Menü

Rossz szokások, amik károsan hatnak az agyunkra

Ki ne szeretne minden nap friss és üde gondolkodással állni az életéhez, legyen az munka, magánélet, vagy bármi más. Íme pár tipp, miket érdemes elkerülni a nap folyamán.

Sokszor agyunk nincs toppon, amikor szükségünk lenne rá, mert olyan szokásaink vannak, amik káros vagy negatív hatással vannak agyi működésünkre. Amikor az egészségünkről beszélünk, nem csak például a megfázás vagy gyomorgondok elkerülése a dolgunk, hanem agyunk karbantartása is, azaz oda kell figyelnünk mentális egészségünkre is. Sokat tehetünk azért, hogy ne boruljon ránk az agyköd, tudjunk koncentrálni, vagy megfelelően gondolkodni, csupán oda kell figyelnünk pár dologra.

Az első és legfontosabb, hogy hagyjunk agyunknak elég időt pihenni. A megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra nem csak szerveinknek van szüksége. A kevés alvás növeli az esélyét egy demencia vagy Alzheimer-kór kialakulásnak is. Kialakulhat kóros fáradékonyság, fejfájás és hormonháztartásunk is felborul. Ehhez ki kell alakítanunk egy olyan környezetet, ahol kerüljük az erős fényt, a zajokat, és legfőképp az okoseszközöket. A következő a mozgás. A mozgásszegény életmód erős befolyással van egyik legfőbb szervünkre, hiszen, ha nem mozgunk eleget, akkor bekopogtathat egy magas vérnyomás, esetleg cukorbetegség, szívet érintő gondok, amik mind-mind magukkal ránthatják a már említett Alzheimer-kórt.

A vérkeringés helyes működése elengedhetetlen agyunk működésének szempontjából, így érdemes beiktatni legalább heti szinten egy kis sportolást. Térjünk át az étkezésre. A reggeli éhgyomorra elfogyasztott kávé jól esik, felpörget, de a kortizol szintet is feltolja, emellett a reggeli kihagyása sem túl okos döntés, mivel a vércukor szintünk leesik, ez pedig negatív hatással lesz agyi funkcióinkra. Azok is figyeljenek oda, akik túlzott mértékben fogyasztanak gyorséttermi láncokban készült ételeket, mert hajlamosak lesznek túlenni magukat, és rengeteg felesleges zsírt visznek be szervezetükbe.

Kerüljük a túl cukros ételeket és italokat is, mivel a túlzott cukorbevitel rossz hatással van a hosszútávú memóriára és a tanulási képességekre is. Próbáljuk kerülni a multitaskiget, hiába élünk ebben a felgyorsult világban, ahol elvárt a „mindent gyorsan és egyszerre intézzünk” elve. Az, hogy egyszerre több dologra összpontosítunk, megemeli a kortizol és adrenalin szintet, ami pedig egy non-stop riadókészültségre készteti az agyat. Ezzel együtt kapunk egy információ túladagolást is, amitől pedig nem fogunk tudni emlékezni mindenre, amire kellene, mivel az agyunk elkezd szelektálni.

A feledékenységtől stresszesek leszünk, amitől pedig elindul egy ördögi kör. Végül pedig keressünk társasági eseményeket, például iktassunk be egy teázást a barátokkal. Egyrészt a magány a kognitív (gondolkodással kapcsolatos) agyi funkciókra rossz hatással van, másrészt egy kis kimozdulás a mókuskerékből frissítő hatással és kikapcsolódással hozzájárul a mentális pihenéshez.

Figyeljünk arra, hogy agyunkat is karban tartsuk, hiszen minden nap szükségünk van a gondolkodásra, hogy eredményes és kevésbé fáradt napokat éljünk meg.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.