Menü

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Lehet az elhatározásunk nagy, dönthetünk bármilyen szigorú diéta mellett, keresve sem találhatnánk élesebb váltást, mint amilyen az ünnepi időszak és a január között van. Amikor pár hete még mindenütt bőséges fogások, sütemények, sós rágcsák vártak ránk, nem meglepő, hogy meglehetősen éhesek maradunk egy-egy tál saláta után. Nem csupán a gondolatainkat nehéz ilyenkor ráállítani az új menüre, hanem a testünket is, hiszen az elmúlt időszakban messze nem ezt szokta meg.

Ha néhányszor túlettük magunkat az ünnepek során, akkor pedig könnyen előfordulhat, hogy még inkább kitágult a gyomrunk. Ez persze nem tart örökké, de pontosan emiatt nem megy januárban a fogyókúra: egyszerűen túlságosan éhesek vagyunk ahhoz, hogy hosszú távon is kitartsunk. Sokkal jobban járunk, ha nem azonnal egy nehéz diétával kezdjük az évet, hanem szép fokozatosan vezetünk be új szokásokat. Nem muszáj egyik napról a másikra mindent megreformálni, hosszú távon az is sokat segít, ha először az egyik étkezésünket változtatjuk meg, majd szép lassan sorra kerül az összes többi.

Azt is megtehetjük, hogy egy-egy alapanyagot cserélünk le, vagy éppen hagyunk ki az étrendünkből – amelyik nekünk szimpatikus és tartható. Igazából sosem az a cél, hogy a fogyókúránk sikeres legyen, hanem, hogy olyan életmódot találjunk, ami számunkra élvezetes és életünk végéig tartható.

Minden probléma melegágya a kitartás hiánya, hiszen anélkül egyetlen új szokást sem lehet bevezetni az életünkbe. Sajnos sokszor tényleg olyan sokfelé kell figyelnünk és olyan sok mindent kell elintéznünk egy nap folyamán, hogy általában csak az összevissza evés és a túlságosan kiadós vacsora marad, mint alternatíva. Pedig tényleg nem kell sokáig kitartani a siker érdekében. Általában véve 3-4 hét, az alkalmakat tekintve körülbelül 14-16 alkalom szükséges ahhoz, hogy egy új szokás rögzüljön és az életünk szerves részévé váljon. Ezt szem előtt tartva már nem is olyan nehéz kitartani a frissen bevezetett életmód mellett.

Túlságosan kiéheztetjük magunkat

A legtöbb diéta manapság már szénhidrát csökkentett, pedig a téli időszakban a szénhidrátok bevitele még inkább fontos. Ennek oka igazán sokrétű, de a lényeg röviden az, hogy ez hajtja a belső szerveinket, az agyunkat, felelős a jó kedvünkért és úgy általában az állóképességünkért. Ehhez képest az emberek többsége elindítja az évet egy drasztikus szénhidrát csökkentéssel, majd szomorúan könyveli el, hogy a diétához éppúgy nem tudta magát tartani, mint amennyire alulteljesített a mozgásban. Az edzéseken, mozgásban csak úgy tudunk jobban teljesíteni, hogy ha megfelelő mennyiségű energiát viszünk be a szervezetünkbe.

Mit tegyünk a januári diéta alatt?

A kilók leadása során fontos a fokozatosság elve. A koplalásos gyors fogyókúrák se nem egészségesek, se nem hatásosak, különösen a karácsonyi időszak után. Nincs egyetlen, mindenki számára ideális étrend. Segíthet a naplóvezetés is arról, hogy mikor, miből és mennyit eszünk. Itt fontos az őszinteség, mert a kalóriák összeszámolásához a ropi, a kávé, az esti cukros tea, meg a kóla is számít. A fizikai inaktivitás a diéta legnagyobb ellensége. Bár azt, hogy a munkahelyen ülünk-e vagy állunk, nem mi szabjuk meg, de odafigyeléssel sokat tehetünk azért, hogy ne gémberedjenek el a végtagjaink, például óránként mozgassuk meg magunkat, ne üljünk keresztbe tett lábbal és ha van időnk, akkor munka után is fontos a mozgás. Az egészség megőrzéséhez heti háromszor legalább 60 perc, közepesen intenzív testmozgás szükséges. A téli időszakban ezt inkább beltérben érdemes végezni. Kezdetnek a séta sem rossz, különösen az ünnepi időszak után, később pedig a kocogás fokozatos bevezetése is hasznos lehet.

Az ünnepi időszak után az alkoholfogyasztás elkerülése is egy jó kezdés. Az év elején a magány sokszor termékeny is lehet, egyedüllétre mindenkinek szüksége van. A több szabadidő lehetőséget adhat a több edzésre és a mozgásra, ami nagyon fontos a zsírégetés szempontjából. Emellett egy felnőttnek 7-8 óra jó minőségű alvásra van szüksége, ez azt jelenti, hogy nincsenek problémái az elalvással, nem ébred fel éjjel többször is, vagy ha felébred, akkor könnyen visszaalszik és nem alszik sem túl sokat, sem túl keveset. Az alvás az egyik elsődleges dolog a megfelelő diétához, ugyanis kipihenten edzeni is jóval könnyebb. Valamint a mindennapi produktivitáshoz is fontos a megfelelő mennyiségű alvás.

A január tökéletes időszak arra, hogy újraértékeljük étkezési szokásainkat és egészségesebb útra lépjünk. A felesleges kilók leadását ilyenkor fokozatosan kell elkezdeni, a cél pedig az, hogy a változások hosszú távon is fenntarthatóak legyenek. A legjobb diéta az, amely nemcsak az egészségünkhöz járul hozzá, hanem a mindennapi életünk minőségét is javítja.

Esszenciális vitaminok

Rengeteg vitamint ismerünk, tudjuk azt is, hogy melyik milyen fajta, hogyan hasznosítja a szervezetünk. Ámde ki ismeri az esszenciális vitamin kifejezést?

A helyes táplálkozás alapszabályai

A gyermekkorban kialakított táplálkozási szokások rendkívül fontosak, mivel hosszú távon befolyásolják a felnőttkor egészségét. A helyes étrend segíthet a gyerekeknek abban, hogy elkerüljék az elhízást és más egészségi problémákat, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és vitaminhiány.

Szerencsehozó vagy elvivő falatok, avagy mit együnk és mit ne újévkor

Múlt cikkemben a szilveszteri és újévi népszokásokat, hiedelmeket gyűjtöttem csokorba a világ minden tájáról, melyek talán már kicsit háttérbe szorultak, azonban az étkekkel kapcsolatos babonák még mai napig foglalkoztatják az embereket.

Gyors pohárkrémek a nehéz karácsonyi desszertek után

Képzeljenek el olyan pohárdesszerteket, amelyekhez maximum tizenöt perc időráfordítás szükséges. Jól hangzik? Nézzünk pár receptet!

Egészséges ételek, amelyekből sokat ehetsz karácsonykor is

Ha a karácsonyi lakomára gondolsz, akkor valószínűleg nem az „egészséges” szó jut először az eszedbe, hanem inkább a töltött káposzta, a majonézes tésztasaláta, krumpli és a rengeteg sütemény. De van néhány olyan ünnepi fogás, ami nem csak mennyei, de egészséges is. Ráadásul, ha ezek a finomságok szerepelnek a karácsonyi menüsorban, akkor az ünnepek alatt felkúszó plusz kilóktól is kevésbé kell leadnod.