Rákellenes világnap – tehetünk az értelmetlen halál ellen
- Dátum: 2013.02.04., 09:40
Hazánkban a 2. vezető halálok a daganatos megbetegedések okozta halálozás annak ellenére, hogy a gyógyulás esélyei évről évre javulnak.
2000. februárjában Párizsban tartották az első rákellenes világkongresszust. A résztvevők február 4-én történelmi dokumentumot írtak alá, amely világméretű összefogásra szólít fel a halálos kór ellen. A Rákellenes Alapítványt (Párizsi Charta) a világ minden részéről összegyűlt vezető kormányzati tisztségviselők, a legjelentősebb rákkutató társaságok és szervezetek vezetői, orvos vezetők, betegképviselő civil szervezetek és az ipar reprezentánsai látták el kézjegyükkel.
Ennek emlékére a kongresszus február 4-ét „RÁKELLENES VILÁGNAP” - pá nyilvánította.
A daganatos megbetegedések okozta halálozás a 2. vezető halálok hazánkban a szív érrendszeri megbetegedések után. A rosszindulatú daganatos betegségek megjelenése az életkor előre haladtával folyamatosan növekvő tendenciát mutat.
A férfi lakosság körében az emésztőszervek, a légzőszervek, valamint a melanoma és a bőr egyéb rosszindulatú daganatait diagnosztizálták leggyakrabban, míg a nőknél az emlő, az emésztőszervi, valamint a légzőszervi rosszindulatú kórképeket diagnosztizálták leggyakrabban a rosszindulatú daganatos megbetegedéseken belül.
Említésre méltó az emésztőszervi rosszindulatú daganatos betegségek között a vastagbél-, a végbél-, illetve a gyomor-, daganat fordult elő leggyakrabban.
Nőknél ki kell emelni az emlő rosszindulatú daganatának magas számát, melynek gyógyításában fontos tényező az időben történő felismerés.
Hazánkban 2002 óta zajlik szervezetten az emlő népegészségügyi szűrővizsgálata a 45-65 éves női lakosság körében 2 éves intervallumban, melynek keretében az érintetteteket név szerint szólítják meg szűrésen való részvételre.
Az életmódunk jelentősen (43%-ban) befolyásolja egészségi állapotunkat!
Mit tehetünk?
- törekedjünk az ideális testsúly elérésére és megtartására
- mozogjunk rendszeresen
- figyeljünk a rendszeres, napi 4-5 alkalommal történő étkezésre,
- fogyasszunk friss zöldséget, gyümölcsöt, étlapunkon gyakran szerepeljen főzelékféle
- naponta fogyasszunk fél liter tejet, tejterméket
- részesítsük előnyben a sovány húsokat és húskészítményeket
- igyunk elegendő folyadékot (csapvíz)
- összességében étrendünk legyen változatos
Figyeljünk testünk jelzéseire!
- ok nélküli fogyás
- megváltozott széklet, vizelet
- makacs köhögés, rekedtség
- nyelési nehézség
- látható szín és nagyságbeli változás szemölcsön, anyajegyen
- nem gyógyuló sérülés
- szokatlan vérzés, váladék
- tapintható duzzanat
Fotó: sxc.hu
Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?
Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.
Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.
Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?
Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.