Menü

Rossz szokások, amik károsan hatnak az agyunkra

Ki ne szeretne minden nap friss és üde gondolkodással állni az életéhez, legyen az munka, magánélet, vagy bármi más. Íme pár tipp, miket érdemes elkerülni a nap folyamán.

Sokszor agyunk nincs toppon, amikor szükségünk lenne rá, mert olyan szokásaink vannak, amik káros vagy negatív hatással vannak agyi működésünkre. Amikor az egészségünkről beszélünk, nem csak például a megfázás vagy gyomorgondok elkerülése a dolgunk, hanem agyunk karbantartása is, azaz oda kell figyelnünk mentális egészségünkre is. Sokat tehetünk azért, hogy ne boruljon ránk az agyköd, tudjunk koncentrálni, vagy megfelelően gondolkodni, csupán oda kell figyelnünk pár dologra.

Az első és legfontosabb, hogy hagyjunk agyunknak elég időt pihenni. A megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra nem csak szerveinknek van szüksége. A kevés alvás növeli az esélyét egy demencia vagy Alzheimer-kór kialakulásnak is. Kialakulhat kóros fáradékonyság, fejfájás és hormonháztartásunk is felborul. Ehhez ki kell alakítanunk egy olyan környezetet, ahol kerüljük az erős fényt, a zajokat, és legfőképp az okoseszközöket. A következő a mozgás. A mozgásszegény életmód erős befolyással van egyik legfőbb szervünkre, hiszen, ha nem mozgunk eleget, akkor bekopogtathat egy magas vérnyomás, esetleg cukorbetegség, szívet érintő gondok, amik mind-mind magukkal ránthatják a már említett Alzheimer-kórt.

A vérkeringés helyes működése elengedhetetlen agyunk működésének szempontjából, így érdemes beiktatni legalább heti szinten egy kis sportolást. Térjünk át az étkezésre. A reggeli éhgyomorra elfogyasztott kávé jól esik, felpörget, de a kortizol szintet is feltolja, emellett a reggeli kihagyása sem túl okos döntés, mivel a vércukor szintünk leesik, ez pedig negatív hatással lesz agyi funkcióinkra. Azok is figyeljenek oda, akik túlzott mértékben fogyasztanak gyorséttermi láncokban készült ételeket, mert hajlamosak lesznek túlenni magukat, és rengeteg felesleges zsírt visznek be szervezetükbe.

Kerüljük a túl cukros ételeket és italokat is, mivel a túlzott cukorbevitel rossz hatással van a hosszútávú memóriára és a tanulási képességekre is. Próbáljuk kerülni a multitaskiget, hiába élünk ebben a felgyorsult világban, ahol elvárt a „mindent gyorsan és egyszerre intézzünk” elve. Az, hogy egyszerre több dologra összpontosítunk, megemeli a kortizol és adrenalin szintet, ami pedig egy non-stop riadókészültségre készteti az agyat. Ezzel együtt kapunk egy információ túladagolást is, amitől pedig nem fogunk tudni emlékezni mindenre, amire kellene, mivel az agyunk elkezd szelektálni.

A feledékenységtől stresszesek leszünk, amitől pedig elindul egy ördögi kör. Végül pedig keressünk társasági eseményeket, például iktassunk be egy teázást a barátokkal. Egyrészt a magány a kognitív (gondolkodással kapcsolatos) agyi funkciókra rossz hatással van, másrészt egy kis kimozdulás a mókuskerékből frissítő hatással és kikapcsolódással hozzájárul a mentális pihenéshez.

Figyeljünk arra, hogy agyunkat is karban tartsuk, hiszen minden nap szükségünk van a gondolkodásra, hogy eredményes és kevésbé fáradt napokat éljünk meg.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.