Rákellenes világnap – tehetünk az értelmetlen halál ellen
- Dátum: 2013.02.04., 09:40
Hazánkban a 2. vezető halálok a daganatos megbetegedések okozta halálozás annak ellenére, hogy a gyógyulás esélyei évről évre javulnak.
2000. februárjában Párizsban tartották az első rákellenes világkongresszust. A résztvevők február 4-én történelmi dokumentumot írtak alá, amely világméretű összefogásra szólít fel a halálos kór ellen. A Rákellenes Alapítványt (Párizsi Charta) a világ minden részéről összegyűlt vezető kormányzati tisztségviselők, a legjelentősebb rákkutató társaságok és szervezetek vezetői, orvos vezetők, betegképviselő civil szervezetek és az ipar reprezentánsai látták el kézjegyükkel.
Ennek emlékére a kongresszus február 4-ét „RÁKELLENES VILÁGNAP” - pá nyilvánította.
A daganatos megbetegedések okozta halálozás a 2. vezető halálok hazánkban a szív érrendszeri megbetegedések után. A rosszindulatú daganatos betegségek megjelenése az életkor előre haladtával folyamatosan növekvő tendenciát mutat.
A férfi lakosság körében az emésztőszervek, a légzőszervek, valamint a melanoma és a bőr egyéb rosszindulatú daganatait diagnosztizálták leggyakrabban, míg a nőknél az emlő, az emésztőszervi, valamint a légzőszervi rosszindulatú kórképeket diagnosztizálták leggyakrabban a rosszindulatú daganatos megbetegedéseken belül.
Említésre méltó az emésztőszervi rosszindulatú daganatos betegségek között a vastagbél-, a végbél-, illetve a gyomor-, daganat fordult elő leggyakrabban.
Nőknél ki kell emelni az emlő rosszindulatú daganatának magas számát, melynek gyógyításában fontos tényező az időben történő felismerés.
Hazánkban 2002 óta zajlik szervezetten az emlő népegészségügyi szűrővizsgálata a 45-65 éves női lakosság körében 2 éves intervallumban, melynek keretében az érintetteteket név szerint szólítják meg szűrésen való részvételre.
Az életmódunk jelentősen (43%-ban) befolyásolja egészségi állapotunkat!
Mit tehetünk?
- törekedjünk az ideális testsúly elérésére és megtartására
- mozogjunk rendszeresen
- figyeljünk a rendszeres, napi 4-5 alkalommal történő étkezésre,
- fogyasszunk friss zöldséget, gyümölcsöt, étlapunkon gyakran szerepeljen főzelékféle
- naponta fogyasszunk fél liter tejet, tejterméket
- részesítsük előnyben a sovány húsokat és húskészítményeket
- igyunk elegendő folyadékot (csapvíz)
- összességében étrendünk legyen változatos
Figyeljünk testünk jelzéseire!
- ok nélküli fogyás
- megváltozott széklet, vizelet
- makacs köhögés, rekedtség
- nyelési nehézség
- látható szín és nagyságbeli változás szemölcsön, anyajegyen
- nem gyógyuló sérülés
- szokatlan vérzés, váladék
- tapintható duzzanat
Fotó: sxc.hu
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.