Téli depresszió és a fényhiány
- Dátum: 2024.12.06., 05:27
- Martinka Dia
- képek:pixabay
- a mozgás, alvászavar, beszéd, csokoládé, depresszió, fáradékonyság, feledékenység, gondolkodás lassulása, hangulatjavító, illóolaj, közömbösség, megelőzés, melatonin, nassolás, nyomott hangulat, szerotonin, szomorú, szorongás, tünete
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
A lehangoltságot főként a stressz, az időjárás miatti hangulat, s leginkább a természetes fény hiánya is okozhatja. A napos órák csökkenésének hatására az ember belső biológiai egyensúlya - a melatonin és a szerotonin egymáshoz viszonyított aránya - felborulhat. Régóta összefüggésbe hozzák a depressziót és a szorongást a szerotonin alacsony szintjével.
A sok csokoládé, édesség növeli képződését és fokozza az agy szerotoninforgalmát, ezért sem véletlen, hogy sokan a téli depresszió tüneteit azzal próbálják kompenzálni, hogy többet esznek, sokat nassolnak, főként édességet, csokoládét, ami persze az alaknak és egészségnek nem tesz jót.
A kellemetlen, esős, hideg időjárás miatt sokkal kevesebb időt töltünk sportolással, kirándulással a szabad levegőn, melyek szintén negatív irányban befolyásolják hangulatunkat. Természetesen, ha hajlamosak vagyunk a téli depresszióra, akkor mi is sokat tehetünk hangulatunk javítása érdekében.
Hogyan készülhetünk fel a téli depresszió megelőzésére?
A jó hír, hogy ez lehetséges, ugyanis a téli depresszió megelőzhető, súlyossága csökkenthető. A megoldásra nagyon népszerű a fényterápia. A szervezet kóros téli reakcióját fénykezeléssel lehet csökkenteni, ez segít a melatonin-szerotonin egyensúly helyreállásában. Sokat segít, ha a reggeli természetes szórt fényben sétálunk, testedzést végzünk a szabadban.
Télen fokozott a vitamin és az ásványi anyagok hiánya, ami gyengíti az immunrendszert, s ez szintén magyarázhatja a depresszió kialakulását.
A helyes táplálkozással azonban elősegíthetjük, hogy szervezetünk megfelelő vitamin- és ásványianyag-mennyiséget vegyen fel és tartalékolhasson az ínséges napokra. A helyes étrend és a fénykezelés mellett, szerepe lehet az aromaterápiának is. Az illóolajat párologtathatjuk a szobában, függönyre, vízbe cseppenthetjük.
Fogyasszunk több omega-3 zsírsavat. Az étkezés mellett figyeljünk a megfelelő mozgásra is, igyekezzünk minél több időt a szabadban tölteni. A téli depresszió egyik legjobb ellenszere az aktív szociális élet. Töltsünk minél több időt barátainkkal, szeretteinkkel, de egy-egy hosszabb séta a kutyánkkal is remek hangulatjavító. Otthonunkban is tehetünk a hangulatunk javításáért, gyújtsunk színes gyertyákat, párologtassunk illóolajat.
Melyek a hangulatjavító illóolajak?
A depresszió ellen igen hatásos a bazsalikom, bergamott, geránium, ilang-ilang, jázmin, narancsvirág, rózsa és a zsálya illata. Hangulatjavításra a narancs, fenyő, levendula, fahéj, szegfűszeg, ánizs, szantál, gyömbér, rozmaring és az eukaliptusz is alkalmas. Azonban nagyon fontos figyelni az illóolaj megválasztásakor arra, hogy egyesek allergiásak lehetnek néhányra.
A téli depresszió a legtöbb esetben csak ideiglenes tünet, mégis érdemes foglalkozni a jelenséggel. A téli évszak által kiváltott fényhiány-betegség és a következményként jelentkező hangulatingadozásaink nagyban befolyásolják teljesítményünket, életminőségünket, sőt súlyos esetben testi panaszokat is okozhat.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.