Menü

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.

Mint minden betegség esetében, itt is a legjobb a megelőzésre fordítani a hangsúlyt, mely a hosszú ruházatot, a nadrágba betűrt felsőt, a zokniba betűrt nadrágot és sapkát, kendőt jelenti. A különféle kullancsriasztó spray-k, krémek szintén segítik, hogy a kullancs ne kapaszkodjon a bőrünkbe.

Nemcsak az erdőben vannak jelen!

Kisfiam pár éve a hátsó kertünkben szedte össze azt a kullancsot, amit viszonylag rövid időn belül szakszerűen eltávolítottam, ezért is lepett meg, hogy hamarosan megjelent egy piros kör alakú kiütés, melyre az orvos Lyme-kór gyanújával antibiotikumot írt fel.

A tipikus, kokárda alakú bőrpír a Lyme-os esetek 50%-ára jellemző, a többi betegnél inkább ízületi, idegrendszeri tünetek jelentkeznek. Ha a kullancs eltávolítása után ilyet tapasztalunk, forduljunk azonnal orvoshoz.

Fontos kihangsúlyozni, hogy a kullancs nemcsak erdőben kirándulva támadhat ránk! Nagyon fontos tehát, hogy még ha csak minimálisan is tartózkodtunk zöld övezetben – például fociztunk a gyerekekkel az udvaron fél órát– utána mindenképp jól nézzük át gyerekeinket és magunkat.

Az évtizedekkel ezelőtt alkalmazott házi gyógymódok elavultak és bebizonyosodott, hogy nemcsak, hogy nem használnak, hanem árthatnak is, gondolok itt az olajra, disznózsírra. ezzel többet árthatunk, mint használunk, hiszen az állat védekezésképp belénk lövellheti béltartalmát. Javasoljuk inkább a gyógyszertárakban kapható kullancskanalat vagy csipeszt, én magam egy élesebb szemöldökcsipesszel is könnyen el szoktam távolítani az élősködőt.

Nagyon fontos, hogy az állatot minél hamarabb eltávolítsuk! A bőrünkből kiszedett kullancsot érdemes megőrizni a későbbi vizsgálatok megkönnyítése céljából, én egy cellux ragasztóra szoktam feltenni és egy fehér papírlapra ragasztani a kivétel, vagyis a csípés idejének pontos feltüntetésével.

Mi az a hiperbár oxigénterápia és hogy jön a kullancshoz?

A hiperbár oxigénterápia során a páciensek egy speciális kialakítású nyomásálló kamrában (ún. keszon kamrában) a normál légköri nyomásnál 2,5-szer nagyobb nyomáson 100%-os oxigént lélegeznek be. A koncentráltan belélegzett oxigén a szokványos körülményeknél 15-20-szoros koncentrációban éri el a sejteket, szöveteket. A megnövekedett oxigénmennyiség hatására olyan élettani folyamatok indulnak be a szervezetben, amelyek a sérült, nehezen gyógyuló területek gyorsabb regenerációját idézik elő.

A terápia eredményesen alkalmazható pl. Lyme-kór esetén.

A kullancs eltávolítása történhet kezdeti csípésnél még körömmel, csipesszel, de fontos, hogy elkerüljük a potrohának a szétnyomását. A köztudattal ellentétben nem baj, ha a kullancs ormánya beleszakad a bőrbe, mert a szálkához hasonlóan kilökődik a bőrből. Ha nem vettük időben észre a kullancsot, akkor a fenti tünetekre kell figyelnünk.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Itt az allergiaszezon! Mit tehetek a tünetek enyhítéséért?

Bár a kezelésénél ideális megoldás lenne az allergia kiváltójának eltávolítása, ez nyilván a pollenek esetében egyáltalán nem megoldható. Mit tehetünk?

Kidobandó a lejárt élelmiszer?

Sokan azonnal kidobják a lejárt élelmiszereket, pedig nem biztos, hogy már fogyaszthatatlanok. Egyes termékek akár hónapokig, sőt évekig is jók maradhatnak még. Melyek ezek és meddig fogyaszthatók?