Mosogatógép vagy kézi mosogatás?
- Dátum: 2025.02.23., 10:38
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- edények, érvek, főzés, házimunka, háztartási gép, helyes bepakolás, kézi mosogatás, konyha, környezetvédelem, mosogatás, mosogatógép, pakolás, pro és kontra, só, tisztaság
Mindkettő mellett felhozhatók érvek és egyáltalán nem mindegy, hogy melyiket milyen módszerrel használjuk és a környezetvédelem vagy a társadalom szempontjából mit veszük figyelembe.
Azt gondolom a többségnek ideális esetben a nyertes a mosogató gép lesz, de nézzük milyen érvek sorakoznak fel és mi mindent kell figyelembe venni.
Víztakarékosság szempontjából elmondhatjuk, hogy a gépi mosogatáskor legalább 80%-kal kevesebb víz szükséges a kézzel történő mosogatáskor elhasznált vízmennyiséghez képest, amennyiben folyó vízzel mosogatunk.
A CO2 kibocsátás tekintetében a mosogatógép jobban teljesít, akkor is, ha feltételezzük az előöblítés során keletkezett CO2 kibocsátást.
Hogyan pakoljunk be egyáltalán helyesen a mosogatógépet?
Nem is gondolnánk, de lehet helyesen és helytelenül is belepakolni a mosogatógépbe. Ez pedig nagyban befolyásolja az edények tisztaságát. Ha újonnan vásárolunk ilyen háztartási gépet, akkor a leírásban elolvashatjuk, a helyes használatot, sőt gyakran képekkel is illusztrálják.
Bevallom én nem vagyok egy nagy használati utasítást olvasgató, maximum akkor lapozom fel, amikor valami hibakódot ír ki, akkor is inkább neten keresem fel gyorsan az adott gép használati útmutatóját. A bepakolást viszont nem szoktam áttanulmányozni, pedig ahhoz, hogy megfelelően elmosogassa a dolgainkat, nem mindegy, hogyan is helyezzük be a mosatlant.
Nem mindegy mit hova pakolok?
Egyáltalán nem. Mivel a mosogatógép nem töltődik fel teljesen vízzel, hanem úgy működik, mintha leslagoznánk az eszközöket, ezért a bepakolásnak igen nagy jelentősége van.
Amelyik gép rendelkezik fenti evőeszköztartóval, oda értelemszerűen az evőeszközöket kell tenni, akinek evőeszköz boksszal rendelkezik a mosogatógépe, annak az alsó tálcában kell elhelyeznie őket.
A felső polcra kerülnek mindig a poharak és a bögrék, valamint a kisebb tálak. Ezeket lefelé fordítva kell berakni, hiszen alulról kapják a vizet. Ide érdemes még elhelyezni a fém vagy műanyag merőkanalakat és tálalókanalakat is.
Alulra kerülnek a tányérok és a lábosok, ezeket sosem szabad felülre tenni.
Ügyeljünk arra, hogy a mosnivaló edények ne érjenek össze, mivel az is akadályt jelent a tisztításban. Valamennyi helyet hagyjunk ki közöttük. Érdemes odafigyelni bepakolásnál arra is, hogy ne rakjuk nagyon tele a mosogatógépet, így ugyanis az edények között nem tud olyan szabadon mozogni a víz, és azok koszosak maradhatnak.
Örök kérdés, hogy mit ne rakjunk be a mosogatógépbe!
A fakanalakat, fa vágódeszkákat és egyéb fából készült konyhai eszközöket nem szabad mosogatógépben mosni, mert tönkre mennek.
Ezt tanúsítani tudom, ugyanis a fa vágódeszkámat szálaira szedte a gép.
Olyan poharakat, csészéket, tányérokat, tálakat sem érdemes géppel mosni, amire a minta festve vagy ragasztva van. Nálam sajnos a ragasztott matrica eltűnt a borospohárról és a festett bögre felirata is lekopott.
Előfordulhat, hogy elkezdjük kipakolni a tányérokat, a poharakat, szembesülünk vele, hogy több is koszos maradt. Ennek oka lehet a kifogyott a só is, vagy a rossz helyre öntött öblítő, de az is lehet, hogy egyszerűen csak rosszul pakoltuk be a gépet.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.