Zeneszeretők - A zenehallgatás előnyei és miértje
- Dátum: 2024.09.14., 18:40
- Szabó Máté
- képek: pexels
A velünk és bennünk élő zene már az emberiség kezdete óta a mindennapjaink része. Manapság sokan el sem tudják képzelni az életüket dalok nélkül, mindez nemcsak a hangulatunkra hathat pozitívan, hanem a saját és mások érzelmeinek megértésében is segíthet. Emellett pedig rengeteg pozitív emóció is kapcsolódik a zenehallgatáshoz.
Belegondoltunk már, hogy mi történik a bensőnkben a klasszikus, vagy modern zene hallgatása közben? Mely területek működését befolyásolhatja ez, és mitől univerzális? A muzsika az emberi lét velejárója, ami áthatja az emberi történelmet az őskortól napjainkig. Az agyunk tulajdonképpen hangokra van hangolva. Amint felcsendül egy dallam, megannyi agyterület kezd összehangolt munkába, hogy komponenseire bontsa, majd feldolgozza az alkotóelemeit, legyen az a ritmus, a hangmagasság, az akkord, a hangszerek elkülönítése, vagy épp az érzelmi töltet. Ha nem lenne zene, a nyelvünk, és a kommunikációnk is teljesen más lenne.
Miről szól a hangok mögöttes része?
1. Könnyebben átélhető katarzis
A zene komplexitása egyénenként változó. Például az emberek körülbelül felénél a hallókéreg és az érzelmek feldolgozásában fontos agyi területek közötti erős kapcsolat lehetővé teszi, hogy bizsergést, hidegrázást tapasztaljanak, ha igazán megmozdítja őket egy szám. Láthatjuk tehát, hogy noha a dalok valóban az emberi lét szerves részét képezik, korántsem ugyanúgy érzékeljük azt – és könnyen előfordulhat, hogy mindez befolyásolja, miként viszonyulunk hozzá, vagy épp melyik műfajban találjuk meg a saját stílusunkat –. Akárhogy is az éneklés megannyi jótékony hatással bír, legyen szó a közérzetünkről, az egészségünkről, a sport teljesítményéről, a mindennapi stresszről, vagy épp a kamaszok sokszor kusza érzelmeiről, a zene pozitív hatással bír.
2. Tiszta zene, tisztább gondolatok
Egyetemi szinten a legtöbbet kutatott műfaj a komolyzene, ami érthető, hiszen valószínűleg, hogy azon emberek, akik valódi kutatásra adják a fejüket, ezen területhez akarnak hozzátenni valami újat. Létezik az úgynevezett Mozart-hatás, ami arról szól, hogy a 90-es években egyetemi oktatók arra voltak kíváncsiak, vajon csak véletlen egybeesés-e, hogy a zenészek jelentős része kiváló matematikai és logikai készségekkel rendelkezik. Akkoriban is azt látták, hogy az énekek hallgatása segít ellazulni, és relaxálni, sokszor még jobban, mint a pihenés, vagy a csend. Mindezt pedig a boldogsághormonként is gyakran emlegetett dopamin felszabadulásának köszönhetjük. Ennek a parányi molekulának azonban nemcsak az öröm átélésében, hanem a stresszhormonok féken tartásában is kulcsszerepe van. Mondhatni, hogy a zene a jobb hangulat, és a tisztább gondolkodás erejével ruház fel bennünket.
3. Jobb emlékezőképesség
A zene, kis túlzással, egészen a génjeinkig hatol: ha csak napi 20 percet hallgatunk egy dalt, már az is hatással lesz a hangulatunkra. Az idegsejtek közötti kapcsolatok létrejöttét, ez által az emlékek kialakulását támogató fehérjéket kódoló gének erősebb kifejeződését is támogatja a klasszikus zene, ezáltal például késlelteti az időskori demencia kialakulását. Persze itt adódhat, hogy minden műfajban érvényesül-e ez a hatás, hiszen a klasszikus stílus, vagy éppen egy modern pop szám nem azonos. Általánosságban azonban elmondható, hogy a gyakori zenehallgatás is elegendő ahhoz, hogy fülünk hozzáedződjön a hangmagasság, a ritmus és a hangszín könnyebb megértéséhez, kihallásához.
4. A zene összeköt
A modern számok egyetemessége is egyfajta hatás, mondhatni, hogy a zene univerzális. Hiszen szinte biztos, hogy mindenki hallgatott, már grúz, thaiföldi, lengyel, orosz, vagy éppen akár ukrán dalokat is. Egy halvány szót sem értünk belőle, de mégis jó! A nyelvezet, az érthetőség persze nem egyetemes, viszont az énekes céljait, érzelmeit megérthetjük a hallgatás útján.
Értelmezhető-e a zene egy társadalmakon átívelő kulturális univerzumként? És ha ez az univerzum létezik, akkor mely stílusok fedik egymást a különböző társadalmakban, csak a komolyzene számít, vagy a modern (trash) dalok is? Mondhatni, hogy kultúrától függetlenül fel tudunk ismerni különböző stílusokat is. Különösen az altatódalok, a szerelmes énekek, és a gyerekdalok esetén mondható az, hogy a közös viselkedési funkciókkal rendelkező számok általában hasonló jellemzőkkel rendelkeznek. A dal és az ének tehát nemcsak az emberi természetben és lélekben gyökerezik mélyen, hanem túlmutat a kulturális határokon. Vagyis a zene tényleg mindenkié!
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.