Mit tegyünk láz esetén?
- Dátum: 2025.02.22., 11:32
- Majernyik Szilvia
- képek: pexels
- betegség, gyógyszerek, immunrendszer, influenza, láz, lázcsillapítás, tél
A tél egy olyan időszak, amely során, ha kimozdulunk otthonról nagy esély van rá, hogy elkapjunk valamiféle vírust, vagy baktériumot legyen az egy egyszerű megfázás, vagy egy hosszabb ideig tartó influenza. Az egészséges életmód és az immunerősítő vitaminok sem mindig menthetnek meg minket attól, hogy a munkahelyen, vagy tömegközlekedésen, de akár családtagjainktól elkapjunk valamit, esetleg a tünetek enyhítésében és a gyorsabb gyógyulásban segíthet. A láz ezeknek a betegségeknek egy gyakori tünete, amelyre sokan azonnal lázcsillapítót vesznek be, amint a testhőmérsékletük megemelkedik, pedig erre nem minden esetben van szükség.
Mi is pontosan a láz? A szervezetünk természetes védekező reakciója, amely segíti az immunrendszert a kórokozók elleni harcban. Amikor a testünk észleli a fertőzést, a hőszabályozó központ megemeli a testhőmérsékletet, hogy nehezebbé tegye a baktériumok és vírusok szaporodását. A normál hőmérsékletünk 36-37°C között mozog, lázról 38°C felett beszélhetünk. A 39°C feletti lázat magas láznak tekintjük, 40°C felett pedig súlyos állapot is kialakulhat.
Sokan amint a lázzal járó diszkomfortot érzékelik, és látják, hogy a testhőmérsékletük 37°C felé emelkedik hajlamosak azonnal gyógyszert bevenni, pedig enyhe láz esetén erre nincsen szükség. Amennyiben viszonylag normális a közérzetünk, és a lázat kísérő tünetek nem súlyosak, abban az esetben nem kell csökkenteni azt. A szervezet ilyenkor természetes úton küzd a fertőzések ellen, és ez hozzájárulhat a gyorsabb gyógyuláshoz is. Ha úgy döntünk nem csillapítjuk mesterséges úton a lázunkat, fontos odafigyelni a folyadékpótlásra és a megfelelő mennyiségű pihenésre. A legjobb megoldás az, ha a legtöbb időt alvással töltjük, hiszen így van ideje regenerálódni a szervezetnek is.
Ha nem indokolt a gyógyszer bevétele, de szeretnénk megpróbálni csökkenteni a lázat, vannak természetes módszerek is erre. Úgy érezhetjük a láz során, hogy fázunk, azonban ez nem szabad, hogy megtévesszen bennünket, hiszen, ha túl meleg van a helységben, ahol tartózkodunk, vagy mi magunk túl sok réteg ruhát veszünk fel, akkor akadályozzuk a testünk hőleadását és azt, hogy a láz hamarabb elmúljon. Fontos, hogy szellőztessünk gyakran, a hűvösebb levegő segíthet a komfortérzet javításában. A langyos vizes borogatás is segíthet, helyezzük a homlokra, a tarkóra, a csuklókra vagy a bokákra alacsonyabb láz esetén. Figyeljünk oda, hogy ne legyen túl hideg a borogatás.
Vannak olyan esetek, amikor azonban fontos, hogy gyógyszerrel csillapítsuk a lázat, hiszen ez hiába egy tünete csak a betegségnek, komolyabb problémákat is okozhat. Ha a testhőmérséklet 38,5-39°C fölé emelkedik, erős fejfájással vagy egyéb kellemetlen tünetekkel jár, akkor mindenképp érdemes gyógyszert bevenni rá. Az idősek, kisgyermekek és krónikus betegek esetében ezt a magasságot sem érdemes kivárni, hiszen az ő szervezetük nehezebben alkalmazkodik a magas hőmérséklethez. Ha magas lázunk van, akkor a gyógyszeres kezeléssel együtt vehetünk egy hűtőfürdőt is, de figyeljünk oda, hogy ne legyen túl hideg a víz, hiszen a hirtelen hőmérsékletkülönbség nehézséget okozhat a hőleadásban.
Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.
Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.
Felelős állattartás

Az állatvédők, menhelyek sokszor beszélnek és kihangsúlyozzák a felelős állattartás fontosságát, de mi is ez valójában? A helyi rádiónk vendége volt hétvégén a helyi állatvédő egyesület elnöke, akivel nagyon hasznos és tartalmas beszélgetésünk volt a felelős állattartásról.