Menü

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

A nyár végeztével a természet is pihenni vonul, felkészül a télre és onnan már csak egy ugrás a tavasz, amikor is újraéled és megörvendeztet minket szépségével és terméseivel. Ahhoz viszont, hogy tavasszal minden klappoljon és életteli környezet vegyen körül minket, ősszel még érdemes pár dolgot megtennünk a kertünkben.

Az első és legfontosabb, hogy rendet rakjunk. Kezdjük a homokozó és egyéb kültéri játékok összeszedésével, mivel egyrészt ezek nem bírják az időjárás változásait és a hidegtől könnyen törékennyé válnak, ami később balesetveszélyes és a földbe jutva környezetszennyező is. Másrészt azért kell összeszedni, mert az esős időszakban letakarják a földet, ami alatt könnyen gombásodásnak indul a talaj. Ugyanezen oknál fogva össze kell gereblyézni a leveleket is. Nagyon figyeljünk oda arra, a nagyobb levélkupacok alatt álltok bújhatnak el. A lehullott leveleken szeretnek áttelelni az olyan kórokozók, amik tavasszal a bokrokat, cserjéket támadják meg. Miután megszabadítottuk a területet a felesleges dolgoktól, érdemes novemberben egy utolsó fűnyírásnak nekiállni.

Figyeljünk arra, hogy ne a legalacsonyabb szintre állítsuk a kést, hiszen a kicsit hosszabb fű sokkal könnyebben hasznosítja a napfényt. Fűnyírás után nem elhanyagolandó egy kis őszi trágya kiszórása, ez azért is fontos, mert nehezebben telepszenek meg a gombák és mohák, és a kimondottan ere az időszakra javasolt trágyában olyan összetevők vannak, amik megerősítik füvünket a téli fagyok ellen. Ebben az időszakban dobálják le leveleiket a bokrok és sövények, ezeket ilyenkor érdemes visszametszeni, de még mindenképp a fagyok beállta előtt. Ilyenkor ezek a növények a lehető legtöbb nedvességet visszaszívják a gyökerekbe és, ha nem vágjuk le a felesleges ágakat, akkor arra ösztönözzük a növényt, hogy életben tartsa ezeket, amivel pedig azt érjük el, hogy a növény korhadni kezd.

A nyárra kihelyezett cserepes növényeket cipeljük be, hiszen ezek nem bírják az őszi-téli hőmérsékletet, ellenben a tavasszal nyíló virágok hagymáit pedig dugdossuk el a földbe. Vannak olyan konyhakerti növények, amiket érdemes szintén ilyenkor elvetni, ide tartozik a retek, a spenót, a korai saláta, zöldborsó, kelkáposzta, cukkini és a petrezselyem. Végül pedig ne feledkezzünk meg arról, hogy nem csak mi élünk a kertünkben, hanem állatok is, legyen az szőrös, tüskés vagy tollas. A kert egyik eldugott szegletében készíthetünk sünöknek fészket, az etetőket feltölthetjük madáreleséggel, és a fagyok kezdetekor alacsony tálkában cseréljük a vizet, hiszen a jégből nem tudnak inni.

Ősszel is vannak teendőink a kertben, amikre érdemes időt fordítani, hogy a tél alatt a föld is pihenhessen, ezáltal tavasszal egy egészséges és szép környezet fogad minket.

A Balatonnál télen is van program

A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.

Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!

Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.

Kéktúrára fel!

Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.