Menü

Mit jelent a pH érték?

  • Dátum: 2013.02.26., 12:27

Hogy testünk ne csak egy rejtélyes fekete doboz legyen számunkra, néhány alapvető dolgot érdemes megtudnunk róla. A pH érték fogalmát gyakran hallhatjuk reklámokban, és láthatjuk főként kozmetikai termékeken feltüntetve, tehát nem ismeretlen számunkra, mégsem biztos, hogy tisztában vagyunk a jelentésével.

Nem kell szakértőnek lennünk, de szükség van egy kis kémiára. Leegyszerűsítve, a pH érték jelentéséhez alapvető ismeret, hogy az ionok lehetnek pozitív, illetve negatív töltésűek. A különböző oldatok, vizek hatása annak függvényében savas vagy lúgos, hogy milyen arányban tartalmaznak pozitív töltésű ionokat, azaz kationokat, illetve negatív töltésű ionokat, azaz anionokat. Ha ezek száma megegyezik, akkor semleges kémhatásról beszélhetünk.

A pH érték tulajdonképpen a kémhatást jelöli, amit 1-től 14-es értékig szoktak mérni, ezen a skálán az 1-es a legsavasabb, a 14-es pH érték pedig a leglúgosabb. Például az ecet, a narancslé vagy a szénsavas üdítők savas folyadékok. Ha ezeket fogyasztjuk, akkor az elvileg savas hatású, de a folyamat nem ennyire egyszerű, mivel más bevitt anyagokkal vegyülnek, ezek keveréke pedig megint más pH értéket idéz elő.

Az élelmiszerek döntő többsége savas irányba mozdítja el a sejtjeinkben található víz pH értékét, ezért fontos a folyamatos lúgosítás. Ezt megtehetjük például a citromkúra segítségével, ami ellentmondásosnak tűnhet, de fontos tudnunk, hogy bár a citrom savas gyümölcs, mégis emésztéskor lúgos hatást vált ki, ezért tisztító ereje jelentős.

Említettük, hogy a pH érték meghatározására használt skálán az 1-es a legsavasabb, a 14-es pedig a leglúgosabb értéket jelöli. Mindennek lényege és fontossága abban rejlik, hogy az emberi test közel 70%-a víz, melynek optimális esetben 7 körüli a pH értéke, ez pedig semleges kémhatást jelent. Életmódunkkal, táplálkozásunkkal befolyásoljuk a szervezeten belüli sejtekben található víz pH értékét. A semleges érték megőrzése lenne az optimális, ha nem megfelelően táplálkozunk a pH érték csökkenése és növekedése hosszabb távon egészségügyi problémákat okozhat például vesekárosodást.

Fotó: sxc.hu

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.

Makacs narancsbőr

Vajon hány alkalommal próbáltuk már a csodát ígérő, drága és mégis a kívánt hatásától messze elmaradt cellulit elleni krémeket? Sajnos a csodakrém ezúttal is a könnyebb, drágább és kényelmesebb választás, ám sokszor hatástalan.

Szebb bőr, kevesebb pattanás!

Van pár fontos vitamin, ami segít eltüntetni a makacs pattanásokat és belsőleg is támogatják a bőr egyensúlyát, illetve néhány tanács, amit érdemes megfogadni és máris jelentős javulás érhető el az arcbőr problémáinak terén. Nézzük!