Kell még a tüdőszűrés?
- Dátum: 2013.02.09., 11:10
Az elmúlt hetekben rengeteg szó esett a tüdőszűrő-vizsgálatról, amelyet sokan mára elavultnak tekintenek. Mi összeszedtük a legfőbb tudnivalókat, mindenki döntse el maga, mit gondol a témáról.
Elsősorban arról szóltak a híresztelések, hogy a mindezidáig működő szűrési eljárás elavultnak számít és felesleges a tömeges vizsgálat, mivel a tbc ma már sokkal kevésbé jelent veszélyt, és nagyon alacsony a megbetegedések száma. Felmerült az is, hogy a meglévő eljárást inkább rákszűrésre kellene hasznosítani.
A tüdőszűrő vizsgálat elsősorban a tbc /tuberculosis/ a tüdő fertőző betegségének kiszűrésére szolgál. Maga a vizsgálat egy mellkas röntgenfelvételből áll. A tbc jellegzetes elváltozást okoz a tüdőben, melyet a tüdőgyógyász diagnosztizál a felvétel alapján, majd ún. antituberculoticum adásával a beteg jól gyógyítható.
Manapság a felnőtt lakosságnak évente egy alkalommal ajánlott a vizsgálaton részt venni, viszont, ha valakinek a közvetlen környezetében tbc-és beteget találnak, azonnal el kell végezni a szűrést. A tbc-n kívül a tüdőszűrés alkalmas egyéb betegségek például a tüdődaganat kiszűrésére is. Elmondható, hogy a korszerű digitális röntgen berendezések elterjedésével, még korábbi stádiumban felismerhető a tumor, ami tovább növeli a beteg túlélési esélyét.
Már egyre kevesebb helyen dolgoznak elavultnak számító, röntgenfilmet használó vizsgáló eszközzel. Az új berendezések már digitalizálják a képet, és jelentősen kevesebb sugárdózist használnak. A nagy felbontású monitorok segítségével, sokkal részletgazdagabb felvétel áll az orvos rendelkezésére.
A mellkas felvételnél, amúgy is elenyésző a sugárterhelés pl. egy CT vizsgálathoz képest, tehát nem kell félni a sugárzás káros hatásától, főleg annak tudatában, hogy a szűréssel milyen súlyos betegségeket fedezhetnek fel időben.
E tények arra engednek következtetni, hogy sokan elhamarkodottan ítélkeznek és törnek pálcát a vizsgálat felett. Egy biztos, a tüdőszűrés jövőbeli működését, lehetséges irány-, és formaváltását érdemesebb megfontoltan átgondolni.
Fotó: sxc.hu
Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?
Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.
Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.
Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?
Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.