Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
- Dátum: 2024.11.18., 22:37
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- antihisztamin, gyomorpanaszok, hidegrázás, influenza, kezelés, kiváltó ok, köhögés, magas láz, nátha, parlagfűszezon, pollenallergia, téli allergia, torokfájás, tünetek, tünetek enyhítése
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
A tél beköszöntével eltűnnek a levegőből az utolsó pollenszemek is. Azonban az allergiától ezzel sajnos nem mindenki szabadul meg.
Milyen egy téli allergia?
A téli allergia nagyon hasonlít az influenzára, de teljesen más kezelést igényel. Ebben az időszakban is sokan szenvednek torokfájástól, tüsszögéstől vagy épp láztól.
A problémák nem hirtelen jelentkeznek, napról napra érezzük egyre rosszabbul és gyengébbnek magunkat, miközben a torokfájást kiegészíti a tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás és egy kis hőemelkedés, netán láz, fejfájás. Ezzel szemben az influenza hirtelen dönti le a lábáról az embert, reggel már betegen ébredünk, erős fejfájással, szédüléssel., ízületi fájdalmakkal. Ekkor még van, aki bemegy dolgozni, de a nap folyamán a tünetek egyre erősödnek. Az influenzára jellemző a több napig tartó magas láz, hidegrázás, torokfájás és erős köhögés is. Társulhatnak mellé gyomorproblémák: hányinger, hányás és hasmenés is. A nátha, torokfájás jellemzően 7-10 nap alatt gyógyul, ezalatt célszerű pihenni, sok folyadékot inni, a tüneteket pedig gyógyszerek segítik elviselhetőbbé tenni.
Hogyan kezelhetők?
Az influenzát vírus okozza, így antibiotikum ellene hatástalan. Segíthet viszont a sok pihenés, bőséges folyadékfogyasztás és a tüneti kezelés, szükség esetén lázcsillapítás. Az ágynyugalom a szövődménymentes gyógyulás miatt elengedhetetlen.
A téli allergiák hónapokig tartanak, nem múlnak el 7-10 nap alatt.
Ha semmilyen egyéb, légúti betegségre utaló tünetünk nincs, de hosszabb ideje mégis köhögéssel, orrdugulással, orrfolyással küzdünk, akkor érdemes gondolni a lakáson belüli allergia lehetőségére is. A téli allergiák fő okozói a háziporatka és a penészgomba mellett a háziállat is lehet. A légúti allergiák esetén amennyiben lehetséges, a kiváltó allergén megszüntetése tünetmentességet hozhat, de antihisztamin gyógyszereket és szteroid orrsprayt, immunterápiát is lehet alkalmazni. Allergén anyagok télen is jelen vannak a levegőben, a hideg időben pedig több időt töltünk bent, kevesebb szellőztetéssel, így a tünetek is felerősödhetnek. Fontos, hogy allergia esetén mindenképp forduljunk orvoshoz, a tünetek maguktól nem fognak megszűnni.
Melyek a téli allergia legfőbb okai?
1. Poratka ürüléke: a télen előforduló allergiák közül a legjobban ismert talán a poratka allergia, melyet a házi poratka, mikroszkopikus élőlény ürüléke okoz. Főként a matracban és az ágyneműben található meg, de más házban lévő textíliákban is előfordul.
2. A penészgomba is kiválthat télen allergiás tüneteket. A gombaspórák előszeretettel telepednek meg a nedves, sötét, nehezen hozzáférhető sarkokban, de spóráik az egész ház levegőjében szétterjednek.
3. Allergiát okozhatnak az otthonunkban élő háziállatok is. Sokan úgy gondolják, hogy csupán a háziállatok szőre, tolla okoz tüneteket, de valójában az állati szőrben, bőrben, nyálban és vizeletben található fehérjék okozzák az allergiás reakciót.
Mit tehetünk azért, hogy télen se szenvedjünk az allergia miatt?
Nagyon sokat számíthat például lakásunk rendszeres és alapos takarítása, fertőtlenítése, mely révén enyhíthetjük a kellemetlen tüneteket.
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.
Civilizációs betegségeink
A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?