Menü

A hobbik jótékony hatása

A legtöbb hobbi azért hasznos, mert általában elvonja a figyelmet a hétköznapi stresszről, problémákról. Segítségükkel csökkenhet a szorongás bennünk, kikapcsolhatunk, tehetünk valamit a mentális egészségünkért. Ki mivel tölti a szabadidejét a kedves Olvasók közül? Kinek mi a hobbija?

A munka, tanulás, házimunka, gyereknevelés és egyéb teendők mellett sokszor hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy van, vagyis lehetne szabadidőnk, ami rólunk szól. Ezek az elfoglaltságok nagyon pozitív hatással vannak a mentális egészségünkre, hiszen segítenek kicsit megnyugodni, kikapcsolni, ellazulni a nap végén, vagy esetleg a hétvégén, amikor olyan elfoglaltságokra is szakíthatunk időt, amelyekre hétközben kevésbé van lehetőségünk.

Mi is az a hobbi?

Ha meg kellene határoznom vagy definiálnom, azt mondanám olyan tevékenység, cselekvés, amelyet vagy amelyeket tényleg szívből csinálunk, senki nem kötelez minket ezek elvégzésére, azonban mi boldogan foglalatoskodunk vele, örömmel szakítunk rá időt és sikerélménnyel tölt el, ha azzal foglalkozhatunk.

Miért kell, hogy legyen hobbink?

Azért, mert általa boldogsághormon szabadul fel bennünk, ráadásul motivál minket a nap folyamán, olyan, mint egy esti jutalomfalat.

Sokféle hobbi létezik, ezért érdemes többfélét is kipróbálni, mert mindegyik egy kicsit más készséget fejleszt és másképpen hat ránk.

Választhatunk különböző művészeti tevékenységeket, ilyen például a festészet, a rajzolás és a szobrászat. Ezek kreatív és önkifejező hobbik, melyeknek segítségével ki tudjuk fejezni magunkat.

A hangszeren való tanulás vagy kézművesség a hangulatunkra van kifejezetten pozitív hatással, miközben a kognitív képességeinket is fejleszti.

A meditálás nagyon hatékony például a stresszkezelésben, egy igazán kellemes szabadidős tevékenység, végezzük rendszeresen, ha pedig új nyelvet tanulunk, azzal egyértelműen előnyre teszünk szert a mai világban. A nyelvtanulás fejleszti az agyat, kiváló agytorna.

Ha valaki nem érzi magát nagyon kreatívnak, viszont szereti az aprólékos munkát, annak kiváló hobbi lehet a puzzle. Remekül fejleszti a problémamegoldó képességet, a koncentrációt, a megfigyelőképességet, illetve segít abban, hogy türelmesebben végezzünk el bármely más feladatot is. Idős embereknek is kiváló elfoglaltság lehet, hiszen segít megelőzni az időskori elbutulást.

Rengeteg kreatív hobbi létezik még, például a fotózás, zenélés, esetleg valamifajta kreatív szövegalkotás de említhetem a sportot is, az a legfontosabb, hogy örömet leljünk abban, amit csinálunk! A fényképezés, a kertészkedés, a sportolás, az olvasás, az alkotás mind olyan tevékenységek, melyekkel mi magunk is fejlődhetünk, növelhetjük intelligenciaszintünket, jobb memóriát eredményeznek, utóbbi különösen a sportolásról mondható el. Az olvasás stimulálja az elmét. Kutatások bizonyítják, hogy agytornával csökkenthetjük az Alzheimer-kór és az időskori demencia kialakulásának esélyét. Minden, amit olvasunk, bővíti az ismereteinket, tájékozottabbá tesz, gazdagítja a szókincset, javítja a memóriát.

Remélem tudtam ötleteket adni hasznos, értelmes és igazán szórakoztató időtöltésekre és sikerült rávilágítani, hogy miért fontos választani magunknak hobbit, miért jó kipróbálni többféle szabadidős tevékenységet. Szakítsunk magunka minden nap egy órát! Ha annyi nincs…akkor kettőt!

Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.

Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.