Miért nem alusszuk az „igazak álmát”?
- Dátum: 2013.04.26., 14:47
Egyre többen szenvednek tőle, mégis az egyik legelhanyagoltabb betegség az alvászavar. Az álmatlanság sokféle eredetű problémát takarhat, lehet tünet, de lehet például alváshiány is, ami leginkább az életmóddal kapcsolatos.
Társadalmi jet lagnek is nevezik azt a jelenséget, amikor a társadalmi elvárásoknak olyan szinten teret adunk életünkben, hogy még a biológiai óránkat is ehhez igazítjuk. Vagyis például munka miatt jóval kevesebbet alszunk, sokáig fennmaradunk éjszaka. Eltolódnak az éjszakák és a nappalok, melynek egyik következménye a nappali fáradtság és aluszékonyság.
Az alvásfunkció zavara mögött többféle ok állhat. Gyakran az életmódból erednek ezek a problémák, rossz szokások állnak a háttérben. Ilyen például a késői evés, tévézés vagy netezés. Ha aktív állapotba kerül az agy, akkor nehezebb újra lecsendesíteni, ami az alváshoz szükséges feltétel.
Azt is tapasztalhatjuk, hogy egy hirtelen stressz hatás (családi vagy munkahelyi kihívás vagy probléma) miatt képtelenek vagyunk nyugodtan aludni. Ilyen előfordul, és nem feltétlenül kell erőltetni az alvást, mert azzal pont ellenkező hatást érhetünk el. Természetesen a folyamatos stressz krónikussá teheti az alvászavart is, ami már egy komoly problémának minősül.
Pszichológiai problémák is okozhatnak álmatlanságot, például a szorongás, vagy a depresszió. De többek között légzéssel kapcsolatos tényezők is zavarhatják álmunkat.
Összefoglalva az alvásnak létfontosságú funkciója van életünkben, ezért komolyan kell venni, hogy megfelelő időben, megfelelő ideig, megfelelő minőségű alvást biztosítsunk szervezetünk számára. És ha ez önerőből (tehát például életmód változtatással) nem megy, érdemes felkeresni egy alváscentrumot, ahol szakemberek segítenek abban, hogy újra az „igazak álmát” aludhassuk.
Fotó:
sxc.hu
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.