Menü

A mikrotápanyagok fontossága

Mikrotápanyagnak azokat az anyagokat nevezzük, amelyek ugyan energiát nem szolgáltatnak a testünknek, azonban nélkülözhetetlenek annak működéséhez. Ezek a vitaminok, nyomelemek, és ásványi anyagok fontos szerepet töltenek be az anyagcsere – folyamatban és az enzimek működésében. Általában megfelelő táplálkozás mellett ezek a mikrotápanyagok bekerülnek a szervezetünkbe, azonban érdemes odafigyelni, hogy változatosan étkezzünk, mert ha ez nem történik meg, akkor lehetséges, hogy mesterségesen kell pótolni ezeket. Erre lehetnek alkalmasak például a különböző táplálékkiegészítők.

A vitaminokat két fajtára oszthatjuk szét, vannak a zsírban, illetve a vízben oldódóak. Az előbbiek nagyrészt olajokban, tejtermékekben, tojásban és halban találjuk meg, így amennyiben ezeket rendszeresen fogyasztjuk, nincs meg a veszélye, hogy hiány lép fel. Ilyen vitaminok az A -, D-, E-, és K- vitaminok, amelyek mesterséges pótlására például azoknak kell odafigyelnie, akik vegán életmódot folytatnak. A vízben oldódó vitaminok közé tartozik a C- és a B- vitamin, ezek általában zöldségekben és gyümölcsökben találhatóak meg, és a szervezetünk nem tudja elraktározni őket, mivel gyorsan kiválasztódnak a szervezetből és vizelet útján távoznak.

A nyomelemek olyan ásványi anyagok, amelyekből ugyan csak kis mennyiségre van szükségünk, azonban elengedhetetlenek a szervezetünk működéséhez. Ezek különböző biokémiai folyamatokban vesznek részt, és többek között szabályozzák az immunrendszer működését, részt vesznek a hormonok termelésében és az enzimatikus reakciókban. A vas az egyik ilyen elengedhetetlen nyomelem, hiszen a vérnek, ahhoz, hogy szállítani tudja az oxigént, szükséges van vasra is. A vashiánnyal sokan találkozhattak már, elég gyakori jelenség, ilyenkor az illető állandóan fáradt, ingerlékenyebb, és étvágytalan is lehet. A nőknek több vasra van szükségük, mint a férfiaknak, és amennyiben organikusan nem sikerül eleget bevinni a szervezetbe, akkor vastablettát kell szedni, ami minden patikában kapható.

Fontos nyomelemek még a cink, a réz, a szelén, illetve a réz. Ezeknek a pótlását csak változatos táplálkozással tudjuk elérni. A legfontosabb, hogy fogyasszunk gabonaféléket, illetve magvakat, mivel ezek többféle ásványi anyagot is tartalmaznak, mint például a réz, a mangán és a króm. Ezen kívül ezekben makrotápanyagokat is találunk, szóval tápértéke is lesz annak, amit fogyasztunk. Természetesen nem szabad túlzásba esni, hiszen a túlzott szénhidrát bevitel sem egészséges. Jó, hogyha rendszeresen fogyasztunk tejtermékeket, mivel ezekben vitaminok és nyomelemek is megtalálhatóak. Amennyiben ételérzékenységünk van, figyeljünk oda arra, hogy ezeket a dolgokat pótoljuk.

Amennyiben táplálékkiegészítőre van szükségünk, például betegség, vagy terhesség miatt, akkor mindenképp konzultáljunk orvossal vagy szakemberrel, hiszen szélsőséges esetben, ezek a vitaminok és ásványi anyagok is túladagolhatóak, ami ugyanúgy káros, mintha nincs elég belőlük a szervezetünkben.

A rendszeres testmozgás, és a stressz csökkentése segíthet abban, hogy ezek a mikrotápanyagok optimálisabban szívódjanak fel. Ezen kívül ilyen szempontból is fontos, hogy sok vizet igyunk, hiszen ez garantálja a vitaminok optimális felszívódását!

A vegán életmód mögöttes nehézsége

A vegán életmódra való váltás nem tartozik a legegyszerűbb folyamatok közé, bármennyire sziklaszilárd eltökéltség áll is az elhatározás mögött. Rögös az út azoknak, akik azelőtt rendszeresen fogyasztottak húst, tejtermékeket és cukrozott élelmiszert. Adódik a kérdés, hogy mi játszódik le a szervezetünkben, ha teljesen kizárjuk az állati eredetű készítmények bevitelét? Hogyan lehet ezt az állapotot tartósan fenntartani?

Itt az ideje a birsalmának

A birsalmát kedveljük eltéveszthetetlen, zamatos íze miatt, de vajon ki tudja, hogy mennyire jótékony hatással van szervezetünkre?

Egészséges nassolnivalók

Ha éppen sietünk valahová, vagy éppen még nincsen ebédidő, de megkívánunk valamit hajlamosak vagyunk egészségtelen édességeket vásárolni és fogyasztani. Pedig néhány egyszerű alternatívával könnyen egészségesebbé tehetjük még a nassolási szokásainkat is!

Amit a kókuszvízről tudni érdemes

A kókuszt mindenki ismeri, hiszen egyes országok alapvető élelmiszere, sokféleképpen felhasználják minden részét, ám a kókuszvízről kevesebbet hallunk, azon kívül, hogy finom. Nézzük, mire is jó nekünk.

A bento kultúrája

A bento kultúrája Japánból származik, és harmonikusan ötvözi a táplálkozást, az esztétikát és az egészséges életmódot. Ezek az előre összeállított dobozok igazán változatossá teheti étkezéseinket, és érdekes perspektívát ad, az előre elkészített ételek világának.