Hogyan csökkenthetjük az élelmiszerpazarlást?
- Dátum: 2025.02.25., 18:34
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- éhezés, élelmiszer, élelmiszerhulladék, élelmiszerpazarlás, elfogyaszt, erőforrás, fejlett ország, felhalmoz, felhasznál, háztartás, hulladék, kárba megy, kidob, kuka, megromlik, megtermelés, statisztika., szemét, szemetes, túlfogyasztás, vásárol
Évente 1,3 milliárd tonna élelmiszer kerül a szemétbe, évente 68 kg élelmiszerhulladékot termel egy átlagos magyar. Félelmetes statisztika. Bizonyított tény, hogy az emberek több élelmiszert vásárolnak, mint amennyire valójában szükségük van, s ennek egy része a hűtőben romlik meg, vagy megfeledkeznek róla és a kukába kerül. Hogyan változtathatunk ezen?
Tegyünk az élelmiszerpazarlás ellen! A világ számos országában éheznek az emberek, másutt meg hatalmas mennyiségű élelmiszer végzi a kukában. Nagyon nagy mértékű probléma az élelmiszerpazarlás manapság.
Mi az az élelmiszerhulladék?
Élelmiszerhulladék minden olyan hulladék, - legyen az főtt, nyers, feleslegesen megvásárolt, vagy megromlott - amely az elkészítés előtt vagy után a szemétben landol, élelmiszerpazarlásról pedig akkor beszélünk, ha olyan étel végzi a kukában, amelynek hulladékká válása elkerülhető lett volna némi odafigyeléssel.
A fejlett országokban, így hazánkban is az élelmiszerhulladék közel fele a háztartásokban keletkezik. Mi dobjuk ki. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete szerint évente 1,3 milliárd tonna élelmiszer megy kárba (ebből Magyarországon évente kb. 1,8 millió tonna).
Mi az oka ennek a borzasztó statisztikának, mi a pazarlás oka?
Talán elsődlegesen az, hogy hatalmas a választék, a bőséges kínálat pedig túlfogyasztáshoz vezet. Sokat vásárolunk, halmozunk, megromlik, szemétbe kerül. Ez történik gyakran.
Manapság egyre több húst, tejterméket, gyümölcsöt és zöldséget vásárolunk, amelyek gyorsabban romlanak, s ha nem használjuk fel őket rövid időn belül, akkor a kukába kerülnek. A pazarlás csökkentése a környezetre is jó hatással lenne és az éhezést is felszámolhatnánk.
Azzal a sok kidobott ételből több millió ember jóllakhatna! Az elpazarolt élelmiszer mennyisége elegendő lenne ahhoz, hogy minden rászoruló ember táplálékhoz jusson!
Az élelmiszerpazarlás ráadásul komoly terhet jelent a környezetre is, hiszen a megtermelt, de el nem fogyasztott élelmiszer szénlábnyoma 3,3 milliárd tonna szén-dioxidnak megfelelő üvegházhatású gáz kibocsátásáért felelős évente. A megtermelt, de el nem fogyasztott termékek előállításához felhasznált víz mennyisége évi 250 km³.
Mit tehetünk mi magunk?
Az élelmiszerpazarlás ellen nem kell hirtelen nagy lépéseket megtenni vagy bonyolult dolgokra gondolni, már az is elég, ha tudatosabban vásárolunk. Figyelmen kívül hagyjuk az akciókat, listával megyünk boltba és ahhoz ragaszkodunk, nem hiszünk a marketingfogásoknak. Támogassuk a helyi termelőket, vásároljunk szezonális és helyben előállított termékeket. Az ételmaradékokat felhasználhatjuk más ételek elkészítéséhez, vagy fagyaszthatjuk későbbi felhasználásra. Az élelmiszer-hulladék egy részét komposztálhatjuk, ezzel csökkentve a hulladéklerakókba kerülő mennyiséget. Az ételpazarlás csökkentéséhez mindenkinek, minden szinten cselekedni kell. Bárki élhet(ne) környezettudatosabban!
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.