Menü

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén! Az úgynevezett adaptogén gyógynövények segíthetnek a fenti problémák megoldásában. Hogy mik is ezek pontosan, hogyan fejtik ki a hatásukat, és melyiket mikor érdemes használni - erről beszélgetünk ma.

Álombogyó, maca gyökér, ginzeng, édesgyökér, rózsagyökér, kurkuma, ashwaganda – ilyen és hasonló termékek bármely biobolt vagy egészségmegőrzéssel foglalkozó üzlet polcain sorakozhatnak manapság. Számtalan nem gyógyszer, hanem sokkal inkább gyógyhatású készítmény, étrendkiegészítő kínálhat megoldást többek közt a bőrbetegségekre, cukorbetegségre, emésztési problémákra, szépségre, fáradtságra, fogyásra, gyerekek egészségmegőrzésére, a hormonrendszer egészséges működésére, idegrendszerre, továbbá ízületi problémákra, stresszkezelésre, de megtalálható számtalan természetes gyógymód a várandósság, teherbe esés megsegítésére is.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek? Hogyan hatnak?

Az adaptogén gyógynövényeket évezredek óta használja az emberiség, hiszen rengeteg jótékony hatással rendelkeznek az emberi szervezetre, csak régen még nem így hívták őket, a modern orvostudomány később nevezte el őket.

Mit jelent az, hogy valami „adaptogén”?

Az adaptogén kifejezés olyan anyagok leírására vonatkozik, amelyek növelik a szervezet nem-specifikus ellenállását a stresszel szemben. Az adaptogén vegyületek képesek fokozni egy élőlény stresszel szembeni nem-specifikus (vagyis általános) ellenállását, ellensúlyozzák a káros fizikai, kémiai vagy biológiai stressz hatásait, aminek köszönhetően jobban tudunk alkalmazkodni a stresszes körülményekhez. Röviden: az adaptogén anyagok segítik a szervezet alkalmazkodását a stresszhatásokhoz, helyreállítják a szervezetben az egyensúlyi állapotot, mindezt mellékhatások nélkül. Napjainkra már rendkívül sok adaptogén gyógynövényt beazonosítottak, ami pedig közös bennük: mindegyik egyedi tulajdonságokkal is rendelkezik, ezért közel sem mindegy, éppen melyiket használjuk.

Melyik gyógynövényt mikor alkalmazzuk?

Szakember segítsége nélkül nem ajánlott, ám a teljesség igénye nélkül alapos utána olvasással elmondható, hogy általánosságban az Astragalus segíthet csökkenteni a stresszt és öregedésgátló hatással bírhat. A sokak által jól ismert Ashwagandha segít a szervezetnek megbirkózni a mindennapi stresszel. A ginzeng feltölt energiával és segít elűzni a kimerültséget. A Rhodiola rosea azaz rózsagyökér csökkentheti a szorongást, fáradtságot és depressziót. A Maca gyökér javíthatja a hangulatot, növelheti az energiát és a szexuális vágyat, a méltán népszerű kurkuma pedig segíti a szervezetet az egészséges kortikoszteronszint (stresszhormonszint) fenntartásában. A Vad yam gyökér szabályozhatja a női hormonokat, az édesgyökér pedig növeli az energiát és az állóképességet, segít az immunrendszer erősítésében.

Hogyan hatnak az adaptogének?

Az adaptogén gyógynövények a hipotalamusz-agyalapi mirigy-mellékvese tengelyre hatnak. A HPA-tengely a szervezet központi idegrendszerét köti össze az endokrin rendszerrel, és központi szerepet játszik a stressz szabályozásában.

A legfontosabb tudnivaló, amire felhívnám a figyelmet, hogy az adaptogének nem helyettesítik az egészséges életmódot. Az elegendő alvás, az egészséges étrend, a rendszeres testmozgás elengedhetetlen az egészséges élethez. Az adaptogén gyógynövények mindezt csak kiegészíthetik, helyettesíteni nem tudják.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.