Menü

A női lét rejtelmeiről 2. - A szerető

  • Dátum: 2013.02.05., 22:45

A többi szerephez hasonlóan a szerető lét sem választható le a nőiség egészéről. Sorozatunk második része.

A nőiség nagyon szerteágazó létállapot, része a lány, a szerető, az anya és nagyanya szerep. A nő élete során ezek tekinthetőek a nőiség megnyilvánulási formáinak, amelyek nagyon különböző oldaláról világítják meg a női lét mibenlétét, de minőségileg egyenrangúak.

Sorozatunk első részében a lány-létállapot bizonyos részeivel ismerkedhettek meg olvasóink, most pedig a nőiségről lesz szó.

A női létállapot teljessége nem engedi, hogy megnyilvánulási formáit egymástól élesen leválasztva analizáljuk, jelen esetben nem is erre törekszünk. Az egyes szerepek, más- más aspektust emelnek ki a nőiség szerteágazó minőségéből. Ezúttal a szerető szerepet helyezzük előtérbe, de nem lehet leválasztani és elhatárolni, kizárva ezzel egy általánosabb, teljesebb megközelítést.

A nőiség kérdésének központi szerepe nem zárja ki a férfi szerep sajátosságait, a két nem egymás viszonylatában értelmezhető, ismerhető meg. Egyiket a másik nélkül fejtegetni természetellenes. A két nem között különbség van a kommunikációban, a látásmódban, a gondolkodásban, ezért másképp élik meg a kapcsolat különböző fázisait, és természetesen a szexualitást is. Ez a különbség azonban természetes eleme a vonzás törvényének, de a hasonlóság teljes hiánya sem járható út, hiszen taszító hatással bír. Az udvarlás időszakában a szimbiózis mindkét fél részéről támogatott, házasságkötés után azonban általában a férfi ismét figyelmet szentel az élete más területeire is (barátság, hobbi stb.). A nő viszont szíve szerint továbbra is fenntartaná az úgy nevezett „mézes heteket”. A férfi önmaga felé fordulása a nő számára is példaértékű, azt jelzi, a nőnek sem kell feloldódnia teljesen a feleség és az anya szerepben, továbbra is el kell tudnia határolni saját vágyait és céljait, amelyik nem minden esetben kell, hogy megegyezzenek a család szándékaival.

Ráadásul az is megfigyelhető, hogy míg a nők a házasságkötés után minden idegszálukkal igyekeznek saját képükre formálni a férfit, addig a másik nem képviselői az általuk megismert személyt szeretné viszontlátni, olyannak amilyennek megismerte. A férfiak nem változnak és nem is akarnak változtatni, a nők azonban úgy érzik ez egy újabb szerep, és a megfeleléskényszer változásra és változtatásra aktivizálja őket.

De térjünk vissza az alapokhoz! A kommunikációs különbségek a nemek között gyakran vezetnek félreértéshez. A nők általában beszélgetés közben gondolkodnak, ezért fokozott igényük van arra, hogy mindent alaposan átbeszéljenek, eközben rendszerezik gondolataikat és jönnek rá a megoldásra. A férfiak azonban képtelenek a felesleges locsogásra, agyukban a szavak és gondolataik koncentráltan vannak jelen, a problémájukat pedig nem megbeszélni, hanem megoldani akarják.

A szexualitás kérdésében sem szabad azt hinnünk, hogy a másik fél ugyanúgy érez, reagál, és él meg helyzeteket. A szexualitás a nő esetében életének több területére is hatással van, a befogadó szerepből is adódik, hogy nagyobb jelentőséget tulajdonít szexuális kapcsolatainak. Ezért szükséges a felkészültség és ráhangolódás. Az érzelmi megalapozottság teszi lehetővé, hogy a testen belüli élmény ne tegye a nőt kiszolgáltatottá, vagyis alapozza meg a bizalmat és a biztonságot.

A szerepeken belül is további „megjelenési formákat” tudnánk elkülöníteni, például: független nő, mártír nő. A végtelen kombinációt egyediségünk, megismételhetetlenségünk adja, ezért az általánosítást nem szabad túlértékelnünk.

Mint ahogyan az összes többi, a szerető nő szerep is bizonyítja a nemek különbözőségének mibenlétét, milyenségét. Csakis önmagunk megismerése és elfogadása alapozhatja meg a másik megismerését és elfogadását.

Fotó: sxc.hu

Az idősödés megélése

Minden életszakasz egy krízis, amely az arra a korra jellemző változási pontok pozitív megélésével magában hordozza az új életszakaszba lépés lehetőségét. A szakirodalom
orvosi értelemben 60-65 éves korra teszi az időskor kezdetét.

Az érzelemszabàlyozás módszerei

Például hosszú kihagyás után (és ennek most sokak életében lehet aktualitása) újra emberek közé, társaságba kell mennünk. Akkor is, ha ez sosem ment könnyen, ha mindig is némi szorongás társult hozzá és győzködni kellett magadat például egy szombat esti összejövetel kapcsán, hogy ’érdemes elmenni, jól fogom magam érezni…’.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?

Cotard-szindróma, amikor azt hiszed, hogy meghaltál

Sajnos nagyon sok pszichiátriai betegséget ismerhetünk, és ezeket csak erősíti a jelenlegi felgyorsult világi élet. Van egy, ami az egyik legritkább betegség, amelyben a beteg azt hiszi, hogy halottak és körülöttük lévő világ nem is létezik.