Menü

Elsősegélynyújtás gyermekkorban

Minden szülő fél attól, hogy egyszer gyermekét baleset érni. Természetesen igyekszünk a lehető legtöbbet megtenni a megelőzés érdekében, de minden helyzetet nem tudunk kivédeni és vannak olyan esetek is, amikor a gyereknek kell tudnia gyorsan cselekedni.

Már egészen fiatal korban szükség lehet az elsősegélynyújtási módszerek ismeretére, így érdemes minél előbb megtanítani a gyerekeknek.

Mit tanítsunk meg a kicsiknek, elsősegélynyújtás esetén?

Mint tudjuk alap, hogy az elsősegélynyújtásnál ne pánikoljunk, próbáljuk megőrizni a nyugalmunkat, még akkor is, ha ez nagyon nehéz, ugyanis nekünk kell megtenni az első lépéseket a segítségnyújtásban. A szülők szinte kivétel nélkül talpraesett gyerekeket szeretnének nevelni, ezért érdemes már fiatalabb korban elkezdeni az elsősegélynyújtási ismeretek átadását, hiszen így sokkal jobban rögzül bennük az információ a későbbiekben.

Nézzük, melyek azok az elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a kisgyermekkorban:

Mielőtt valaki azt mondja, hogy egy pici gyerek még nem képes vészhelyzetben helyesen cselekedni, mert úgysem tudja mi a teendő, akkor mondom, hogy ez tévedés!

A gyerekek hihetetlenül gyorsan tanulnak, elég csak arra gondolni, hogy már háromévesen tökéletesen kezelik az okostelefonokat, az én fiam legalábbis simán feloldja és elindítja a meséjét, felhívja a nagymamát, sőt, szerintem, ha pár percig nem figyelnék még meg is osztana néhány dolgot az üzenőfalamon és pikk-pakk bevenne valami facebook csoportba, rosszabb esetben kosárba tenne pár dolgot egy weboldalon. Viccen kívül bizonyos szempontból jó, ha a technika világában otthonosan mozognak.

Az alapvető elsősegélyt már korán meg lehet tanítani.

Nagyon fontos tudnia a hívószámokat! Mivel a gyerekek nagy része már egészen fiatal korban tudja kezelni a telefonokat, könnyű megtanítani őket az alapvető hívószámokra: fontos, hogy fejből tudják tárcsázni vész esetén a 112-t, és tudják, hogy a vonal végén segíteni fognak nekik. Ezt akár már 3-4 évesen meg tudják jegyezni. Kisiskolás korban, amikor már tudnak olvasni, a hűtőre vagy a ház valamelyik pontjában is érdemes kirakni ezt a számot, én is így tettem otthon.

Állítson el egy vérzést!

Bármikor kerülhet olyan szituációba a gyerek, hogy saját magának kell ellátnia egy sebet és meggátolni a vérzést, így jó, ha legalább az alapokkal tisztában van. Óvodás korban már megérti, hogy a sebkezelésnél az első és legfontosabb dolog, hogy tisztítsuk ki, fertőtlenítsük a sebet. Apróbb vérzést legkönnyebben sebtapasszal tud elállítani, erre is tanítsuk meg és mutassuk meg a lakásban ezt hol találja meg.

Az elsősegélykészletet sem árt, ha ismeri. Kisiskolás korban mutassuk meg neki, hogyan kell a gézzel bánni nagyobb sebek esetén.

Tűzesetek!

Sajnos bárhol, bármilyen helyzetben keletkezhet tűz, amit a már kicsit nagyobb, kisiskolás korban lévő gyerekeknek maguknak is el kell tudniuk oltani. Sajnos nem biztos, hogy mindig van felnőtt a közelben, így meg kell tanulniuk a kisebb tüzeket vízzel locsolni – bizonyos esetekben a konnektorokból kihúzni a vezetéket. Nagyobb tűz esetén, ha nincs felnőtt a közelben, fontos megtanítani nekik, hogy a lehető leggyorsabban hagyják el az adott területet, és valamilyen ruhadarabbal takarják el az orrukat és a szájukat.

Égési sérülésnél is jó, ha tudják, hogy azonnal rakja a bőrét a hideg vízű csap alá, de a fagyasztott zöldségek is sokat segíthetnek.

A felnőtt emberek nagy része sem tudja sajnos, mi a teendő vészhelyzet esetén, neveljünk tudatos, talpraesett és gyorsan reagáló, segítőkész gyerekeket, akik tisztában vannak vele, hogy mi az első teendő, ha baleset részesei lesznek.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?

Hogyan óvjuk gyermekeink testi és lelki egészségét?

A gyermekeink testi és lelki egészségének megóvása minden szülő számára kiemelt fontosságú. A gyorsan változó világ, az egyre növekvő elvárások és a digitális eszközök mind kihívásokat jelentenek a gyermekek számára. Éppen ezért a szülők felelőssége, hogy olyan környezetet és szokásokat teremtsenek, amelyek támogatják a kicsik kiegyensúlyozott fejlődését, mind testi, mind lelki szinten.

Relaxációs technikák alváshoz

A pihentető alvás eléréséhez számos relaxációs technika áll rendelkezésünkre, amelyek segíthetnek a stressz és a feszültség csökkentésében. Íme 10 hatékony módszer, amelyek elősegíthetik a nyugodt alvást.

Zöldségpakolások

A zöldségek tele vannak vitaminnal, életerővel, finomak is, de gondoltál már arra, hogy a tányérod helyett magadra pakold?

Rovarok felhasználása élelmiszerekben

Az Európai Unióban engedélyezetté vált az UV-kezelt rovarpor élelmiszerekben való felhasználása. Vajon akarunk rovarokat enni?