Mit jelent és mi az az alvásparalízis?
- Dátum: 2025.01.05., 22:34
- Szabó Máté
- képek: pexels
- alvás, alvásparalízis, bénulás, hallucináció, merev
Az alvásparalízis, más néven alvási bénulás olyan, mint egy rossz álom, csak mégis valami teljesen más. Ebben az állapotban az ember nem tud megmozdulni, nem tudja mozgatni izmait, mégis úgy érzi, hogy ébren van. A legrosszabb az, amikor egy éjszaka alatt többször is átéli valaki a jelenséget, ami ráadásul sokszor hallucinációval járul.
Az alvásparalízis legtöbbször akkor jön elő, amikor nagyon fáradtan fekszik le valaki aludni este egy hosszú nap után. A fiatalok sokszor rendszertelenül alszanak, késő délután és este is koffeines italokat fogyasztanak, vagy éppen alkoholt, ami szintén stimulálja, ébren tartja az elmét. Lehet, hogy majd 2-3 nap elteltével kipihenik magukat, de attól még rendszertelen az alvásuk, ami elősegíti az egész jelenséget. A tünetek pedig szinte minden életszakaszban jelentkezhetnek. A paralízis forgatókönyve általában úgy néz ki, hogy: pihenés után az álmok egyszer csak elkezdenek széttöredezni, amitől megijed és szorongani kezd az adott ember.
Majd rémképek jönnek és ezáltal következik be a félelem is. Ez vezet az izzadáshoz, heves szívveréshez és ahhoz, hogy az ember hallucinálni kezd. Az alvásparalízisnek két kifutása lehet. Vagy ráveszi magát az ember arra, hogy felébredjen, vagy annyira eltorzulnak az álomképek, például valakivel tettlegességig fajul az álom, hogy felriad. A legrosszabb része az, hogy tudod, hogy valami nincs rendben. Úgy érzed, hogy valaki ott van körülötted és figyel, mégsem tehetsz semmit. Elképesztően élethű az egész.
A jelenség története
Az ember a kezdetektől fogva próbálja értelmezni az őt körülvevő folyamatokat, változásokat, az olyan rémisztőnek tűnő jelenségeket is, mint például az alvásparalízis. Így születtek boszorkányokról és ördögökről szóló történetek azokban az időkben, amikor még nem létezett orvostudomány, sem olyan racionális fogalmak, mint a REM fázis. A középkori társadalmak úgy vélték, hogy az alvási bénulást egy szexuálisan túlfűtött démon okozza, ami gonosz módon kihasználja az áldozatai tehetetlenségét. A férfi démont incubus, a női démont pedig succubus néven emlegették. Fontos szót ejteni a jelenség spirituális oldaláról is.
A japán kultúrában kanasibarinak hívják azt a természetfeletti erőt, ami a bénulást okozza, míg más folklórokban boszorkányok és démonok szerepelnek. A 20. század második felétől pedig már ufók is megjelentek az alvásparalízisről szóló beszámolókban. A misztikus lények abból a megmagyarázhatatlan érzésből fakadnak, amit úgy neveznek, hogy „feeling of presence”, amit magyarra úgy lehet lefordítani, hogy érezni valakinek vagy valaminek a jelenlétét. Vagyis az ezt átélő személy úgy érzi, hogy a szobában, a közvetlen közelében egy hatalommal felruházott, természetfeletti lény van. Ez lehet gonosz boszorkány, egy földönkívüli, vagy maga az ördög, de ritkán az is megesik, hogy pozitív entitást vélnek érzékelni.
Előfordulás és tünetek
Az alvásparalízis egy átmeneti állapot az ébrenlét és a REM (Rapid Eye Movement) fázis között. Jellegzetes tünetei a pihenés elején, a közepén és a végén is jelentkezhetnek. A tünetek közé tartozik a mozgásképtelenség, az intenzív szorongás, valamint az élethű hallucinációk is. Az illető a hálószobájában, az alvó környezetében olyasmiket hall vagy lát, amik valójában nincsenek ott, miközben képtelen megmozdulni. Ez a bénult állapot öt-hat percig tart, de előfordulhatnak negyedórás, húsz percen át tartó epizódok is. Nagyon gyakori, hogy az érintetteknek valaki vagy valami ül a mellkasukon, amitől nehezen kapnak levegőt. Emellett gyakori a testből való kilépés és a repülés érzése is. Az alvásparalízis ellentmondásos jelenség, hiszen a REM fázisban, amikor álmodni szoktunk, az agyi tevékenység nagyon is aktív. Ugyanakkor az idegrendszer már úgymond „lekapcsolta” a gerincvelőnek a mozgásért felelős funkcióit. Ez az oka annak, hogy az alvási bénulást tapasztaló személy nem tud megmoccanni.
Az alvásparalízis lehet melléktünete egy alvászavarnak, például a narkolepsziának vagy alvási apnoénak. Különösen hanyatt fekve léphet fel légzészavar, ami miatt oxigénhiány alakul ki. A szervezet erre reagálva adrenalint termel, ezáltal jöhet létre a köztes állapot. Hiszen az illető az adrenalin miatt már némiképp felébred, magánál van, miközben a teste még alszik. Ez nem törvényszerű, tehát nem minden légzészavarral küzdő illető él át paralízist. Több minden is lehet a katalizátora, például az erőteljes szorongásos zavar vagy a pánikbetegség is. Tulajdonképpen minden olyan probléma okozhatja a jelenséget, ami foglalkoztatja és ébren tartja az elménket, még akkor is, amikor aludnánk vagy pihennénk.
Tudatos álmodással a paralízis ellen
Mivel maga a jelenség is igen összetett, ezért nincs egy „jól bevált recept”, ami megmondja, kinek és milyen megoldás válhat be, ha alvásparalízisről van szó. Az egyik ellenszere lehet az úgynevezett tudatos álmodás, amit tréninggel lehet fejleszteni. Ez azt jelenti, hogy az illető alvás közben képes realizálni, hogy amit átél, amit lát, az csupán egy álom. Ha már a jelenség közben felismeri, hogy ez történik vele, akkor már félig megoldotta a feladványt. Csökken a szorongás, hiszen képes tudatosítani magában, hogy amit lát, az a paralízissel járó hallucináció. Ezen a ponton kell megpróbálni megmozdulni és megszakítani a folyamatot. Ez úgy mehet a legkönnyebben, ha az illető arra koncentrál, hogy csak egy testrészét, például a kisujját megmozdítsa.
Tehetünk a megelőzésért is. Ha valaki hajlamos a szundikálás közbeni légzészavarra, és emiatt az alvási bénulásra is, annak kerülendő a hanyatt fekvés. Inkább hason vagy oldalt feküdjön be az ágyba este. Ha valaki nagyon szeret így aludni, akkor érdemes egy magasabb párnát használnia. A legfontosabb viszont az elegendő pihenés, a csend, a megfelelő hőmérséklet és a kényelmes ágy. Ezeknek mind jótékony hatásai vannak, és védelmet nyújthatnak az alvásparalízissel szemben. A megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés az egészséges, kiegyensúlyozott élet egyik alappillére. Többszöri kiküszöbölésének egyik ellenszere, hogy miután valaki felriad nem fekszik vissza egyből, helyette iszik egy pohár vizet, elmegy mosdóba, ezáltal érzékeli a valóságot. Utána amint visszafekszik, már nem jön elő aznap az alvásparalízis.
Krupp, a rettegett gyerekkori köhögés
Sokféle köhögéssel társuló megbetegedést ismerünk, melyek gyermekkorban veszélyesebbek, mint a felnőttek körében. Ilyen súlyos betegség a krupp is, ami megfelelő kezelés nélkül súlyos szövődményeket okozhat.
Mit tehetünk az ünnepek utáni lehangoltság, a téli depresszió ellen
Télen lemerül a szervezetünk energiaszintje, jellemző a fáradékonyság, a nyomott hangulat, a kedvetlenség, a téli depresszió, ünnepek utáni lehangoltság. Ettől függetlenül a 2024-es évet nem kell depresszióval kezdeni, néhány tanáccsal segítünk ezt elkerülni!
A mellkasi fájdalom okai
A mellkasi fájdalom okai széles spektrumot ölelnek fel, amelyek között szív- és nem szív-eredetű állapotok is találhatóak. Az alábbiakban összegzem a leggyakoribb okokat és azok jellemzőit.
Minden, amit a piercingekről tudni érdemes
A piercingek kedvelt önkifejezési eszközök, hiszen rengeteg fajtájuk van és számos, nekünk tetsző ékszert vásárolhatunk, amit, mint egy fülbevalót variálhatunk, hogy éppen melyik illik az aznapi öltözetünkhöz. Itt olvashatsz arról, hogy hol érdemes szúratni, hogyan kell ápolni és milyen típusú piercingek vannak!
A tél betegségei és az immunerősítés
A téli hónapokban és az ünnepek utáni időszakban sokan küzdenek a nátha, az influenza vagy egyéb betegségek ellen. Az ünnepi túlhajszoltság, a megterhelő étrend és a napsütéses órák hiánya mind hozzájárulhat a szervezet gyengüléséhez. Hogyan támogathatjuk testünket, hogy ellenállóbbak legyünk a téli időszakban?