Szájápolás - Nem lehet elég korán kezdeni
- Dátum: 2013.01.31., 10:20
Gyakran hangoztatott tévhit, hogy kisgyermekkorban még nem számít a rendszeres és alapos szájápolás, mivel az elromlott tejfogakat úgyis ép, maradandó fogak követik. Csak kevesen tudják, hogy valójában már a babák esetében is ajánlatos elkezdeni a száj tisztítását.
A fogak egészségének megőrzését kisgyermekkorban általában nem vesszük komolyan, erre utal az a statisztikai adat, mely szerint a magyar gyerekek 50 százaléka 6 éves korára már szuvas fogakkal rendelkezik.
Kezdjük azonban a csecsemőkornál! A babáknál puha kendő használatával távolíthatjuk el az ételmaradékokat az ínyről, ma már beszerezhetőek erre a célra speciális tisztító kendők. Ezek a kendők nem mentolosak, hanem természetes édesítőszerrel átitatott puha anyagok, amelyek segítségével áttörölhető a baba ínye és szája négy hónapos kortól kezdődően. Érdekesség, hogy kutatások bizonyítják azt az összefüggést, mely szerint a terhesség alatt az anya fogainak rossz állapota, például a kezeletlen szuvas fogak, akár koraszülést is okozhatnak. Ez abból adódik, hogy a szuvasodás során a baktériumok felszaporodnak a szájban, a véráramlatba kerülve gócot is okozhatnak a szervezetben.
A tejfogak áttörése 5-9 hónapos korra tehető, ettől fogva a szuvasodás problémája is akuttá válhat. Különösen a szénhidrátok, de a keményítőket tartalmazó ételek is tápanyagot jelentenek a szájban lévő baktériumok számára, ezek lebontása során savak keletkeznek, amelyek oldják a fogat alkotó kalcium sókat. Az így kialakuló lukak pedig meleg ágyai lesznek még több baktériumnak. Ez röviden a szuvasodás folyamata, amely több szempontból megelőzendő már gyermekkorban is. Egyrészről a szuvas fog baktériumok elszaporodását okozza a szájban, ami a maradandó fogakra is veszélyes, hiszen a fogváltás fokozatosan zajlik. Másrészről pedig a fájdalmat és gyulladást okozó rossz fogak kezelése gyermekkorban igencsak nehézkes. A tejfogak anatómiájából adódóan a fog felszín közel van az idegekhez, tehát például a tömés is gyulladást okozhat, gyökérkezelésre pedig nem igazán van lehetőség.
Először tehát a szülőnek kell tisztítania a gyermek fogait, és mint az általános tisztálkodás esetében is, ki kell alakítani a napi fogmosás szokását. Amikor a gyerek már elég nagy az önálló fogmosáshoz, ellenőrizzük, hogy helyesen végzi-e. Mint minden más megtanulásában, ez esetben is fontos szerepe van az utánzásnak, ezért a szülő szájápolási szokása mintaadó. Manapság már úgy nevezett plakk festő kapszulák is beszerezhetőek, amelyek megszínezik a fogakon maradt lepedéket, így a szülő és a gyerek is látja, hogy mennyire volt alapos és hatékony a fogmosás.
A megfelelő táplálkozás során a fogak öntisztulása is érvényesül, vagyis rostos és kemény állagú ételek fogyasztása gátolja a lepedékképződést a fogak felszínén. Mivel azonban nagyon sok szénhidrátot, keményítőt is viszünk be a szervezetünkbe a napi minimum kétszeri fogmosás ajánlatos. Ma már olyan fogkefék is könnyedén beszerezhetőek, amelyek hátulja nyelvtisztításra is alkalmas, ez azért fontos, mert a nyelv felületén is megtapadnak a baktériumok. A lefekvés előtt történő szájápolás kifejezetten fontos, hiszen annak elmaradása azt jelenti, hogy 8-10 órán keresztül zavartalanul „támadhatják” fogainkat a baktériumok. Azoknak, akik torlódott illetve szoros fogazattal rendelkeznek érdemes a fogselyem használata, mivel a fogkefével nem elérhető helyeken könnyedén beindul a szuvasodás folyamata.
Fotó: sxc.hu
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.