Menü

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

A lehangoltságot főként a stressz, az időjárás miatti hangulat, s leginkább a természetes fény hiánya is okozhatja. A napos órák csökkenésének hatására az ember belső biológiai egyensúlya - a melatonin és a szerotonin egymáshoz viszonyított aránya - felborulhat. Régóta összefüggésbe hozzák a depressziót és a szorongást a szerotonin alacsony szintjével.

A sok csokoládé, édesség növeli képződését és fokozza az agy szerotoninforgalmát, ezért sem véletlen, hogy sokan a téli depresszió tüneteit azzal próbálják kompenzálni, hogy többet esznek, sokat nassolnak, főként édességet, csokoládét, ami persze az alaknak és egészségnek nem tesz jót.

A kellemetlen, esős, hideg időjárás miatt sokkal kevesebb időt töltünk sportolással, kirándulással a szabad levegőn, melyek szintén negatív irányban befolyásolják hangulatunkat. Természetesen, ha hajlamosak vagyunk a téli depresszióra, akkor mi is sokat tehetünk hangulatunk javítása érdekében.

Hogyan készülhetünk fel a téli depresszió megelőzésére?

A jó hír, hogy ez lehetséges, ugyanis a téli depresszió megelőzhető, súlyossága csökkenthető. A megoldásra nagyon népszerű a fényterápia. A szervezet kóros téli reakcióját fénykezeléssel lehet csökkenteni, ez segít a melatonin-szerotonin egyensúly helyreállásában. Sokat segít, ha a reggeli természetes szórt fényben sétálunk, testedzést végzünk a szabadban.

Télen fokozott a vitamin és az ásványi anyagok hiánya, ami gyengíti az immunrendszert, s ez szintén magyarázhatja a depresszió kialakulását.

A helyes táplálkozással azonban elősegíthetjük, hogy szervezetünk megfelelő vitamin- és ásványianyag-mennyiséget vegyen fel és tartalékolhasson az ínséges napokra. A helyes étrend és a fénykezelés mellett, szerepe lehet az aromaterápiának is. Az illóolajat párologtathatjuk a szobában, függönyre, vízbe cseppenthetjük.

Fogyasszunk több omega-3 zsírsavat. Az étkezés mellett figyeljünk a megfelelő mozgásra is, igyekezzünk minél több időt a szabadban tölteni. A téli depresszió egyik legjobb ellenszere az aktív szociális élet. Töltsünk minél több időt barátainkkal, szeretteinkkel, de egy-egy hosszabb séta a kutyánkkal is remek hangulatjavító. Otthonunkban is tehetünk a hangulatunk javításáért, gyújtsunk színes gyertyákat, párologtassunk illóolajat.

Melyek a hangulatjavító illóolajak?

A depresszió ellen igen hatásos a bazsalikom, bergamott, geránium, ilang-ilang, jázmin, narancsvirág, rózsa és a zsálya illata. Hangulatjavításra a narancs, fenyő, levendula, fahéj, szegfűszeg, ánizs, szantál, gyömbér, rozmaring és az eukaliptusz is alkalmas. Azonban nagyon fontos figyelni az illóolaj megválasztásakor arra, hogy egyesek allergiásak lehetnek néhányra.

A téli depresszió a legtöbb esetben csak ideiglenes tünet, mégis érdemes foglalkozni a jelenséggel. A téli évszak által kiváltott fényhiány-betegség és a következményként jelentkező hangulatingadozásaink nagyban befolyásolják teljesítményünket, életminőségünket, sőt súlyos esetben testi panaszokat is okozhat.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.