Menü

Energia koffein nélkül

Ismerős a mozdulat, amikor reggel kikelünk az ágyból és kapcsoljuk a kávéfőzőt? Szeretnénk felébredni, energikussá válni, hogy lenyomjuk a napot, pedig ehhez nem mindig kell koffein.

Személy szerint háromgyermekes anyukaként a kávé erejében bízom reggelente, pedig tudom, hogy nem ez a legegészségesebb megoldás. Sőt, üres gyomorra pedig pláne nem. Az elmúlt időszakban próbáltam pár alternatívát keresni, hogy mivel tudnám kávéfüggőségemet visszaszorítani. Mivel én nagyon szeretem a kávét, az ízét, az illatát, rituális kávézom, nem is szeretnék elmondani róla teljesen, de arról igen, hogy naponta többször nyúljak kávésbögrém után. Remek megoldásokat találtam, amiket biztosan be fogok vetni a nehezebb napokon. Amikor kávét iszunk, nem csak ébren akarunk lenni, hanem energiarobbanást várunk, pedig a fáradtság azért is előjöhet, mert szervezetünk általános egészségi állapot nem megfelelő. Amennyiben támogatjuk a helyes működést, főleg agyunkra értve ezt, akkor sokkal gördülékenyebben fognak telni a napok.

Elsőnek mondanám a legegyszerűbbet, ami egy pohár víz. A testünknek a folyadék elengedhetetlen. Azután hoznám a cikóriát, amit a magyar népesség gyerekkorából ismer már, mint Maci Kávé. A cikória egy remek rostforrás, ami segíti az emésztést, helyrebillenti a bélflórát és ezzel rengeteg energiát szabadít fel a szervezetünk számára. A teák közül válasszuk a zöld teát reggelihez, ami egy picit kakukktojás, mivel van koffein tartalma, ellenben egészségesebb, mint a kávé. Napközbenre a mate tea egy remek választás, szintén némi koffein tartalommal, ellenben egészen sok vitamint, ásványi anyagot és antioxidánst is kaphatunk tőle, ami pedig a mentális éberségünket fokozza.

Teljesen koffeinmentes teákat keresgélve a rooibos tea is jó döntés, hiszen ez is telis-tele van antioxidánsokkal. Ehető formában is találunk hatékony segítőket, nem is kell messzire menni. Egy marék dióban sok a B-vitamin, ami fokozza az agyi impulzusok lekövetését. Esetleg összekeverhetjük egy kis banánnal, ami gazdag szénhidrátokban. Mindehhez adhatunk egy kis étcsokit, mivel abban pedig flavonoidok vannak, ami nagyon hasznos. Csinálhatunk chia magból pudingot, ami omega-3 szírsavakban, rostokban és antioxidánsokban is bővelkedik, az előbb említett összetevőket ebbe is keverhetjük. Nem csak enni és inni lehet, meglehetősen sokat segít egy 10 perces jóga, vagy relaxáció, vagy egy rövid séta, akár az utcán. Kiemelném rendszeres sportolás fontosságát, ami őrzi egészségünket, fizikai és mentális állóképességet ad.

Egyeseket felpörget egy ritmusosabb zene, egy erősebb illat, egy élénkebb színű ruhadarab, de hatásos egy gyors váltózuhany, amiben a meleg és hideg vizet váltakozva engedjük magunkra. Szellőztessünk sokat, akkor is, ha elég hideg, vagy kellemetlen meleg van, engedjünk be fényt és oxigént az életterünkbe.

Nem feltétlenül kell kávé után áhítozni, ha szeretnénk több életerőhöz jutni a mindennapok során, hiszen igen sok alternatíva áll rendelkezésünkre, hogy kicsit felrázzuk magunkat. Mozogjunk sokat, fogyasszunk elég folyadékot, keressük az energiát adó italokat és ételeket.

Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.

Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.

Hőálló csokoládé lenne a nyár édességforradalma?

Csak képzeljük el: 35 fok árnyékban, a kezünkben egy szelet csoki… és mégsem olvad szét két perc alatt. Ugye, milyen szép álom? Pedig, ha létezne igazán hőálló csokoládé, az nemcsak a nassolás szerelmeseinek tenne jót, hanem az édességipart is fenekestül forgatná fel.

Mi az a vízikefír és hogyan készül?

A kristálygomba, vagy más néven vízikefír, egy fermentálható anyag, mely cukros vízből pezsgő, enyhén savanykás italt varázsol. Egyre többen fedezik fel hazánkban is ezt a különleges erővel bíró nedűt, amely nemcsak emésztést segít és gyulladást csökkent, hanem életet lehel a hétköznapokba is. Az alábbi cikkben megismerhetjük a használatát, a gondozását, és azt is, hogy hogyan válik belőle egy pohár kortyolható frissítő.

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.