A sport legkitartóbbjai
- Dátum: 2013.05.12., 19:31
Az extrém sportokat bemutató sorozatunkban ezúttal egy olyanra esett a választásunk, amely valójában nem is egy, hanem három sportágból áll össze. Ráadásul elképesztő kitartást igényel, hiszen 3.8 kilométer úszás után következik 180 kilométernyi kerékpározás, majd zárásként egy maratont (42.195 kilométer) kell lefutni.
A sportban tájékozottak minden bizonnyal már kitalálták, hogy maga a sportág a triatlon, ráadásul a hosszútávú, amit ironmannak, vagy vasember versenynek is neveznek. Maga az ironman a Nemzetközi Triatlon Szövetség által rendezett hosszútávú versenyek neve. Hivatalosan a hagyományosan, minden évben hawaii-on megrendezett világbajnokság viselheti ezt a nevet, a többi erőpróbát ironman távú viadalnak hívják.
Az első ironmant 1978-ban Hawaii-on rendezték meg, s azóta, immáron harmincöt esztendeje, évről évre összegyűlnek a földkerekség legjobbjai, hogy összemérjék erejüket a világbajnokságon. Természetesen több magyarnak sikerült már elérnie jó eredményt a festői környezetben, a triatlonisták mekkájában: például Kropkó Péter kétszer is hetedik lett, Csomor Erika pedig egy negyedik és egy tizedik hellyel büszkélkedhet.
Hazánkban Nagyatádon bonyolítják le minden évben az ironman országos bajnokságot, így van ez 1991 óta. Itt lehetőséget biztosítanak arra is, hogy párban, vagy csapatban is teljesíthessék a jelentkezők a nem mindennapi távot.
Sok amatőr és profi sportoló álma, hogy egyszer legalább teljesítse a vasembert, azonban a szakértők szerint ehhez legalább egy, de inkább másfél éves intenzív felkészülés szükséges. Azt mondják, hogy az úszáson, majd a kerékpározáson nem sokan buknak el, ám a maraton alaposan megritkítja a mezőnyt. A 42 195 métert, ha csak önmagában teljesítjük, az komoly erőpróba és kihívás, de a másik kettővel együtt, már az emberi teljesítőképesség határait feszegeti.
A triatlon szerelmesei állítják, e három sport ötvözete annyira magával ragadó, hogy aki egyszer kipróbálja, az képtelen abbahagyni.
A triatlon magába szippantja az embert és a rövidebb távok után mind hosszabb versenyekre és érdekesebb, komolyabb kihívásokra vágyik. Igen, ez azt is jelenti, hogy az első viadalok után nyílegyenes út vezet Nagyatádra.
Fotó:
pixabay.com
Tavaszi túrák – A természet újjászületésének jegyében

Ahogy elolvad a hó, és egyre melegebb sugarakkal simogat a nap, a természet új életre kel. A tavasz az egyik legszebb időszak a túrázásra: virágba borult mezők, madárcsicsergés, friss levegő és pezsgő erdők várnak ránk minden lépésnél. Ebben a cikkben összegyűjtöttünk néhány inspiráló tippet és hasznos tanácsot a tavaszi túrákhoz.
Hogyan tart két lábon egy baráti társaság?

Mi jut eszedbe először akkor, ha baráti társaságokról hallasz? A saját közösséged? Esetleg egy régi iskolai csapat, amiből azóta már szétszéledtetek? Bármelyik is legyen, a baráti csapatok sokunk életének meghatározó részei, ami nem véletlen. Megtartanak és biztonságot sugallnak, megnyugtatnak és inspirálnak. Azonban mik a sajátosságai és miért választjuk éppen azokat a bizonyos embereket magunk mellé?
Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.