Menü

Tibeti fokhagyma kúra

A népi gyógyászat természetesen nem csak Magyarországon híres, hanem más kontinensek, más országok lakosságában is évezredek óta bevált módszer. A tibetiektől is tanulhatunk, erre jó példa a fokhagyma kúra.

A fokhagyma Dél-Ázsiából származik, az amarilliszfélékhez tartozik és számunkra hagymája fogyasztható. Az ókori Egyiptomban szent növényként tekintettek rá. A középkorban amulettként viselték gerezdjeit. Előszeretettel használjuk ételeinkbe, hiszen erős és jellegzetes aromája elengedhetetlen a magyar ízvilágból. A magyar népi gyógyászatban is már régóta használják, mivel igen sok jótékonya hatását ismerhettük már meg. Csupa jótékony dolgot találhatunk benne, például fontos ásványi anyagokat, vitaminokat, és ami nagyon fontos, hogy még allicin is.

Az allicin többek között ráksejtellenes tulajdonságokkal bír. A fokhagyma remek immunerősítő, igen jó antibakteriális hatóanyagi vannak, szóval megküzd a baktériumokkal, vírusokkal is. Aljoén tartalma, mely jellegzetes szagát adja, segíti a légutak tisztántartását. Az emésztést is támogatja, mivel nagyon jó bélfertőtlenítő, emellett csökkenti a koleszterinszintet és megtisztítja az ereket a mészlerakódásoktól. Itt jönnek képbe a tibetiek, hiszen ők azok, akik a fokhagymát célzottan az erek tisztogatására.

A kúrához fokhagyma tinktúrát kell készíteni, amihez nem lesz másra szükségünk, csak 30 dkg megtisztított fokhagymára, magas tiszta alkohol tartalmú alkoholra és egy befőttes üvegre. A megtisztított fokhagymát alaposan összetörjük, beleszórjuk az üvegbe és felöntjük 3,5 deciliter alkohollal. Az üveget légmentesen lezárjuk és egy hűvös, naptól védett helyre tesszük. 10 napig nézegetjük, majd a 11. napon egy sűrű lyukú szűrőn leszűrjük és a megmaradt levet visszazárva visszatesszük a polcra még 3 napot pihenni. 3 nap után újra leszűrjük, ehhez használjunk géz anyagot, és sötét színű üvegben öntve tároljuk tovább.

Ezt évente maximum egyszer kell alkalmazni, ezt is inkább 30 éves kor felett ajánlott, így kellőképpen tisztán tarthatjuk ereinket. Az első napokban felléphet gyenge bőrpír és gyomorfájdalom. Erősebb panaszokat tapasztalva azonnal abba kell hagyni fogyasztását és érdemes felkeresni háziorvosunkat.

A fokhagyma egy nagyon olcsó és igen hatékony gyógynövény, melynek számos jótékony hatása van egészségünk szempontjából. A tibeti fokhagyma kúrával rendben tarthatjuk éreinket, elköszönhetünk az érelmeszesedéstől és emellett immunrendszerünknek és emésztésünknek is segítünk.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.