Menü

Mérgező növények a kertben

Kertünk ékességei legfőképpen a gyönyörű virágjaink, melyeket nagy gondossággal ápolunk, hogy mindig szép legyen, de érdemes megnézni, hogy egészségünkre nincs e káros hatással.

Amikor a kertben töltjük az időt, főleg kisgyerekes családoknál, nagyon sokszor előfordul, hogy valamilyen kis baleset ér valakit. Elesik, beüti, megszúrja, ráborul, sorolhatnám. Sajnos ismerem a témát, mivel három kis fiatalembert nevelgetünk. Sokat vagyunk a kertben, teszünk-veszünk, játszunk, labdázunk, szépítgetjük a környezetünket.

Főleg a kisebb gyermekek esetében fordul elő, hogy mindent a szájukba vesznek, megkóstolnak, hiszen ezen keresztül is tapasztalnak, tanulnak a világról. Na, itt jönnek képbe a növények, amikkel szívesen teleültetjük kertünket, mert szépséges zöld színükkel és megannyi pompázatos virágjukkal kápráztatnak el minket. Sajnos nem minden arany, ami fénylik, mivel vannak olyan növények, amelyek a szervezetbe kerülve mérgező hatásúak. Ebből sem mindegy egyébként, hogy melyik részükről beszélünk, mivel sokuknak egyes részei ehetők, másik részük mérgező.

Azt is tartsuk szem előtt, hogy nem feltétlenül étkezés útján lehetnek veszélyesek ránk nézve elég megérinteni őket. Amennyiben mégiscsak elfogyasztásra kerülne bármelyikük, fontos, hogy ne igyunk rá tejet, hiába a néphiedelem által elhintett jótékony hatása ez ügyben. Mindig, minden esetben vegyünk igénybe sürgősségi ellátást, ha lehet, akkor vigyünk magunkkal a növényből, ami a pocakba került. Az Egészségügyi Toxikológiai Szolgálat (ETTSZ): +36 80 20 11 99, egy ingyenesen hívható telefonszám, ha azonnali segítséget szeretnénk kérni.

Az egyik ilyen csodálatos virágokkal rendelkező növény a leander. Sokféle színben kapható, kiültetve jól viseli az éghajlati viszonyainkat, nagyobb mennyiségben a gyomorba kerülve akár halálos is lehet egy kisgyermekre nézve. Pompás tavaszi virágjaink, a nárcisz, a kankalin és a gyöngyvirág, mind mérgezők, szívproblémákat, gyomorpanaszokat okoznak.

Sok helyen megtalálható a borostyán, mely felkúszik mindenre, amiben egy picit is tud kapaszkodni, emellett remek talajtakaró. Nem csak levele, hanem bogyója is rendkívül veszélyes. Ha már a bogyóknál tartunk, akkor figyeljünk a bokrokra és fákra is, a tiszafa, a hóbogyó, a tűztövis, az alkörmös, a tuja, a magyal és a fagyal is bogyókat terem, amik mind-mind mérgezők. Előfordulhat a velük való érintkezés esetén bőriirritáció, hasmenés, hányás, keringési gondok, zavartság érzet, légzési nehézségek, legrosszabb esetben halálos mérgezés is. Gyönyörű virágú a liliom, cicákra nézve igen veszélyes, veseleállást okozhat.

A lilaakác jó illatú, de az állatokra nagyon veszélyes. A hortenzia szépséges labdavirágjai cianidot tartalmaznak, de nyugalom, nem egy levél, vagy virág elfogyasztása fog nagyobb gondot okozni. Az azálea amilyen szép, olyan veszélyes, mivel légzési nehézséget, vagy akár bénulást is okozhat, ha megesszük. Ezeket a növényeket próbáljuk úgy ültetni, hogy a gyerekek ne érjék el, vagy ne férjenek hozzá.

Kertünk díszei ugyan lelkünket simogathatják, de mindig figyeljünk oda, amikor kisgyermekkel vagyunk a levegőnk, hogy ne vegyék szájukba őket, mert igencsak súlyos következményei lehetnek.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.