A nem mindennapi tej
- Dátum: 2013.03.02., 12:00
- egészséges, érzékenység, fogyasztás, kalcium, laktóz, laktóz érzékenység, tej, tejcukor, tejtermékek, vitaminok
Szinte mindennap fogyasztjuk, tejeskávéhoz, kakaóhoz, müzlihez, gabonapehelyhez vagy csak tisztán, de tudjuk-e milyen hatásai vannak?
A tej a nőstény emlős állatok tejmirigyeinek kiválasztott terméke, ami az utódok táplálására szolgál. Emberi fogyasztásra a szarvasmarha, juh, kecske, bivaly, szamár, kanca és a teve teje alkalmas. Hőkezelés nélkül is, frissen fejve is fogyasztható, kezelés után pedig sok terméknek alapanyaga.
Vannak még olyan termékek, amelyeket tejnek neveznek, mert ahhoz hasonlító nedvet nyernek ki, ilyen például a szójatej, rizstej, kókusztej, amelyek általában fogyasztásra alkalmasak (sőt, laktóz érzékenyeknek vagy allergiásoknak kifejezetten ajánlott). A Magyar Élelmiszerkönyvben szabályozzák, hogy minőségben és összetételben is mit nevezhetnek tejnek, ezért látunk bevásárlóközpontokban annyi „reggeli ital”-nak nevezett dobozos italokkal. Azoknak ugyan tej az alapjuk, 50%-ban azt tartalmazzuk, a másik felük a tej gyártása során képződött köztes termék, például tejcukorban és oldott ásványi sókban gazdag permeátum.
A tejben sok a vitamin, B2, B6 és B12-vitaminokat tartalmaz, amelyeknek az idegeken kívül az izmok, az emésztőszervek, a bőr, a haj, a szem, a száj és a máj látja a hasznát. Jelentős a kalcium-, foszfor- és szeléntartalma. 1 liter tehéntej tápértéke 620 kalória.
A tejet nem csak önmagában érdemes fogyasztani, a joghurtok, túrók, tejszínek és legalább olyan finomak és gazdagok minden jóban.
Fotó:
sxc.hu
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Az acerola jótékony hatásai
Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.