Újévi hagyományok itthon és a világban
- Dátum: 2024.12.31., 05:52
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- hagyományok, jólét, népszokás, óév, szilveszter, szimbólum, szokások, újév, újévi csobbanás, újjászületés, világ
Mindannyian jól ismerjük az itthoni szilveszteri szokásokat: az ünnepi ételeket, a „tiltólistás” ételeket és szokásokat, anyukám lencselevesét, amit minden évben akaratom ellenére illően megeszek, a szerencsehozó malacot, a koccintásokat.
Talán kevesebben tudják, hogy a szilveszter dátuma nem olyan régóta lefixált dátum, kezdetben mozgó ünnep volt, az újévet pedig az eltérő nemzetek eltérő módon ünneplik. Nézzük, hogyan is hoznak szerencsét a világ különböző szokásai!
Spanyolországban 12 szem szőlőt kell megenni még az óévben, éjfél előtt harangszóra. A 12 szem szőlő a szerencsét jelképezi az újév elkövetkeztére. Nagyobb városokban pedig az emberek együtt vonulnak az utcákra és főterekre és együtt eszik meg a szőlőszemeket.
Kolumbiában is hagyomány a 12 szem szőlő elfogyasztása.
Dániában kicsit viccesebb a szokásrend A dánok a rossz szomszédok és a rossz lelkek ellen védekeznek a következő esztendőben. Régi tányérokat és porcelánokat dobálnak azon családok házaira, akik fenyegető lelkekkel vannak körülvéve. Akik pedig nem szeretne random házakra tányérokat dobálni, azok csak székekről ugrálnak éjfélkor.
Skóciában a „Hogmanay”, avagy szilveszter hagyománya szerint amelyik vendég az újévben először áthalad a ház küszöbén, annak ajándékot kell hoznia. Ha ez az illető egy magas, sötét hajú férfi, az szerencsét hoz, ha azonban kopasz, az bajt jelent. A skót újév ünnepe 3 napig tart: december 31-től január 2-ig, a vendégek pedig whisky-t és shortbread nevű teasüteményt visznek a családnak.
A görögök hagymát akasztanak a bejárati ajtajukra. A hagyma az újév újjászületését jelképezi. A családok ilyenkor kiviszik a gyerekeket, felemelik őket és a fejükkel meg kell érinteni a szerencsehozó hagymát. Az ajtóra akasztott fokhagymának náluk tehát semmi köze a vámpírokhoz. A görögök inkább azt hiszik, hogy a fokhagyma az újjászületés szimbóluma, ezért akasztanak a bejárati ajtókra fokhagymafüzéreket.
Oroszországban az elmúlt körülbelül 25 évben hagyománynak számít, hogy újévkor bátor búvárok lyukat fúrnak és bemerészkednek a befagyott Bajkál-tóba, hogy az aljára egy fenyőfát ültessenek. Bár a hőmérséklet általában ilyenkor jóval fagypont alatt van, az emberek a világ minden tájáról ideutaznak, hogy részt vegyenek ezen a furcsa fagyos újévi ünnepen.
Csehországban almát darabolnak! A csehek előszeretettel jósolják meg jövőbeli sorsukat egy alma segítségével. Az újév kezdete előtti éjszakán a gyümölcsöt kettévágják, és állítólag az alma magjának formája határozza meg mindenki sorsát a szilveszteri buliban. Ha az alma magja csillaghoz hasonlít, akkor hamarosan mindenki boldogan és egészségben találkozik újra – de ha úgy néz ki, mint egy kereszt, akkor az azt jelenti, hogy valaki újévkor megbetegszik.
Törökországban jó szerencsének tartják, ha újévkor sót szórnak a küszöbre. Mint sok más szilveszteri hagyomány szerte a világon, ez is a békét és a jólétet támogatja meg az új évben.
Németországban az újév az ólomöntés néven ismert meglehetősen egyedi tevékenység köré épül. A gyertya lángjait használva mindenki megolvaszt egy kis darab ólmot vagy ónt, amit aztán egy hidegvizes edénybe öntenek. Állítólag az ólom vagy ón formája felfedi az ember sorsát a következő évre.
Japánban az emberek egy meleg tál sóba tésztával kezdik az új évet. A hagyomány a Kamakura-korszakra nyúlik vissza, és egy buddhista templomhoz kötődik, ahol tésztát osztottak ki a szegényeknek.
A lista végéről pedig nem hiányozhat a világszerte elterjedt újévi csobbanás a jeges vizekben. A Balatonban és a Tisza-tóban is több százan mártóztak meg újévkor a megtisztulás jegyében. Boldog új évet kívánok minden kedves olvasónak!
Motiváló tanácsok újévre
Egy szempillantás alatt átléptünk a 2025-ös esztendőbe, ilyenkor magunk is elgondolkozunk, vajon a saját kis életünkben mit tehetünk, hogy azt kiegyensúlyozottabban, motiváltabban, egészségesebben élhessük. Persze minden napra is tekinthetünk új kezdetként, új lehetőségként, de mint közhelyesen tudjuk, sokan újévtől szeretik elkezdeni megvalósítani a fogadalmaikat.
A következőkben néhány apró tippel szeretnénk segíteni olvasóinkat.
Télen még fontosabb, hogy segítsünk!
Tudom közhely, de gondoljunk csak bele, ha mindenki csak egy kicsit segítene, csak egy picit hozzátenne, csak egy keveset adna, mennyire nagy segítséget jelentene az állatmenhelyeknek! Ha kicsit többen vinnénk meleg takarót, plédet, tápot, szalmát, bármit! Kutyamenhelyen jártunk a családdal.
A tűzijáték használat szabályai és veszélyei
A tűzijáték termékek forgalmazását, illetve felhasználását Magyarországon kormányrendelet szabályozza. A vonatkozó jogszabály értelmében december 28-ától december 31-éig vásárolhatunk pirotechnikai termékeket.
Tűzijáték és ami vele jár?
Szilveszterkor sok házi kedvenc kerül utcára az ijedség miatt, az elkóborolt állatok közül pedig sokan nem is kerülnek vissza a gazdájukhoz, ezért nagyon fontos, hogy felkészüljünk az év végére és gondoskodjunk az állatok számára biztonságos környezetről.
Az újévi fogadalmak pszichológiája
Nemsokára itt a szilveszter és ilyenkor sokan tesznek valamiféle fogadalmat az újévre. Ezeknek a megvalósítása azonban sokszor nem valósul meg, mert a célkitűzésen kívül semmilyen tervvel nem készülünk azoknak megvalósítására. Itt van néhány tipp, hogyan építhetjük be a változtatásokat egyszerűbben az életünkbe!