Hagyjuk unatkozni a gyereket, unokát!
- Dátum: 2025.02.02., 09:12
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- erős, érzelmi fejlődés, gyerek, képzelőerő, kreativitás, leköt, mentális, motivált, nyári szünet, pszichés, pszichológus, strukturálatlan idő, szülő, tevékenység, unalom, unatkozik
Hurrá, végre unatkozik a gyerekem! Nem, nem ment el az eszem, vagyis már rég, de most nem ez a lényeg. Miért jó, ha ezt halljuk:
"Anya/Apa unatkozom!" Pedig ez egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj. Na miért is?
Milyen szempontok szerint gondolják a szakértők, hogy az unalom hasznos? Kinek? Miért? Mitől lenne hasznos? Kinek jó?
Nos, az elsődleges ok: az unalom jótékonyan hat a kreativitásra! Bizony!
Az elménk aktívabb és többet dolgozik, amikor elfoglaltságot keresünk, mint akkor, amikor nincs éppen mit tenni és ez a gyerekekre is igaz. Ha unatkozik a gyerek, akkor fejleszteni kezdi a képzelőerejét.
Az unalom jótékonyan hat a közérzetre.
Kimutatták, hogy az emberek elkezdenek több jelentőséget tulajdonítani azoknak a dolgoknak, amelyeket elértek az életben. Az unalom lehet a feldolgozás időszaka, amikor átgondolunk dolgokat, ez pedig pszichésen erősebbé tesz.
Az unalom motiválttá tesz.
A szülők nem lehetnek ott a nap minden pillanatában, nem tudják mindig szórakoztatni a gyermeküket. Ezért a gyermeknek meg kell tanulnia saját magát motiválni.
Az unalom érdekes? Igen!
Ha a szülő minden idejét azzal tölti, hogy a gyermekét szórakoztassa, akkor nem kell a gyereknek megtanulnia, hogyan szórakoztassa saját magát. Az unalom arra tanít bennünket, hogy találhatunk új módszereket a figyelmünk lekötésére és problémáink megoldására.
Mi történik pontosan az agyban, ha unatkozunk?
Az unalomnak általánosságban rossz híre van, mivel sokan úgy hiszik, hogy az unatkozás egyet jelent a produktivitás hiányával. Pedig egy kutatás szerint unatkozni jó, mivel segíthet felturbózni a kreativitásunkat. Egy kutatás szerint még az állatok is szoktak néha unatkozni. A Washington-i Egyetem kutatói úgy határoztak, hogy utánajárnak, pontosan mi történik az agyunkban ilyenkor.
A szakemberek arra jutottak, hogy vannak, akik nagyon rosszul viselik az unalmat, ami hatással lehet a közérzetükre, hajlamosabbak a mentális egészségügyi problémákra, különösen a szorongásra és a depresszióra.
Azoknál azonban, akik a mindennapokban jól viselik az unalmat, unatkozás közben a bal, míg azoknál, akik rosszabbul tűrik, inkább a jobb félteke az aktívabb.
Szombat van, még javában tart a hétvége, mit kell tennem és gondolnom, mi a jó, mennyit unatkozzon a gyerek? A pszichológus tanácsa szerint nem kell minden percet betervezni, nem kell túlgondolni a programokat. Sok pszichológus tanácsa szerint a strukturálatlan idő éppoly fontos, mint a tervezett, szervezett tevékenységek. A szülő jó esetben felismeri, hogy mikor unatkozik a gyermek „hasznosan”, és mi az, amikor érdemes közbeavatkozni.
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.
Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.
Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.
A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.