Menü

Vilnius nevezetességei, látnivalói

Az egykori szovjet tagköztársaság Litvánia a másik két balti állammal, Észtországgal és Lettországgal egyaránt 2004-ben, hazánkkal együtt lett az Európai Unió tagja. A 65.200 km²-es területén 2,9 millióan élnek. Vilnius, Litvánia fővárosa, gazdag történelemmel, lenyűgöző építészeti örökséggel és egyedi hangulattal várja a látogatókat. A település különleges atmoszféráját a középkori óváros, a barokk templomok és a modern, pezsgő kulturális élet együttese adja.

Az óváros

Rengeteg műemlék található a 70 utcácskát magában foglaló régi negyedben, amelyek kora a 13. és 18. század közöttire tehető. A gótikus és többségében barokk építészeti stílust magán hordó épületegyüttesek tették Vilnius óvárosát az UNESCO világörökség részévé. A macskaköves utcán sétálva a modern és a régi kellemes elegyét tapasztalhatja a látogató. A könyvesboltban kialakított reggelizőhely jól megfér a régi templomok mellett.

Uzupis

Uzupis valójában a belváros része. Azonban a kis terület önálló köztársaságnak kiáltotta ki magát, saját pénzzel, elnökkel, 11 fős hadsereggel és 39 cikkelyes alkotmánnyal. Ebben olyan alapigazságokat fektettek le, hogy mindenkinek jogában áll boldognak lenni vagy például a kutyáknak jogában áll kutyának lenni. Az alkotmányt a negyed főutcájában, a Paupio úton 23 nyelven függesztették ki. A környék a II. világháború előtt a helyi zsidók lakhelye volt. Amikor nekik menekülni kellett, az üres házakba hajléktalanok vették be magukat. Ezután meglehetősen rossz hírű volt a környék, a magas bűnözési rátája miatt. Mivel a lakók fokozatosan elmenekültek innen, a lepukkant kerületbe művészek, hippik költöztek be, és hivatalosan ők alapították meg 1997-ben a köztársaságukat.

A negyedben nincs egy darab globális márka kávézója vagy ruhaboltja sem, itt általában nem találni semmiféle tömegterméket. Kizárólag kézműves söröket, jó kávét, egyedi divatárukat, helybéli művészek portékáit árusítják az üzletek. A 7000 lakó közül 1000 művész, úgyhogy amolyan elvarázsolt az egész hangulat. Az utcák is tele vannak graffitikkel, szobrokkal, tibeti, ukrán zászlókkal vagy épp kiselejtezett hangszerekkel. A negyed központjában áll a Keistoteka könyvesbolt, ahol a köztársaság szeretett cicája él, akire minden bizonnyal nagyon vigyáznak.

Hajnal-kapu

A Hajnal-kapu felé vezető utat gyönyörű gótikus épületek szegélyezik, amelyek közül is kiemelkedik a 15. századi ház, kisvártatva pedig felbukkan az utca végén a szürkéskék városkapu is. A vilniusi óvárost körülvevő várfal és középkori kapuk közül ez az egy, a Hajnal- kapu maradt meg, amely az esztétikai értékén túl vallási szempontból is kiemelkedő jelentőséggel bír. Közelében három felekezet (ortodox, katolikus, görög-katolikus) temploma is megtalálható, ezzel a Baltikum leghíresebb zarándokhelye. A kapu másik különlegessége egy magyar nyelvű tábla, amelyet az 1956-os forradalom és szabadságharc kapcsán tanúsított litván szolidaritás emlékéül helyeztek ki.

Katedrális tér és székesegyház

Vilnius belvárosához közeledve a hófehér harangtorony és a mellette álló templom messziről feltűnik a hatalmas tér közepén. A Vilniusi Székesegyház előtti tér ismert hely, történelmi jelentősége, hogy 1991-ben itt kiáltották ki a modern Litván Köztársaságot, másfelől sok állami rendezvény és helyi ünnepség is itt zajlik. A klasszicista stílusban épült székesegyház hatalmas oszlopaival olybá tűnik, mintha a görög istenek legfőbb színhelye volna. A templom helyén egykor a pogány litván főisten, Perkunas szentélye állt, és a vallástörténészek szerint az épület leginkább a pogány-keresztény hitvilág összegzésének fogható fel. A harangtoronyba fel lehet menni belépő ellenében és megcsodálni a kilátást Vilnius városára, amelynek az ára időszakosan változik, de általában 10-15 euró között van.

Vilniusi Egyetem és Szent János templom

A kettő szervesen összetartozik, ugyanis a templom Közép-Európa legnagyobb és egyben legrégebbi egyetemének udvarán áll, amelynek nem mellesleg magyar vonatkozása is van. Báthory István erdélyi fejedelmünk alapította 1579-ben. Az egyetem szerteágazó épületei és udvarai sok érdekességet és szépséget rejtenek, mint például az asztronómiai udvar egy épp virágzó cseresznyefát, vagy az első emeleten lévő auditórium a folklór élet szürreális freskóit, a Szent János templomról már nem is beszélve, amelynek belső szerkezete egészen elképesztő látványt nyújt.

Három Kereszt-hegy

A Geminidas emlékmű tetejéről jól látható a Három Kereszt-hegy. Én a város felől vezető utat választottam a domb megmászására. A legenda szerint a pogányság idejében hét ferences szerzetes érkezett az akkori településre hittérítőként, akiket nem fogadtak jó szívvel, sőt kivégzésük után három testvért keresztre is feszítettek. Ennek az emlékét őrzi a három nagy fehér kőkereszt, amelyet már csak a kilátás miatt is érdemes felkeresni. Valamint ez Vilnius legismertebb ingyenes nevezetessége.

Modern Művészetek Múzeuma

A MO Muziejus, vagyis Modern Művészetek Múzeuma egy izgalmas kortárs művészeti múzeum Vilnius szívében, amely a 20. és 21. századi litván művészek alkotásait mutatja be. Az épületet a világhírű építész, Daniel Libeskind tervezte, így már maga az építészeti megoldás is lenyűgöző látványt nyújt. A kiállítások folyamatosan változnak, interaktív installációk és különleges multimédiás tárlatok is helyet kapnak. A felnőtt belépőjegy audioguide-dal együtt 11 euróba kerül, és egy látogatás nagyjából 2-3 órát vesz igénybe.

Trakai, vár a tó közepén

Vilniustól mindössze 28 kilométerre fekszik Trakai, amely csodálatos tóvidékével és a vörös téglás kastélyával mindenképp megér egy kirándulást. A látogatók zöme a Galvé tavon álló, fahídon megközelíthető festői vár miatt látogat el ide. Valamint télen a befagyott tavon is át lehet jutni, ez többségében biztonságos, ugyanis az ottani hidegben telente befagy a tó vize. Trakai ugyancsak kiváló hely megkóstolni a tipikus karaita specialitásokat. Bár elég turistásak az éttermek, az árak nincsenek az egekben, és hangulatos ebédelni egy jót a tóparton vagy egy árnyas udvaron. A legjellegzetesebb fogás a kybynai, ami egy birkahússal, vagy zöldséggel (spenót, káposzta, krumpli) töltött forró tésztabatyu.

Eljutás az országba

Litvánia könnyen megközelíthető repülővel, vonattal vagy busszal. Viszont Magyarországtól messze található ország, így a legtanácsosabb repülővel menni, amit szinte kizárólag a Polish Airlines üzemeltet, napi szinten. Busszal, vagy vonattal az utazás közel egy napba telik, úgyhogy ezt érdemes átgondolni, mielőtt valaki nekivág az útnak.

Közlekedés

Vilniusban nincs villamos és metró sem. Trolibusszal és busszal lehet közlekedni, amik viszont kiválóak a városban. Valójában a trolibuszok egymást érik a megállókban. A közlekedéshez ha valaki csak két-három napra is megy, érdemes letölteni a Trafi nevű applikációt, amelyben bérletet, napijegyet és jegyet is lehet vásárolni olcsóbban, mint a járműveken.

Vilniusban egy dologra érdemes felkészülni: a hidegre. A város történelmi és kulturális látnivalói, extravagáns hangulata és pezsgő művészeti élete egyedülálló élményt kínál az idelátogatóknak. Legyen szó az óváros lenyűgöző épületeiről, Uzupis bohém negyedéről vagy a múzeumokról, a település minden szeglete tartogat valami felfedeznivalót. A közeli Trakai pedig tökéletes kirándulási lehetőséget nyújt a természet és a történelem szerelmeseinek. Ha egy sokszínű, mégis modern és olcsó úti célt keresel, akkor Vilnius tökéletes választás. Csak az év kilenc hónapjában érdemes több réteg ruhával és téli kesztyűvel készülni.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Vadaspark vagy állatkert?

Kiváló hétvégi program lehet egy állatkert, vagy vadaspark meglátogatása. Sokszor el sem gondolkozunk azon, hogy miért vannak különböző nevei ezeknek az intézményeknek, pedig ténylegesen van különbség a céljukban, és az állattartás formájában is.

A túrázás, mint bárhol végezhető mozgásforma

A túrázás fő előnyeit nem kell hosszan bemutatni, elég, ha csak egy felejthetetlen kilátásra gondolunk, a természettel való szoros kapcsolatra, közösségi élményre egy teljesítménytúrán, a mozgás örömére vagy más kultúrák megismerésére. A „túrázás” szó hallatán leggyakrabban a hegyekben vagy erdőkben való gyaloglás jut eszünkbe, azonban ezeken kívül is többféle túrázási típusok léteznek. Lépjünk be kicsit ebbe a világba!

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.