Rendrakás, a jobb életérzésért és tisztább lélekért
- Dátum: 2024.10.22., 00:04
- Szabó Máté
- képek:pexels.com
- hobbi, jelen, körforgás, műlt, nyugalom, rend, rendetlenség
“Hosszú hetekig szortíroztam, válogattam, pakoltam fiókokból ki, fiókokba be, polcokról le, szekrényből ki, szekrénybe be” – ezzel töltöttem a nyári szünetem utolsó részét. Olyan dolgokkal vegyük körbe magunkat, amelyek örömet okoznak és amelyek szükségesek is. Mégis rengeteg felesleges dolgot tárolunk az üveges szekrényben, az alsó fiókokban, vagy éppen a szekrény tetején fogják a port a mindenféle kacatok.
Valahol minden embernek alapvető szükséglete, hogy szép környezetet teremtsünk az otthonunkban vagy a munkahelyünkön, inkább előbbi a fontos. Kapcsolódjunk az érzéseinkhez, ismerjük fel, hogy mire van valójában szükségünk és önismeretet szerezve éljünk tartalmas, örömteli életet, mindeközben tartsunk rendet magunk körül. Önmagunk lelkiállapotának megnyilvánulása a tárgyi környezetünk is, amelyre hatással vagyunk, és amely ránk is hatással van.
Számomra valóságos lelki megtisztulást jelentett végigmenni a folyamaton az otthonomban, átrágni magam a személyes tárgyaimon. Valamint kitakarítani a legapróbb helyekről is az évezredes port. Megszámlálhatatlanul sok fényképpel, felesleges irattal találkozunk ilyenkor, ami még a 10 évvel ezelőtti énünkre is emlékeztet. Rendrakás közben a múlt szinte fojtogatóan rám telepedett. Rengeteg fájdalom került elő a gyerekkorom magányosságából, a kamaszkorom, a gimnázium káoszából és kétségbeesettségéből. A takarítás és a pakolás örömét is az okozza, hogy elérünk valamit, szebbé tesszük a saját környezetünket, amely önmagunk lelkivilágára is hatással van.
A folyamat és a végállapot kettőse?
A takarítás esetén is igaz, hogy a folyamatot dicsérjük ne az eredményt. Azonban itt mégis igaz, hogy a végállapot a legfontosabb, vagyis ha rendet teremtünk magunk körül, az az igazi siker. A befektetett erőfeszítésre koncentrálva megadjuk magunknak azt az érzést, hogy: a kitartásunk győzött. Ennek köszönhetően hosszú távon az önbecsülésünk is megerősödik és csökkennek a negatív gondolatok az emberben. A takarítás és a tisztaság pedig a produktivitásunkra is hatással van. A munka és az öröm kölcsönhatásban vannak egymással, amelyet a rendrakáson keresztül is átélhetünk. Valamint ezáltal tehetünk egy kiegyensúlyozottabb környezetért is önmagunk körül.
Megtisztítom az asztalom, megtisztítom az elmém
A munkakörnyezetünk tisztasága, vagyis az asztalunkon lévő rend szintén fontos. Mondhatni, hogy: “Nagy lépésre szánom el magam a munkát illető felfrissülés terén és már ennek az apróságnak is érzem a hatását. Valamint alapból fegyelem szokott lenni itthon az asztalomon.” Ahelyett, hogy a kanapén elfekve pötyögnék a gépen, egyenes háttal ülök le az asztalhoz, amiről mindent eltávolítok, különös tekintettel a felgyűlt papírokra és fecnikre. Csak a reggeli kakaó marad rajta, a csempe szájú bögrében. Utána persze újratermelődnek a dolgok, fészkelődök a székben, de mindig az asztalnál ülve dolgozok.
A rendrakás bizonyos helyzetekben inspirálhat is, hiszen látunk például egy könyvet, amiből információkat vehetünk át, újból átéljük gyerekkori álmainkat, új ötleteket tanulunk meg, amelyeket alkalmazhatunk a mindennapokban és a későbbiekben. Vagy adott esetben egy teljesen új életszemléletre is rábukkanhatunk a régi könyvek, fecnik és jegyzetek világában. A változás az előttünk lévő holmik átvizsgálásának eredménye volt, és annak, hogy eldöntötték mit tartanak meg az életükben, és mi az, amit elengednek.
Ugyanezt a rendrakást digitálisan is el lehet végezni, átnézhetjük és rendszerezhetjük a számítógépünk mappáit, a telefonunk applikációit és kezdőképernyőjét, valamint különösképpen az e-mailjeinket. A modern világban a digitális munkafelületeink rendbetétele ugyanolyan fontos, mint a fizikai munkaterületünk normális fenntartása. Ha újból és újból azonosítjuk, hogy mit akarunk igazán, mi okoz nekünk örömet és ezek alapján döntjük el, mit teszünk, olyan pozitív nézőpontra teszünk szert, ami megerősít a döntéseinkben. Ha igazán el tudunk merülni valamiben, az örömmel tölt el, és ami örömmel tölt el, abban tudunk igazán elmerülni – ez egyfajta örökös körforgás.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.