Menü

Lábápolási kisokos

  • Dátum: 2024.11.04., 20:56
  • Szabó Máté
  • képek: pexels

Lábaink naponta nagy terheket viselnek el, állandóan használatban lévő, nélkülözhetetlen testrészeink. Télen amikor nem látszik, hajlamosak vagyunk jobban elhanyagolni a lábápolást, ami az egészségünk szempontjából sem tanácsos. Fontossága nem csak esztétikai okokból jelentős, de komoly betegségeket is meg tudunk előzni vele.

Például a szaru réteg megvastagodása nemcsak kifelé, de befelé is megtörténhet, ezért a megvastagodott bőrt ajánlott időszakosan eltávolítani. Egy-egy bőrkeményedés olyan idegeket nyomhat, ami lábszár vagy derék fájdalmakat is okozhat. Különösen tavasszal és nyáron figyeljünk a láb ápolására. Egy szép, esztétikus, rendezett lábköröm, ápoltságról, igényességünkről árulkodik. Nyitott szandálban, papucsban nem nyújt esztétikus látványt egy berepedezett sarok, vagy egy gombás, beszakadozott köröm.

Melyek a leggyakoribb bőrproblémák?

Bizonyos lábproblémák, mint például a körömgomba, a lábszag, a lábizzadás, a repedezett sarok sok embert érintenek és nem csak esztétikai célokat szolgál ezek megelőzése. Ezeken a problémákon általában az otthoni lábápolás és az egészséges életmód segíthet. Az alábbiakban röviden összefoglalom ezen problémáknak az okait és jellemzőit.

Körömgomba: Olyan fertőzés, amely a körömlemezt és a körömágyat érinti. A fertőzés általában a lábakat érinti. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a köröm elszíneződése, vastagabbá válása és megvastagodása, valamint a köröm körüli bőr duzzanata és pirossága. A gombás fertőzés kezelése általában hosszabb folyamat.
Lábszag: Kellemetlen szag, amely a lábaktól ered. A szagot baktériumok okozzák, amelyek a bőrön és a verejtékmirigyekben élnek. A lábszag csökkentése érdekében fontos, hogy a lábakat rendszeresen mossuk, és alaposan szárítsuk meg, különösen az ujjak között. Használjunk száraz, szellőző cipőket, zoknikat, és ha szükséges, használhatunk lábszag elleni spray-t.

Lábizzadás: Akkor fordul elő, amikor a lábak izzadnak. Ez általában azért történik, mert a verejtékmirigyek túlzottan termelnek verejtéket. Az izzadás csökkentése érdekében használjuk ugyanazon dolgokat, mint lábszag ellen.
Repedezett sarok: A repedezett sarok egy olyan állapot, amely a sarok bőrének repedezésével jár. Ez azért fordul elő, mert a sarokbőr túlzottan száraz, és nem kap elegendő hidratálást. A repedezett sarok kezelése általában otthoni krémekkel és speciális lábápoló termékekkel történik. Megelőzése érdekében fontos, hogy rendszeresen tartsuk a lábunkat hidratált állapotban, kerüljük a túlzottan száraz környezetet, viseljünk megfelelő lábbelit és kerüljük az erős vegyszerek használatát a lábakon.

Tyúkszem: A tyúkszemet a kényelmetlen cipő okozza. Igen fájdalmas, könnyen kialakul, viszont ahhoz, hogy megszabadulj tőle, rendszeres kezelésre van szükség. Pedikűrös segít a szakszerű eltávolításában.
Benőtt köröm: Ezt az emberek többsége megtapasztalja az élete során, és sajnos sokan nem megfelelően kezelik, házilag próbálják levágni a problémát okozó körömrészt. Enyhe esetekben magától is megoldódik a probléma, súlyos esetben szakember segíthet az eltávolításában.

Lábfürdő és lábkrémek

A lábáztatás jó hatással van testi-lelki állapotunkra, igazi stresszoldó. Lazítja a láb izmait, segíti az erek keringését. A fürdősó fertőtleníti a bőrt és a körmöket, illetve a száraz szövet mikrórepedéseit összehúzza. Kellemes illata segít az ellazulásban, ezért érdemes az illatok közt válogatni. A benne lévő urea hidratálja, puhítja a bőrt, ezzel is megkönnyítve a megkeményedett rész eltávolítását. (Áztatás után a talpon lévő bőrkeményedések is hidratálódnak.) Érdemes beszerezni egy jó minőségű sarokreszelőt, mellyel körkörös mozdulattal az egész talpat át tudjuk dörzsölni. Ez nem helyettesíti a pedikűröst, de puhán tartja a talp bőrét, különösen a sarokrészen, mely így nem tud kirepedezni. A sarokreszelőt 3-4 naponta, a napi tisztálkodás után is érdemes használni, mert a lábkrémek felszívódása a sarokreszelő használata után sokkal hatékonyabb lesz!

A különböző lábkrémek gyógynövények kivonatait, illóolajokat, ureát, glicerint, lanolint és minden olyan anyagot tartalmaz, amire a talpaknak szüksége lehet. Természetesen ez a sokféle hatóanyag nem egy tégelyben található. A láb bőre akárcsak, mint az arc vagy a kéz, rendszeres ápolást igényel. Gondozásra az egészséges testnek szüksége van, hogy ez az állapot sokáig fennmaradjon. A talpaknak is van úgynevezett típusa, amely egyénenként eltérő. Ezért nem mindegy, hogy milyen hatóanyagú krémmel történik az ápolása, esetleg regenerálása. Sok embernél viszont a bőr repedezett, kiszáradt nekik már egy erősebb gyógyító krém használatára van szükségük, hogy visszaállítsák a hidratáltságát és megszüntessék a repedéseket.

A rendszeres ápolás fontossága

Férfiként a lábkörmök rövidítéséhez a körömcsípők használata a leggyakoribb. Bevallom őszintén én csak ahhoz értek, ollóval nem is tudom levágni a körmeimet. Azért van sokféle forma és méret, hogy mindenki megtalálja a számára legjobban használható csípőt a boltokban. Körömvágásnál figyeljünk oda a megfelelő körömformára és -hosszra, mert ha rosszul vágjuk a körmöket, akkor benőhet és fájdalmas pillanatokat okozhat. Vágás után reszelővel lehet megadni a végső formát, valamint a köröm szélének a peremét is meg lehet vele reszelni, viszont szerintem nem egy olyan férfi lenne, akinél ez a folyamat tragédiába torkollna.

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Civilizációs betegségeink

A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?