Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
- Dátum: 2024.11.05., 18:18
- Martinka Dia
- pixabay.com
- adaptogén, biobolt, csodanövény, eladó, ellenállóképesség, erősít, étrendkiegészítő, gyógyít, gyógynövény, immunrendszer, intelligens, mellékhatás, mennyiség, olvasás, pszichés, reagál, stresszhatás, szakember, szervezet, természet., túlműködő, utánajárás
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén! Az úgynevezett adaptogén gyógynövények segíthetnek a fenti problémák megoldásában. Hogy mik is ezek pontosan, hogyan fejtik ki a hatásukat, és melyiket mikor érdemes használni - erről beszélgetünk ma.
Álombogyó, maca gyökér, ginzeng, édesgyökér, rózsagyökér, kurkuma, ashwaganda – ilyen és hasonló termékek bármely biobolt vagy egészségmegőrzéssel foglalkozó üzlet polcain sorakozhatnak manapság. Számtalan nem gyógyszer, hanem sokkal inkább gyógyhatású készítmény, étrendkiegészítő kínálhat megoldást többek közt a bőrbetegségekre, cukorbetegségre, emésztési problémákra, szépségre, fáradtságra, fogyásra, gyerekek egészségmegőrzésére, a hormonrendszer egészséges működésére, idegrendszerre, továbbá ízületi problémákra, stresszkezelésre, de megtalálható számtalan természetes gyógymód a várandósság, teherbe esés megsegítésére is.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek? Hogyan hatnak?
Az adaptogén gyógynövényeket évezredek óta használja az emberiség, hiszen rengeteg jótékony hatással rendelkeznek az emberi szervezetre, csak régen még nem így hívták őket, a modern orvostudomány később nevezte el őket.
Mit jelent az, hogy valami „adaptogén”?
Az adaptogén kifejezés olyan anyagok leírására vonatkozik, amelyek növelik a szervezet nem-specifikus ellenállását a stresszel szemben. Az adaptogén vegyületek képesek fokozni egy élőlény stresszel szembeni nem-specifikus (vagyis általános) ellenállását, ellensúlyozzák a káros fizikai, kémiai vagy biológiai stressz hatásait, aminek köszönhetően jobban tudunk alkalmazkodni a stresszes körülményekhez. Röviden: az adaptogén anyagok segítik a szervezet alkalmazkodását a stresszhatásokhoz, helyreállítják a szervezetben az egyensúlyi állapotot, mindezt mellékhatások nélkül. Napjainkra már rendkívül sok adaptogén gyógynövényt beazonosítottak, ami pedig közös bennük: mindegyik egyedi tulajdonságokkal is rendelkezik, ezért közel sem mindegy, éppen melyiket használjuk.
Melyik gyógynövényt mikor alkalmazzuk?
Szakember segítsége nélkül nem ajánlott, ám a teljesség igénye nélkül alapos utána olvasással elmondható, hogy általánosságban az Astragalus segíthet csökkenteni a stresszt és öregedésgátló hatással bírhat. A sokak által jól ismert Ashwagandha segít a szervezetnek megbirkózni a mindennapi stresszel. A ginzeng feltölt energiával és segít elűzni a kimerültséget. A Rhodiola rosea azaz rózsagyökér csökkentheti a szorongást, fáradtságot és depressziót. A Maca gyökér javíthatja a hangulatot, növelheti az energiát és a szexuális vágyat, a méltán népszerű kurkuma pedig segíti a szervezetet az egészséges kortikoszteronszint (stresszhormonszint) fenntartásában. A Vad yam gyökér szabályozhatja a női hormonokat, az édesgyökér pedig növeli az energiát és az állóképességet, segít az immunrendszer erősítésében.
Hogyan hatnak az adaptogének?
Az adaptogén gyógynövények a hipotalamusz-agyalapi mirigy-mellékvese tengelyre hatnak. A HPA-tengely a szervezet központi idegrendszerét köti össze az endokrin rendszerrel, és központi szerepet játszik a stressz szabályozásában.
A legfontosabb tudnivaló, amire felhívnám a figyelmet, hogy az adaptogének nem helyettesítik az egészséges életmódot. Az elegendő alvás, az egészséges étrend, a rendszeres testmozgás elengedhetetlen az egészséges élethez. Az adaptogén gyógynövények mindezt csak kiegészíthetik, helyettesíteni nem tudják.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.
Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?