Elsősegélynyújtás gyermekkorban
- Dátum: 2025.02.17., 15:17
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- elsősegélykészlet, Elsősegélynyújtás gyermekkorban, felnőttkor, fiatalkor, gyors cselekvés, megelőzés, sebkezelés, szülő, telefonkezelés, tűzeset, vészhelyzet
Minden szülő fél attól, hogy egyszer gyermekét baleset érni. Természetesen igyekszünk a lehető legtöbbet megtenni a megelőzés érdekében, de minden helyzetet nem tudunk kivédeni és vannak olyan esetek is, amikor a gyereknek kell tudnia gyorsan cselekedni.
Már egészen fiatal korban szükség lehet az elsősegélynyújtási módszerek ismeretére, így érdemes minél előbb megtanítani a gyerekeknek.
Mit tanítsunk meg a kicsiknek, elsősegélynyújtás esetén?
Mint tudjuk alap, hogy az elsősegélynyújtásnál ne pánikoljunk, próbáljuk megőrizni a nyugalmunkat, még akkor is, ha ez nagyon nehéz, ugyanis nekünk kell megtenni az első lépéseket a segítségnyújtásban. A szülők szinte kivétel nélkül talpraesett gyerekeket szeretnének nevelni, ezért érdemes már fiatalabb korban elkezdeni az elsősegélynyújtási ismeretek átadását, hiszen így sokkal jobban rögzül bennük az információ a későbbiekben.
Nézzük, melyek azok az elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a kisgyermekkorban:
Mielőtt valaki azt mondja, hogy egy pici gyerek még nem képes vészhelyzetben helyesen cselekedni, mert úgysem tudja mi a teendő, akkor mondom, hogy ez tévedés!
A gyerekek hihetetlenül gyorsan tanulnak, elég csak arra gondolni, hogy már háromévesen tökéletesen kezelik az okostelefonokat, az én fiam legalábbis simán feloldja és elindítja a meséjét, felhívja a nagymamát, sőt, szerintem, ha pár percig nem figyelnék még meg is osztana néhány dolgot az üzenőfalamon és pikk-pakk bevenne valami facebook csoportba, rosszabb esetben kosárba tenne pár dolgot egy weboldalon. Viccen kívül bizonyos szempontból jó, ha a technika világában otthonosan mozognak.
Az alapvető elsősegélyt már korán meg lehet tanítani.
Nagyon fontos tudnia a hívószámokat! Mivel a gyerekek nagy része már egészen fiatal korban tudja kezelni a telefonokat, könnyű megtanítani őket az alapvető hívószámokra: fontos, hogy fejből tudják tárcsázni vész esetén a 112-t, és tudják, hogy a vonal végén segíteni fognak nekik. Ezt akár már 3-4 évesen meg tudják jegyezni. Kisiskolás korban, amikor már tudnak olvasni, a hűtőre vagy a ház valamelyik pontjában is érdemes kirakni ezt a számot, én is így tettem otthon.
Állítson el egy vérzést!
Bármikor kerülhet olyan szituációba a gyerek, hogy saját magának kell ellátnia egy sebet és meggátolni a vérzést, így jó, ha legalább az alapokkal tisztában van. Óvodás korban már megérti, hogy a sebkezelésnél az első és legfontosabb dolog, hogy tisztítsuk ki, fertőtlenítsük a sebet. Apróbb vérzést legkönnyebben sebtapasszal tud elállítani, erre is tanítsuk meg és mutassuk meg a lakásban ezt hol találja meg.
Az elsősegélykészletet sem árt, ha ismeri. Kisiskolás korban mutassuk meg neki, hogyan kell a gézzel bánni nagyobb sebek esetén.
Tűzesetek!
Sajnos bárhol, bármilyen helyzetben keletkezhet tűz, amit a már kicsit nagyobb, kisiskolás korban lévő gyerekeknek maguknak is el kell tudniuk oltani. Sajnos nem biztos, hogy mindig van felnőtt a közelben, így meg kell tanulniuk a kisebb tüzeket vízzel locsolni – bizonyos esetekben a konnektorokból kihúzni a vezetéket. Nagyobb tűz esetén, ha nincs felnőtt a közelben, fontos megtanítani nekik, hogy a lehető leggyorsabban hagyják el az adott területet, és valamilyen ruhadarabbal takarják el az orrukat és a szájukat.
Égési sérülésnél is jó, ha tudják, hogy azonnal rakja a bőrét a hideg vízű csap alá, de a fagyasztott zöldségek is sokat segíthetnek.
A felnőtt emberek nagy része sem tudja sajnos, mi a teendő vészhelyzet esetén, neveljünk tudatos, talpraesett és gyorsan reagáló, segítőkész gyerekeket, akik tisztában vannak vele, hogy mi az első teendő, ha baleset részesei lesznek.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.