A női lét rejtelmeiről 4.- A nagyanya
- Dátum: 2013.02.16., 09:01
A bölcsesség idejének is nevezik, véget ér a termékenység időszaka, és sok az elengedni való, de nem szabad, hogy a hiány és a veszteség érzése eluralkodjon.
Bár nem kizárólag az idősebb emberekre jellemző, mégis általában a nagyszülői generációnak tulajdonítjuk a bölcsességet. Az átélt események, a felgyülemlett tapasztalatok idősebb korra segíthetnek a fontossági sorenddel kapcsolatos tisztán látásban. A lecsendesedés időszaka lehetőség arra, hogy átérezzük, értékeljük a mulandóság és az örökkévalóság súlyát, értelmét.
De sokszor még ebben az időszakban is fecséreljük az időt. A ragaszkodások és meggyőzések még mindig uralják az életet, ezek főként a félelemből adódnak. Az ember figyelme gyakran fordul a halál felé, ezzel sokan nem tudnak mit kezdeni.
Tapasztalhatjuk, hogy gyakoriak az olyan kapcsolatok, amelyek régóta tartanak, mégis a férfi és a nő már rég elidegenült egymástól. Vannak hosszan tartó házasságok, amelyekben a felek már nem tudnak semmi jót adni egymásnak, elhidegültek, közömbösek egymással. Ilyenkor számukra nem feltétlenül, de a kívülállók számára kérdésként fogalmazódik meg, hogy mi tartja őket még mindig össze, miért nem engedik el egymást, ha ennyire boldogtalanok. Persze sokféle válasz lehetséges, anyagi okok, a gyerekek miatt, így kényelmesebb, és így tovább. Azonban sokszor az áll a háttérben, hogy a magunk álmait, vágyait kötésbe helyezzük a párunkkal, vagyis az ő jelenlétéhez kötjük a boldogságunkat, életünk értelmét. Ilyenkor két ember akkor is együtt marad, ha teljesen elhidegültek egymástól. Az történik, hogy szinte a másikon kérjük számon az életet, és bár már rég csalódtunk, illúzióinkhoz ragaszkodva nem engedjük el a kapcsolatot, bűntetve ezzel magunkat ás a másikat is.
Ennek nem kell szükségszerűen így alakulnia, olyanra is szép számmal láthatunk példát, amikor a párok a kiüresedett fészek után újra megtalálják önmagukat, céljaikat és ettől a párkapcsolat is új „ritmust” kap.
A nőiség létformája, megnyilvánulási formációi végtelenek, a szerepeket egyének töltik meg tartalommal, sajátos változattal. Sorozatunk utolsó részében fontos kiemelni, hogy egy nőben egyszerre van jelen a lány, a szerető, az anya, és a nagyanya. Ezeket nem lehet szétválasztani, egy lány már rendelkezik az anya szereppel, vannak tapasztalatai róla, érzései ezzel kapcsolatban, hiszen ismeri az anyját. Mindig más oldalról ugyan, de életünk során állandóan kapcsolatban vagyunk a nőiség megnyilvánulásaival, szerepeivel.
Mikor megszületünk, már hordozunk tudást magunkban, a „családi örökségektől” nem tudjuk függetleníteni magunkat, nem is kell, hiszen óriási „adatbázist” hordozunk magunkkal, őseink tapasztalatrendszerét.
Kapcsolódó cikkek:
A női lét rejtelmeiről 3.- Az anya
A női lét rejtelmeiről 2. - A szerető
Nőiség, első rész: a lány
Fotó: sxc.hu
A túlzott perfekcionizmus hátrányai
Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!
A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei
A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.