A sport legkitartóbbjai
- Dátum: 2013.05.12., 19:31
Az extrém sportokat bemutató sorozatunkban ezúttal egy olyanra esett a választásunk, amely valójában nem is egy, hanem három sportágból áll össze. Ráadásul elképesztő kitartást igényel, hiszen 3.8 kilométer úszás után következik 180 kilométernyi kerékpározás, majd zárásként egy maratont (42.195 kilométer) kell lefutni.
A sportban tájékozottak minden bizonnyal már kitalálták, hogy maga a sportág a triatlon, ráadásul a hosszútávú, amit ironmannak, vagy vasember versenynek is neveznek. Maga az ironman a Nemzetközi Triatlon Szövetség által rendezett hosszútávú versenyek neve. Hivatalosan a hagyományosan, minden évben hawaii-on megrendezett világbajnokság viselheti ezt a nevet, a többi erőpróbát ironman távú viadalnak hívják.
Az első ironmant 1978-ban Hawaii-on rendezték meg, s azóta, immáron harmincöt esztendeje, évről évre összegyűlnek a földkerekség legjobbjai, hogy összemérjék erejüket a világbajnokságon. Természetesen több magyarnak sikerült már elérnie jó eredményt a festői környezetben, a triatlonisták mekkájában: például Kropkó Péter kétszer is hetedik lett, Csomor Erika pedig egy negyedik és egy tizedik hellyel büszkélkedhet.
Hazánkban Nagyatádon bonyolítják le minden évben az ironman országos bajnokságot, így van ez 1991 óta. Itt lehetőséget biztosítanak arra is, hogy párban, vagy csapatban is teljesíthessék a jelentkezők a nem mindennapi távot.
Sok amatőr és profi sportoló álma, hogy egyszer legalább teljesítse a vasembert, azonban a szakértők szerint ehhez legalább egy, de inkább másfél éves intenzív felkészülés szükséges. Azt mondják, hogy az úszáson, majd a kerékpározáson nem sokan buknak el, ám a maraton alaposan megritkítja a mezőnyt. A 42 195 métert, ha csak önmagában teljesítjük, az komoly erőpróba és kihívás, de a másik kettővel együtt, már az emberi teljesítőképesség határait feszegeti.
A triatlon szerelmesei állítják, e három sport ötvözete annyira magával ragadó, hogy aki egyszer kipróbálja, az képtelen abbahagyni.
A triatlon magába szippantja az embert és a rövidebb távok után mind hosszabb versenyekre és érdekesebb, komolyabb kihívásokra vágyik. Igen, ez azt is jelenti, hogy az első viadalok után nyílegyenes út vezet Nagyatádra.
Fotó:
pixabay.com
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
A Balatonnál télen is van program
A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!
Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.
Kéktúrára fel!
Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.