Leggyakoribb tünetek, amik arra utalnak, hogy a lelked beteg
- Dátum: 2025.02.10., 19:18
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- betegség, fájdalom, fejfájás, fül, gyulladás, pszichoszomatikus, szív, viszketés
Rengeteg olyan tünet jelentkezhet egy ember életében, ami megbetegedésre utal. Sokszor pedig elsőkörben nem feltétlenül a fizikai egészségünk romlik, hanem az már a lelki gondjaink kivetülései.
Sokat hallani, főleg a betegesebb időszakban, hogy fáj a fülünk, biztos a huzat megkapta, vagy fáj a gyomrunk, mert túlettük magunkat. Vajon hánya gondolnak arra is, hogy nem csak ez állhat a háttérben, főleg, hogy ha a gond huzamosabb ideig fennáll? Pedig bizony nem csak egy rossz huzat, vagy egy túlfűszerezett étel okozhat fájdalmakat.
Régóta tudjuk, hogy a test és a psziché kapcsolatban állnak. Amikor a lélek nincs rendben, a test sem lesz egészséges. Testünkön keresztül üzen a lelkünk, hogy mi az, amivel foglalkozni kell. Ezt hívjuk pszichoszomatikus betegségeknek. A beteg észlel valamilyen kellemetlen tünetet, elmegy az orvoshoz, a kivizsgálás alatt pedig nem talál szervi elváltozásra utaló jelet, pedig a probléma továbbra is fennáll. Persze ez nem azt jelenti, hogy csak beképzeli a páciens, hogy neki fáj valamije, hanem valós a fájdalom, szédülés, gyengeség érzet, csupán nincs a testének semmilyen olyan megbetegedése, ami e tünetek megjelenését indokolná.
Nem összekeverendő a hipochondriázissal, ami azt jelenti, hogy a beteg azt kutatja, hogy hol és mije fájhat, ezzel pedig beképzelik, hogy súlyosabb egészségügyi problémák állnak a háttérben. Azt sem szabad egyértelműen kijelenteni, hogy egy-egy panasz kimondottan csak a lelki eredetű lehet, ellenben érdemes fontolóra venni, hogy az is közrejátszik. Idősebbektől szoktam hallani, hogy nem betegek vagyunk, hanem túl sokat gondolkodunk feleslegesen. Hát, szerintem van ebben valami.
Azt mondják, hogy ha fáj a fül, akkor valamit nagyon nem akarunk hallani, elzárkózunk attól, ami körülvesz minket. Amikor a gyomrunk fáj, akkor valami azt „megülte”, nem tudunk valamit megemészteni, azaz túltenni magunkat rajta. Hátfájdalomnál túl sok terhet cipelünk, amit nem tudunk letenni, ami igaz a vállakra is, a pszichés teher a bal vállban előszeretettel kicsomósodik. A térdfájdalom rugalmatlanságra enged következtetni, érdemes kicsit elgondolkodni azon, hogy szélesítsük határainkat.
A viszketés önmagunk elfogadásának hiányára mutat rá, esetleg arra is, hogy bűnösnek érezzük magunkat, vagy félünk attól, hogy elhagynak, el kell szakadnunk valakitől. A köhögéssel sem foglalkoznak túl sokat, pedig mindig valamilyen irritációra utal. A szervezetünk szeretne szabadulni valamitől, ami őt ingereli, ez általában egy idegi feszültség lehet. Akinek szívproblémái vannak, mindig, minden esetben szeretethiányos állapotra utalnak. A szem gondjai arra utalnak, hogy nem akarom látni, ami körülöttem történik, elzárkózom az engem körülvevő dolgoktól.
Nem akarom elfogadni az igazságot, akár a múltat, vagy a jövőt. A fejfájást többféle gond is okozhatja, a stressz az egyik legnagyobb probléma, ezt követi a szorongás, és a félelem. A gyulladások pedig mindig haragra és dühre visszavezethetőek.
Mindig érdemes elgondolkodni azon, hogy miért éppen az adott tünetekkel találkozunk életünk során. Gyógyítsuk a lelkünket, hogy a testünk is egészségesebb legyen.
Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.
Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.