Edzés foghúzás után
- Dátum: 2024.11.09., 05:43
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- energikus, fogászati kezelés, foghúzás, futás, gyógyulás, hajolás, irányadó, jóga, mozgásfajta, pihenő, regenerálódás, seb, séta, sport, sporttevékenység, szájsebészet, szövődménymentes, túra, ugrálás, vérdugó, versenysport
A foghúzások után nagyon fontos a pihenő, ez kulcsfontosságú a gyors és szövődménymentes gyógyuláshoz, de vajon mit szabad és mit nem egy fogkőleszedés, egy fogtömés, foghúzás vagy implantáció után?
Mivel lehet edzeni és mi az, ami miatt pár napos pihenőt kell beiktatni a sportéletünkbe? Fogászati kezelések és sport a mai témánk.
Nyilván nem mindegy, hogy terepfutásról, talajtornáról vagy pilatesről beszélünk, természetesen a sport fajtája meghatározó. A kevésbé energikus mozgásfajták már korábban elkezdhetők, míg a hajolással, ugrálással, rázkódással járó sportok már kevésbé, ugyanis fogászati beavatkozás után ezek szövődményeket okozhatnak.
A foghúzások után nagyon fontos a pihenő, ez kulcsfontosságú a gyors és szövődménymentes gyógyuláshoz.
Miért nem szabad futni, aerobikozni foghúzás után?
Hajoláskor, ugráláskor vérezni kezdhet a sebünk, ezért foghúzás után kellő óvatossággal járjunk el és kerüljük a futást, ugrálást, konditermet, versenyeket és megerőltető fizikai tevékenységeket, jobb ezeket néhány napra felfüggesztenünk.
Mely beavatkozás után mennyi a várakozási idő?
Általánosságban elmondható, hogy fogkőleszedés, fogfehérítés, gyökérkezelés és kisebb fogpótlások esetén 1 nap pihenő elég, míg foghúzás, szájsebészeti műtétek, fogimplantáció esetében néhány napos szünet szükséges.
A sport világába ezután is csak fokozatos terheléssel térhetünk vissza, megerőltetőbb sportok esetén mindenképp ajánlott legalább három napot várni. Az edzéshez való visszatérés fokozatosan elkezdődhet, amennyiben megszűnt a vérzés, csökkent az íny duzzanata, nincs fájdalmunk és jó az általános közérzetünk.
Műtéti fogeltávolítás (például bölcsességfog eltávolítás) után több nap edzéskimaradás javasolt, ugyanis a sportolás, a fizikai munka csak a varratszedés után ajánlott, ez jelenthet egy-másfél hetet is.
Sporton kívül mi az, ami még nem ajánlott?
Például fúvós hangszeren játszani! Ugyan nem sport, nem futás, nem ugrálás, de a sporttevékenységen kívül olyan dolgokra is figyelni kell, mint például a fúvós hangszeren való zenélés, az éneklés, hiszen ez mind kihat a gyógyuló szájüreg állapotára.
Mire kell figyelnünk?
Ha szédülés, vagy egyéb kellemetlenség áll fent, akkor még további pár napig szüneteltessük az edzést, vagy végezzük alacsony intenzitású mozgással, mint például a gyaloglás, jóga, túra, séta vagy az elliptikus tréneren való mozgás. Ezekre mindenképp figyelnünk kell a szövődménymentes gyógyulás érdekében.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.
Miért fontos az alvás?
Számtalan kutató keresi a választ nap mint nap az alvás hatásaira, és ugyan egyre többet tudnak róla, még mindig feltérképezetlen terület az alvás csodája. Miért létfontosságú tevékenység?