Le tudjuk tenni a telefont?
- Dátum: 2025.01.18., 19:21
- Martinka Dia
- képek:pixabay
- határokat szabni, letenni, negatív következmények, okoseszköz-függő, social media – fan, stratégia, telefonfüggőség
Ma, amikor már majdnem mindenki okoseszköz-függő, social media – fan vagy minimum órákat lóg a temun (jelen!), a közösségi oldalakon vagy az Xbox játékokon, akkor feltenném a kérdést: le tudjuk tenni a telefont bármikor? Egyáltalán: hogyan tudunk viszonylag könnyen és fájdalommentesen lemondani az okostelefonunkról?
A telefonfüggőség mára a leggyakoribb függőségeink egyike, mely egyaránt érinti a fiatalabb, illetve az idősebb korosztályt.
Vajon mit tehetünk ellene, és hogyan kezdhetjük el leépíteni ezt?
Ha azon gondolkodunk, hogy kicsit háttérbe szorítjuk, akkor jól jönnek hozzá azok a tanácsok és tippek, amikről most szót ejtünk. Sajnos sokan nem is tudjuk letenni a mobilt, pedig egyre többen tudatosítjuk magunkban, hogy a túlzott használatuk milyen negatív következményekkel járhat az életminőségre nézve, mégis csak az elhatározás van meg, elméletben oké a dolog, fejben megvan a stratégia, ám a tettek nem ezt követik.
A legtöbb felhasználó, aki okosról úgymond butatelefonra vált, leginkább arra törekszik, hogy visszavegye az irányítást a technológiával eljegyzett kapcsolata felett, és kiszabaduljon az állandó digitális kommunikáció béklyóiból. – ennél jobban meg se lehetne fogalmazni.
Mások adatvédelmi aggályok miatt mondanak le az okostelefonról, valamint szeretnének megszabadulni a reklámok folyamatos áradatától.
Melyek a telefonfüggőség jelei?
Például, ha túl sok időt töltünk mobilozással Próbáljuk megtippelni, hogy napi szinten mennyi időt töltünk mobiltelefonozással. Tartsunk önvizsgálatot.
Időhiány
Ha úgy gondoljuk, hogy számos tevékenységre nem jut elég időnk, gondolkodjunk el azon, hogy mennyit lógtunk az elmúlt nap a közösségi médián?
Rossz közérzet
Ha a telefonfüggőség miatt elmaradunk a feladataink elvégzésével vagy a regenerálódásunkra, pihenésre nem jut elég idő, az szorongáshoz, illetve rosszkedvhez vezethet.
A kedves olvasók milyen gyakran simogatják a készülékeiket?
Tévhit azt gondolni, hogy az a megoldás, ha végleg letesszük a kütyüt. Nem is ezt a drasztikus változást szeretném sugallani. Én se tudom végleg letenni, nehogy azt gondolják. Én szülőként meg se tehetem, számtalan ovis, sulis, szakkörös, focis, szmk-s csoportban vagyok, ezekből úgy érzem nem szeretnék kiesni.
De akkor hogyan lehet korlátozni az eszköz-használatot?
Lassan, fokozatosan. Szakértők azt ajánlják, hogy inkább „miniszünetekkel” kezdjünk.
Szabjunk "fizikai" határokat a telefonunkkal kapcsolatban, például soha ne vigyük magunkkal a vécére. Az első lépés, mint bármely más konfliktushelyzet kezelésénél, itt is a probléma azonosítása. Akkor tudunk hatékonyan küzdeni egy probléma ellen, ha felismerjük.
Határokat szabni – és betartani legyen ez a következő lépés és döntés mostantól. Egy próbát megér. Néha jó reszt venni a hálózaton kívüli életben. Szokták mondani, amíg a telefon zsinóros volt, addig voltak az emberek szabadok.
Melyek a legjobb meditációs gyakorlatok kezdőknek?
A meditációs gyakorlatok hatékonyan csökkentik a stresszt és a szorongást az elme és a test megnyugtatásával. A jobb összpontosítás és koncentráció kéz a kézben jár a következetes meditációs gyakorlattal.
Fenntartható ékszerek: a stílus és a környezettudatosság találkozása
A fenntartható ékszerek minden olyan bizsut, csecsebecsét jelölnek, ami újrahasznosított anyagból készült. Amikor környezettudatos divatról van szó, lehet beszélni az organikus pamutról vagy az újrahasznosított poliészterről, de a testi díszek gyakran kimaradnak a beszélgetésből. Holott ezek is fontos részét képezik az emberi megjelenésnek és ezáltal a környezettudatosságban is szerepet játszanak.
Mi az a Hatha-jóga és miben segít?
A Hatha-jóga a légzés és a mozgás kombinációjából áll. A jóga bármelyik jógastílusban tanított fizikai testhelyzetre is utal, lényegében a hatha-jóga egy gyűjtőfogalom, amely a tudatosság elérésére használt testgyakorlatokat és légzéstechnikákat írja le.
Túlfogyasztás vagy No-buy 2025?
A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más. 2024-ben már május 25-én eljött a túlfogyasztás napja – ez azt jelenti, hogy kevesebb mint öt hónap alatt feléltük az egy évre elegendő erőforrásadagunkat. A kérdés az, miként csökkenthetjük az úgynevezett ökológiai lábnyomunkat.
Száraz január
Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!