Menü

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A dehidratáltság, vagyis a kiszáradás olyankor jelentkezik, ha testünk több folyadékot veszít, mint amennyit beviszünk. Inni soha nem akkor kell, amikor már szomjasak vagyunk. A dehidratáció lényegében röviden azt jelenti, hogy kevesebb vizet viszünk be, mint amennyit veszít a szerveztünk.

Melyek a dehidratáció okai?

A dehidratáció számos okból következhet be, a leggyakoribb esetek a következők:

Elégtelen folyadékbevitel.
Intenzív fizikai aktivitás.
Magas hőmérséklet és páratartalom.
Bizonyos betegségek.
Alkohol fogyasztás.
Vizelethajtók és egyéb gyógyszerek.
Száraz levegő.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Felnőtt nők számára az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság ajánlása napi két, férfiaknak két és fél liter víz bevitelét javasolja, beleértve az időseket is. Csakhogy ez az ajánlás mérsékelt környezeti hőmérséklettel és testmozgással számol. A nyári hőségben természetesen jelentősen megemelkedhet szervezetünk folyadékigénye.

Melyek a dehidratáció tünetei?

A dehidratáció különböző súlyossági fokozatokban jelentkezhet, az enyhétől, amely szomjúságot és enyhe fáradtságot okoz, egészen a súlyos állapotig, amely életveszélyes is lehet, ha nem kezelik időben. Megfelelő hidratáltság nélkül a szervezet működése súlyosan károsodhat.

Sokszor az éhség is a dehidratáltságot jelzi. Dehidratáció esetén leginkább az édes ízeket, cukros üdítőket kívánjuk, ami dehidratáltság egyik tünete lehet.

Ebben az esetben kábultak is lehetünk, ugyanis, ha a szervezetünkben nincs elég folyadék, akkor a vérnyomás leesik.

Tünet, ha keveset járunk mosdóba. Ez probléma, ugyanis, ha rendszeresen dehidratáltak vagyunk, akkor ez jelentősen megnöveli a vesekövek kialakulásának esélyét.

Székrekedésünk lehet. A megfelelő hidratáltság az emésztőrendszer működéséhez is fontos, mivel a folyadék tartja hidratáltan a beleket.

Ha keveset iszunk, az gyakori oka lehet a fejfájásnak is.

Hidratálás és sport

Aki sportol, arra nézve a megfelelő folyadékfogyasztás szinte kötelező, hiszen a verejtékkel fontos ásványi anyagok is távoznak, ezért például egy – különösen nyári - futás alkalmával nemcsak a folyadékot, de az elektrolitokat, sót is pótolni kell.

Mit igyunk?

Általában véve a tiszta víznél nincs jobb opció. A víz mellett szintén értékes szomjoltók a gyümölcs- és gyógyteák, levesek, lédús zöldségek és gyümölcsök, illetve a frissen facsart gyümölcslevek.

Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.

Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Az instant levesek kultúrája és hatásai

Az instant levesek világszerte népszerűek a gyorsaságuk, olcsóságuk és egyszerűségük miatt – sokan mégis túl gyakran nyúlnak utánuk. Bár elsőre ártalmatlannak tűnnek, hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethetnek. A kultikus státuszuk mögött sokszor tápanyaghiány, sótúladagolás és egyoldalú táplálkozás húzódik meg.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.