Kell még a tüdőszűrés?
- Dátum: 2013.02.09., 11:10
Az elmúlt hetekben rengeteg szó esett a tüdőszűrő-vizsgálatról, amelyet sokan mára elavultnak tekintenek. Mi összeszedtük a legfőbb tudnivalókat, mindenki döntse el maga, mit gondol a témáról.
Elsősorban arról szóltak a híresztelések, hogy a mindezidáig működő szűrési eljárás elavultnak számít és felesleges a tömeges vizsgálat, mivel a tbc ma már sokkal kevésbé jelent veszélyt, és nagyon alacsony a megbetegedések száma. Felmerült az is, hogy a meglévő eljárást inkább rákszűrésre kellene hasznosítani.
A tüdőszűrő vizsgálat elsősorban a tbc /tuberculosis/ a tüdő fertőző betegségének kiszűrésére szolgál. Maga a vizsgálat egy mellkas röntgenfelvételből áll. A tbc jellegzetes elváltozást okoz a tüdőben, melyet a tüdőgyógyász diagnosztizál a felvétel alapján, majd ún. antituberculoticum adásával a beteg jól gyógyítható.
Manapság a felnőtt lakosságnak évente egy alkalommal ajánlott a vizsgálaton részt venni, viszont, ha valakinek a közvetlen környezetében tbc-és beteget találnak, azonnal el kell végezni a szűrést. A tbc-n kívül a tüdőszűrés alkalmas egyéb betegségek például a tüdődaganat kiszűrésére is. Elmondható, hogy a korszerű digitális röntgen berendezések elterjedésével, még korábbi stádiumban felismerhető a tumor, ami tovább növeli a beteg túlélési esélyét.
Már egyre kevesebb helyen dolgoznak elavultnak számító, röntgenfilmet használó vizsgáló eszközzel. Az új berendezések már digitalizálják a képet, és jelentősen kevesebb sugárdózist használnak. A nagy felbontású monitorok segítségével, sokkal részletgazdagabb felvétel áll az orvos rendelkezésére.
A mellkas felvételnél, amúgy is elenyésző a sugárterhelés pl. egy CT vizsgálathoz képest, tehát nem kell félni a sugárzás káros hatásától, főleg annak tudatában, hogy a szűréssel milyen súlyos betegségeket fedezhetnek fel időben.
E tények arra engednek következtetni, hogy sokan elhamarkodottan ítélkeznek és törnek pálcát a vizsgálat felett. Egy biztos, a tüdőszűrés jövőbeli működését, lehetséges irány-, és formaváltását érdemesebb megfontoltan átgondolni.
Fotó: sxc.hu
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.