munkahelyen ugyanis nagyon is fontos, hogy másokkal együttműködve produktívak tudjunk lenni.

Mosható pelenka, avagy a környezetbarát alternatíva

Egyre többen használják a mosható pelenkákat, és ha még nem hallottál róluk, akkor érdemes elolvasnod ezt a cikket, hiszen ez a környezetbarát megoldás egyaránt védi a bolygónkat és a pénztárcánkat is!

Mindfulness alkalmazása a mindennapokban

A mindfulness technikának a mindennapi alkalmazása egy fontos faktor lehet abban, hogy csökkentsük a minket érő stresszt, illetve meg tudjunk békélni a gondolatainkkal és érzéseinkkel. Nem árt néha tudatosan megfigyelni azt, ami körülvesz minket!

Stressznyelveink nyomában

Előfordult már, hogy vitába keveredtél valakivel és olyan volt, mintha nem is egy nyelvet beszélnétek? Ez van akkor, ha két embernek különböző stressz-nyelve van

Hasznos megtakarítási tippek

Nagyon sok magyar hónapról-hónapra szűkösen gazdálkodik a jövedelméből, ugyanakkor nyilvánvalóan szeretnének spórolni, hogy stabilabb anyagi helyzetet teremtsenek maguknak. Természetesen félretenni nem egyszerű dolog, de ha megvan a kellő elhatározás, a következő lista is nagy segítséget jelent a kezdéshez.

A leblokkolás lélektana

Ahogy közeledik az egyetemi vizsgaidőszak, sok diák számára ez stresszel és szorongással jár. A nagy mennyiségű tananyag, a vizsgákra való felkészülés nyomása és az eredményekkel kapcsolatos aggodalmak mind olyan tényezők, amelyek a diákokat szorongásba sodorhatják.