Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
- Dátum: 2024.11.18., 22:37
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- antihisztamin, gyomorpanaszok, hidegrázás, influenza, kezelés, kiváltó ok, köhögés, magas láz, nátha, parlagfűszezon, pollenallergia, téli allergia, torokfájás, tünetek, tünetek enyhítése
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
A tél beköszöntével eltűnnek a levegőből az utolsó pollenszemek is. Azonban az allergiától ezzel sajnos nem mindenki szabadul meg.
Milyen egy téli allergia?
A téli allergia nagyon hasonlít az influenzára, de teljesen más kezelést igényel. Ebben az időszakban is sokan szenvednek torokfájástól, tüsszögéstől vagy épp láztól.
A problémák nem hirtelen jelentkeznek, napról napra érezzük egyre rosszabbul és gyengébbnek magunkat, miközben a torokfájást kiegészíti a tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás és egy kis hőemelkedés, netán láz, fejfájás. Ezzel szemben az influenza hirtelen dönti le a lábáról az embert, reggel már betegen ébredünk, erős fejfájással, szédüléssel., ízületi fájdalmakkal. Ekkor még van, aki bemegy dolgozni, de a nap folyamán a tünetek egyre erősödnek. Az influenzára jellemző a több napig tartó magas láz, hidegrázás, torokfájás és erős köhögés is. Társulhatnak mellé gyomorproblémák: hányinger, hányás és hasmenés is. A nátha, torokfájás jellemzően 7-10 nap alatt gyógyul, ezalatt célszerű pihenni, sok folyadékot inni, a tüneteket pedig gyógyszerek segítik elviselhetőbbé tenni.
Hogyan kezelhetők?
Az influenzát vírus okozza, így antibiotikum ellene hatástalan. Segíthet viszont a sok pihenés, bőséges folyadékfogyasztás és a tüneti kezelés, szükség esetén lázcsillapítás. Az ágynyugalom a szövődménymentes gyógyulás miatt elengedhetetlen.
A téli allergiák hónapokig tartanak, nem múlnak el 7-10 nap alatt.
Ha semmilyen egyéb, légúti betegségre utaló tünetünk nincs, de hosszabb ideje mégis köhögéssel, orrdugulással, orrfolyással küzdünk, akkor érdemes gondolni a lakáson belüli allergia lehetőségére is. A téli allergiák fő okozói a háziporatka és a penészgomba mellett a háziállat is lehet. A légúti allergiák esetén amennyiben lehetséges, a kiváltó allergén megszüntetése tünetmentességet hozhat, de antihisztamin gyógyszereket és szteroid orrsprayt, immunterápiát is lehet alkalmazni. Allergén anyagok télen is jelen vannak a levegőben, a hideg időben pedig több időt töltünk bent, kevesebb szellőztetéssel, így a tünetek is felerősödhetnek. Fontos, hogy allergia esetén mindenképp forduljunk orvoshoz, a tünetek maguktól nem fognak megszűnni.
Melyek a téli allergia legfőbb okai?
1. Poratka ürüléke: a télen előforduló allergiák közül a legjobban ismert talán a poratka allergia, melyet a házi poratka, mikroszkopikus élőlény ürüléke okoz. Főként a matracban és az ágyneműben található meg, de más házban lévő textíliákban is előfordul.
2. A penészgomba is kiválthat télen allergiás tüneteket. A gombaspórák előszeretettel telepednek meg a nedves, sötét, nehezen hozzáférhető sarkokban, de spóráik az egész ház levegőjében szétterjednek.
3. Allergiát okozhatnak az otthonunkban élő háziállatok is. Sokan úgy gondolják, hogy csupán a háziállatok szőre, tolla okoz tüneteket, de valójában az állati szőrben, bőrben, nyálban és vizeletben található fehérjék okozzák az allergiás reakciót.
Mit tehetünk azért, hogy télen se szenvedjünk az allergia miatt?
Nagyon sokat számíthat például lakásunk rendszeres és alapos takarítása, fertőtlenítése, mely révén enyhíthetjük a kellemetlen tüneteket.
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.
Miért fontos az alvás?
Számtalan kutató keresi a választ nap mint nap az alvás hatásaira, és ugyan egyre többet tudnak róla, még mindig feltérképezetlen terület az alvás csodája. Miért létfontosságú tevékenység?
A keserűsó jótékony hatásai
A keserűsónak nincs köze a hagyományos konyhasóhoz, csak a kristályos formája az, amiben hasonlít rá. Kémiai neve a magnéziumszulfát, ami onnan ered, hogy zömében magnéziumból, oxigénből és kénből áll. Mivel eredetileg az angliai Epsom városban fedezték fel, Epsom sónak is szokták nevezni, amit gyógyszertárakban is be lehet szerezni.