Honnan tudom, hogy társfüggő vagyok?
- Dátum: 2025.03.15., 20:06
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- alárendel, alkoholizmus, függőség, gyerekkor, kiút, megerősítés, önállóság, önbizalomhiány, személy, szerencsejáték-függőség, szokás, társfüggő vagyok
A társfüggőség nem sokban tér el az alkoholizmustól, a szerencsejáték-függőségtől vagy bármilyen függőségtől. Egy mentális probléma, csak ebben az esetben nem egy tárgytól, egy szokástól, hanem egy másik személytől függünk.
Mi is az a függőség?
Társfüggőnek azt nevezzük, aki egy olyan párkapcsolatban él, ahol az ő problémái, igényei lényegesen és tartósan háttérbe szorulnak a partner problémáinak a javára.
A függőség mindig pótol, illetve eltakar valamit: aki függő, annak nincs meg az autonómiája, az önállósága. Másoktól vár folyton megerősítést.
A társfüggőségnek vannak különböző szintjei. Van olyan, aki nagyon háttérbe szorítja magát, önbizalomhiánnyal küzd, egyedül életképtelen, csakis kapcsolatban tudja elképzelni az életét, ezért pedig akár rossz kapcsolatokba is belemegy.
A társfüggő kapcsolatban az egyik fél teljesen alárendeli magát a másik fél akaratának, például öltözködésben is a párja kedve szerint cselekszik.
Kiből lesz társfüggő?
Szakértők szerint valószínűsíthető, hogy a viselkedés gyökerei egészen a gyerekkorba nyúlnak vissza. Sok társfüggő gyerekkorában kénytelen volt felnőttként viselkedni, vagy azért, mert a szülők tudattalanul belehelyezték őt ebbe a szerepbe, ez pedig gyakran nemcsak a párkapcsolatára, hanem az összes emberi kapcsolatára kiterjedhet. Sajnos a társfüggőt a szűkebb és tágabb környezete is hajlamos kihasználni.
Hogy lehet kiutat találni ebből a függőségből?
Amíg a társfüggő nem érzi úgy, hogy igazságtalan, hogy ő többet tesz bele minden téren a kapcsolatba, és ez így nem jó, addig nem igazán lehet ezen változtatni - mondja a szakértő. Akárcsak más függőségek esetében, amíg be nem valljuk, hogy függők vagyunk, addig nem lesz változás.
Sajnos az is bizonyított, hogy ha egy traumatizált személyről van szó, akit sokat bántottak, sok traumát átélt, esetleg bántalmazó kapcsolatban van, akkor a társfüggőség szinte borítékolható. Az is megfigyelhető, hogy általában egy erősen nárcisztikus személyiség gyakran választ társfüggő párt, mert neki éppen a felelősségvállalással van problémája.
Hogyan lehet kilépni az ördögi körből?
A tárfüggőség gyakran terápiás segítséget igénylő probléma, mert elképzelhető, hogy a tünetek mögött meghúzódó traumákat, sérüléseket fel kell dolgozni a felépüléshez.
A terápia során tehát először is azt kell megértenie a társfüggőnek, hogyan fókuszáljon a saját szükségleteire. A függőknél általában el kell jutni egy mélypontra ahhoz, hogy belássák: változás és gyógyulás nélkül nem mehet tovább.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.