Hogyan lehetünk hatékonyak csapatban?
- Dátum: 2024.09.11., 01:21
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- akarat, alázat, csoport, csoportmunka, érzelem, feladat, felelősség, figyelem, harmónia, iskola, kohézió, kreativitás, motiváció, munka, munkahely, nevelés, oktatás, óvoda, önérvényesítés, ötlet, projekt, tisztelet
A hatékony csapatmunka előnyeit, jelentőségét, szabályait kutatva arra voltam kíváncsi, hogyan működik a csapatmunka, melyek a szabályai, hogyan lehet hatékonyabbá tenni a munkavállalók közötti együttműködést? Erre kerestem meg a válaszokat!
A csapatmunkán azt értjük, hogy egy feladaton, vagy feladategyüttesen több személy dolgozik. A kollégák összehangolják szakértelmüket egy közös cél elérése érdekében. A csapatmunka az egyének közötti kommunikációra, koordinációra, szervezésre és együttműködésre épül. Emellett - sajnos - gyakran feszültséggel is jár, konfliktushelyzetet is teremt.
Egy valamirevaló munkahely ma már tisztában van azzal, hogy mennyire fontosak a csapatépítő tréningek és közösségerősítő programok.
Ha éppen új csapatot építünk fel, akkor idő kell ahhoz, amíg a csapattagok közötti összhang kialakul. Pár hét, vagy hónap elteltével azonban látszani fog az, hogy a csapatmunka során annak a pozitív hozadéka, hogy csökkenti a munkahelyi stresszt.
A közösen végzett munka hatására ugyanis a csapat tagjai “elosztják” egymás között a feladatokat, ezzel pedig a felelősséget, s tudják, hogy ki milyen feladatért felelős és milyen teljesítményt és eredményeket kell elérni ahhoz, hogy a közös projektjük sikeres legyen.
Miért jó nekem csapatban dolgozni?
Mert kialakul egy bizalom. Ennek kiépítése pedig nagyon fontos; nem csak azért, mert számíthatnak egymásra a kollégák, hanem azért is, mert tudják, hogy a másik által végzett munka jó minőségű.
A felmerülő problémák megbeszélése is gyorsabb, nyíltabb megoldást kínál, ha együtt beszéljük meg a problémákat és keressük meg a megoldásokat.
A csapat akkor működik jól, ha mindenki tudja, hogy mi a cél, és hogy kinek mi a feladata.
Nemcsak munkahelyen létezik csapatmunka, egy csapatverseny vagy egy bármilyen más jellegű közösségépítő program is hasonló.
Amikor az Ultrabalaton nevű ultraverseny 211km-ét tettük meg egy kisebb futós csapattal, akkor bizony egy idő után látszott, hogy ki az, aki nem tud alkalmazkodni, aki nem képes csapatban gondolkozni, aki nem tudja félretenni az egot, aki a 20. óra után már nem volt képes a csapatot segíteni.
Mi teheti tönkre a csapatszellemet és a csapatmunkát?
Kommunikációs problémák! A rossz kommunikáció mindig félreértéseket okoz, a félreértések pedig konfliktushelyzetekhez vezetnek.
Pletykák! Ha a csapattagok nem bíznak egymásban, akkor nehéz lesz a hatékony csapatmunka.
Manapság már nemcsak egy hangzatos sor az önéletrajzunkban, ha képességeink közt meg tudjuk nevezni a kiemelkedő csoportmunkát, hanem valóban gyakorlati haszna is van. A legtöbb munkahelyen ugyanis nagyon is fontos, hogy másokkal együttműködve produktívak tudjunk lenni.
Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.